Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Бактерията Ешерихия коли води до образуване на камъни в бъбреците

Бактерията Ешерихия коли води до образуване на камъни в бъбреците

от 12 дек 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Бактерията Ешерихия коли води до образуване на камъни в бъбреците - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Изследователите от Кливландската клиника дешифрират напълно състава и структурата на бъбречната микрофлора и установяват, че бъбречният микробиом има съществено влияние върху здравето на бъбреците
  • Екипът открива, че наличието на определени щамове от Ешерихия коли в бъбреците води до ускорено образуване на камъни
  • Колониите от бактерията Lactobacillus crispatus забавят образуването на камъни
  • Над 63 % от възрастните страдат от камъни в бъбреците
  • Урологичните заболявания са причина за смъртта на 830 000 души в света всяка година

Изследователите от Кливландската клиника (Cleveland Clinic), САЩ, дешифрират напълно състава и структурата на бъбречната микрофлора и откриват доказателство за това, че бъбречният микробиом има съществено влияние върху здравето на бъбреците и образуването на камъни в тях.

Екипът на д-р Арън Милър, ръководител на Лабораторията за транслационни изследвания в урологията и д-р Хосе Агудело, специалист по урология и хирург, идентифицира определени бактерии в микробиома, които са в състояние да блокират или точно обратното – да насърчат образуването на камъни в бъбреци. Учените показват още, че злоупотребата с антибиотици променя микробиома така, че наличието на определени бактерии в него благоприятства появата на камъни.

Проучването

Като комбинират предклинични изпитвания върху мишки и хора и прилагат многостранен подход, учените успяват да открият, анализират и направят характеристика на малка бактериална общност. Установяват наличието на определени бактерии в микробиома, които или спират, или стимулират образуването на камъни в бъбреците.

Екипът на д-р Арън Милър и д-р Хосе Агудело показва още, че дългият прием на антибиотици, използвани за лечение , изкривява микробиома и в него започват да доминират бактерии, които насърчават образуването на камъни в бъбреците.

камъни в бъбреците

Авторите уточняват, че за да бъдат определени като истински микробиом, бактериалните групи трябва да отговарят на три критерия, които са: стабилност, последователност и възпроизводимост както и да бъдат метаболитно активни. Методите, които използват учените, демонстрират всеки от тях за бактериите, открити в пикочните пътища.

Научната група извлича бактериите от отделителните органи на много мишки и пациенти, за някои от които е потвърдено, че имат камъни в бъбреците. По време на работата учените наблюдават как тези бактерии растат и се развиват и каква е активността им. Поставят ги в среда, която уподобява по свойствата си пикочните пътища и бъбречната тъкан. Идва ред на наблюдението затова как си взаимодействат с молекулите на калция и оксалата – двата основни компонента на камъните в бъбреците.

Резултатите

Осъществените експерименти показват, че колониите от микроби могат да оцелеят в бъбреците.

„Нашите опити показват, че има ясна връзка между микрофлората на бъбреците и вероятността от камъни в тези органи. Ако не изоставим стереотипа за стерилната природа на бъбреците, няма да можем за създадем наистина ефективни терапии, нито да предприемем превантивни мерки“, казва д-р Арън Милър.

Наблюденията и анализът показват, че наличието на колонии от определени щамове на Escherichia coli в бъбреците води до ускореното образуване на камъни. В същото време бактерията Lactobacillus crispatus забавя образуването им.

Важен момент от изследването е и още нещо – когато и двата микроба присъстват в културата, това води до образуването на много малки кристали, които имат структура, нетипична за бъбречните камъни. Учените свързват това с факта, че Lactobacillus crispatus успява да предотврати отлагането на калциев оксалат в отделителните органи.

Това означава, че съотношението в размера на колониите от тези микроби в бъбреци на пациента определя както дали в тях ще се появят камъни, така и колко често ще се случва.

>>>Комбинирането на ибупрофен с лекарства за хипертония може да предизвика бъбречно увреждане

Настъпва промяна обаче, когато болният приема определени антибиотици, например, цефазолин. Тогава започват да доминират колониите с Escherichia coli. Това обяснява защо продължителният прием на антибиотици повишава риска от развитие на камъни в бъбреците.

Настоящото изследване показва, че е от съществено значение лекарите да се съобразят с този фактор, когато избират терапия за пациенти в риск.

„Ако микробиомът на бъбреците може да повлияя на камъните в тях, той вероятно може да окаже влияние и на други бъбречни заболявания. Затова вече разглеждаме микробни сигнатури за други болести на бъбреците, проучваме и как някои генетични варианти въздействат върху бъбречния микробиом, както и какъв е рискът от бъбречно заболяване при различните етноси“ казва д-р Агудело.

камъни в бъбреците

Не по-малко важен резултат от проучванията е, че бактериите, които са в пикочните пътища, не са там единствено заради заболяване. Учените правят този извод, след като откриват бактериите и при хора, които доказано нямат урологично заболяване.

Изследването на екипа има сериозен принос, защото над 63% от възрастното население страда от камъни в бъбреците. Както авторите посочват в статията с резултатите, публикувана в Nature Communications, разходите за урологични заболявания в САЩ надхвърлят 11 милиарда долара всяка година. Водещи са инфекциите на пикочните пътища и камъните в бъбреците.

„Урологичните заболявания представляват още и глобално бреме с 830 000 смъртни случая всяка година в света. Нареждат се на 12 място сред причините за смърт и на 17-то за увреждания. Следователно е необходимо да се постави акцент върху разбирането на основните механизми на тези болести“, посочват учените в статията.

Източник:

https://www.news-medical.net/news/

Още по темата:
  • Не е изключено жена с бъбречно заболяване да има нормална бременност Не е изключено жена с бъбречно заболяване да има нормална бременност
  • Билката дуранта еректа предотвратява появата на бактериални инфекции и камъни в бъбреците Билката дуранта еректа предотвратява появата на бактериални инфекции и камъни в бъбреците
  • Сок от шипка – лек срещу възпаление на бъбреците Сок от шипка – лек срещу възпаление на бъбреците
  • Кухненската гъба съдържа повече бактерии, отколкото си мислим Кухненската гъба съдържа повече бактерии, отколкото си мислим
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МЕДБИО + Е. КОЛИ флакон 10 мл
17.20лв.

МЕДБИО + Е. КОЛИ флакон 10 мл

Термолабилни
ЦИСТОСТОП SR таблетки 600 мг * 30
28.89лв.

ЦИСТОСТОП SR таблетки 600 мг * 30

ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ КИДНИ TNT 21
8.00лв.

ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ КИДНИ TNT 21

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD
60.40лв.

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD

КАМФОРОВА ГЪБА капсули * 60 DOCTOR NATURE
56.30лв.

КАМФОРОВА ГЪБА капсули * 60 DOCTOR NATURE

ЕКВИЛИБРА ФАСТ ДРЕНА 500 мл
29.80лв.

ЕКВИЛИБРА ФАСТ ДРЕНА 500 мл

Коментари към Бактерията Ешерихия коли води до образуване на камъни в бъбреците

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бактерията Ешерихия коли води до образуване на камъни в бъбреците
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 10:14
    Коментирайте "Бактерията Ешерихия коли води до образуване на камъни в бъбреците"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • 5 симптома за нарушена функция на бъбреците, които игнорираме
  • Анализ на урина
  • Камъни в бъбреците
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Диета №7 - при остър нефрит
  • Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
  • Изследване на урея в кръвта
  • Лепка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 143 дни, 15 часа и 54 мин.

Ангиомиолипом на левия бъбрек

преди 1258 дни, 20 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 18 часа и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 11 часа и 6 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 17 часа и 57 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Вечната Тина Търнър: Бъбреците ми отказаха, защото не вярвах, че се нуждая от лечение Вечната Тина Търнър: Бъбреците ми отказаха, защото не вярвах, че се нуждая от лечение

Вечната Тина Търнър: Бъбреците ми отказаха, защото не вярвах, че се нуждая от лечение

от 13 яну 2025г. Прочети повече
Къде болят бъбреците? Къде болят бъбреците?

Къде болят бъбреците?

от 10 яну 2025г. Прочети повече
Камъни в бъбреците Камъни в бъбреците

Камъни в бъбреците

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Фототерапия Фототерапия

Фототерапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ КОМПЛЕКТ ЗА ХИДРАТАЦИЯ НА КОЖАТА HYDRATATION ROUTINE EXPERT

ЧЕРЕН ДРОБ И ЖЛЪЧКА ДЕТОКС ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ

ПЮР НУТРИШЪН КАНДИДА КОМПЛЕКС капсули * 60

БОЧКО ЗАЩИТНО МЛЯКО ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival