Бащата и бебето през първата годинка от раждането
Съвременните татковци все повече оценяват удоволствието от прекараното време с бебето. Това време е от изключителна важност и за двете страни.
Въпреки, че в първата годинка след раждането най-важният човек за бебето е мама, все повече изследвания в областта на детската психология показват, че грижите, които бащите полагат, са от особена важност за мъничето. Контактите с таткото му помагат да изгради сигурност в себе си и да се доверява на околните.
Преди години гледката на баща с малко детенце в ръцете будеше възхита и удивление, но днес, за щастие, това е най-нормалната гледка и по всичко личи, че нещата си идват на мястото.
Специалистите съветват първият контакт на бебето с таткото да е още в родилното отделение, непосредствено след появата на мъничето на бял свят. Таткото трябва да го гушне веднага след като го вземе от гърдите на мама.
Важно е новороденото да чуе гласа на баща си още докато е в утробата на майката. Контактът между тях трябва да започне преди раждането – да говори на бебето през корема на мама, да го гали, дори да му пее.
Психолозите са на мнение, че и двамата родители са важни през първата година на бебето. По този начин детето се привързва и към майката, и към бащата, научава се да дели любовта си и свиква с присъствието на повече хора.
Правилото за силна емоционална връзка между бебето и бащата е той да може да прави всичко, което прави мама, с изключение на кърменето, разбира се.
Много често бащата може чисто физически да се справи по-добре с къпането и носенето на бебето. Помощта на бащата е незаменима. В първата си годинка детето осъзнава, че е обичано от двама души по различен начин и това е съвсем нормално.
Активното общуване не носи ползи само за бебето. Таткото получава огромни дози усмивки и любов. Това го кара да се чувства горд, щастлив, пълноценен и изпитва желание да утвърждава себе си като баща. Той свиква да разпознава бебешкия език, който в трудни моменти дори му действа успокояващо.
В някои случаи бащите се чувстват пренебрегнати и "изоставени" след раждането на малчугана. Съвсем нормално е майката да обръща повече внимание на бебето и това прави адаптирането на бащата към новосъздалата се ситуация по-трудно.
Някои татковци дори изпадат в следродилна депресия, която се изразява в противоречиви чувства, нервност, объркано поведение, разсеяност, често отсъствие от вкъщи и т.н. Най-добрият начин за справяне с това състояние е именно контактът с бебето и полагането на грижи за него.
Колкото и странно да звучи, мъжете много бързо свикват с ролята на бащи, но това се случва само, ако участват активно в обгрижването на новороденото – смяна на пелени, къпане, утешаване и т.н. Ролята на майката тук също е много важна. Тя трябва да гласува доверие на таткото и да му показва, че се нуждае от неговата помощ и подкрепа.
Колкото повече е времето, което бащата прекарва със своето дете, толкова повече се привързва към него.
Майките трябва да бъдат много търпеливи и да помагат на татковците. Налага се дори да им превеждат от "бебешки" какви са нуждите на детето. Мъжете обичат похвалите, така че би било страхотно да чуват колко грижовни и любвеобилни бащи са, колко добре се справят с бащинството и всичко ще бъде наред. Всички тези неща обуславят най-прекия път към развиването на бащинско чувство.
Редактор: Жанета Стефанова
Снимка: techFusion.ru
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Калкулатор на пола на бебето
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Как да свалим температурата при бебе
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Асоциативни корови зони
- Палиативно лечение
Коментари към Бащата и бебето през първата годинка от раждането