Бенки и лунички по клепачите - опасно ли е?
Различни тъкани в човешкия организъм съдържат пигмента меланин. Той определя и цвета на човешката кожа в целия диапазон от северните до африканските народи.
Бенките (невус) представляват пигментни натрупвания и се наблюдават много често по кожата на лицето и клепачите. Бенките възникват от особен вид клетки, наречени невусни, които представляват незрели пигментни клетки, групирани по повърхностните (епидермис) и дълбоките слоеве (дерма) на кожата, както и в граничните участъци на тези два слоя.
Бенките не се виждат веднага след раждането, а започват да се появяват в детската възраст, като пигментацията им се увеличава по време на пубертета. Всяка бенка преминава през три стадия на развитие по време на живота: граничен стадий - на границата между дермата и епидермиса, смесен - когато се разпространява и в двете посоки, и дермален, когато остава по дълбоката пигментация. При децата бенките са плоски пигментирани петънца. Към 20-годишна възраст изпъкват като пигментирали възелчета. Пигментацията на бенките намалява с възрастта и към 70-годишна възраст тези възелчета са почти безцветни. Бенките се наблюдават по-често по клепачните ръбове и по кожата на долния клепач. Те не се нуждаят от лечение, но в редки случаи може да се активират и малигнизират. По козметични причини могат да бъдат отстранявани.
Луничките представляват малки плоски кафеникави петна по кожата. Те се дължат на хиперпигментация в базалния слой на епидермиса. При тях броят на меланоцитите не е увеличен, но те произвеждат повече количество пигмент. Наблюдават се по-често при хора с по-светла кожа и пигментацията им нараства при излагане на слънце. Тези малки кръгловати петънца най-често са в областта на бузите, но може да се наблюдават по клепачите и даже по конюнктивата. Не е необходимо друго лечение освен по-стриктно предпазване от слънчевите лъчи - слънцезащитни кремове, слънчеви очила и шапка с широка периферия.
При по-възрастните хора може да се наблюдава поява на пигментирани петна по кожата на тялото, главно по ръцете, лицето и клепачите. Те се дължат на прекомерно хронично излагане на слънце, като в тях се съдържа увеличен брой меланоцити. Тези петна са значително по-тъмни и с по-голям размер от луничките. Не е необходимо лечение, но е нужно предпазване от излагане на слънце. По козметични индикации се предлагат различни избелващи препарати или криоапликация (замразяване), от което може да се намали пигментацията.
Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение "Акад. Пашев"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОТЕШКА СТЪПКА СТРЪК
А - ДЕРМА ПРОТЕКТ ЕКСТРИЙМ ИНВИЗИБЪЛ СТИК СЪС SPF 50+ 8 г
АЛКЕМИЛА NATURAL SUN СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КОНЦЕНТРИРАН КРЕМ БЕЛЕЗИ SPF50 15мл
БИОДЕРМА ФОТОДЕРМ MAX АКВАФЛУИД ЗЛАТО SPF 50+
ЕУЦЕРИН АНТИ - ПИГМЕНТ спот-коректор 5 мл
ДР.ТИША АНТИ - ЕЙДЖ ПЕПТИДЕН КРЕМ С АРБУТИН 15 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение на ечемик с домашни средства
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Обгаряне
- Фотодинамична терапия
- Как да разпознаем кои бенки са опасни
- Алтернативно лечение на блефароспазъм
- 5 начина за премахване на лунички и петна по кожата
- 5 фини промени по бенките, които могат да сигнализират за нещо по-лошо
- Хранене при блефарит (зачервяване на клепачите)
- Краставица
Коментари към Бенки и лунички по клепачите - опасно ли е?