Вероятно има връзка между синдрома на внезапната детска смърт и замърсяването на въздуха
Проучване, ръководено от университета в Бирмингам, предполага възможна връзка между определени замърсители и синдрома на внезапната детска смърт (СВДС). В него учените са изследвали ефекта от краткосрочни вариации в замърсяването на въздуха и появата на синдрома при новородени.
Изследването е проведено в сътрудничество с финландския университет в Оулу и с отдел в „Медицински научни изследвания“ в Гамбия. То открива доказателства, които предполагат връзка между синдрома и разпространението на азотен двуокис и на по-големи частици, наречени РМ10. Не са установени други замърсители, свързани с внезапната детска смърт.
В проучването са анализирани повече от 200 случая на СВДС в Уест Мидлендс между 1996 г. и 2006 г. Учените разгледали нивата на замърсяване на въздуха в деня преди леталния край и ги сравнили с нивата на предишния референтен ден. Резултатите показали, че два дни след излагане на азотен диоксид рискът от настъпване на синдрома е по-голям, докато изхвърлените във въздуха РМ10 създават опасност до 5 дни след това.
Водещият автор на проучването д-р Йън Личфийлд от Бирмингамския университет казва, че някои групи от населението са по-уязвими от замърсяването на атмосферния въздух, отколкото други. Преобладаващи сред тях са децата, защото те все още имат по-крехка имунна система, както и поради съотношението между капацитета на им белите дробове и размера им. „Трябва да се извършат повече изследвания, за да се разберат по-добре последиците от замърсяването на въздуха върху здравето на децата, докато политиката на правителствата трябва да доведе до промяна с нарастваща спешност“, твърди д-р Личфийлд.
В световен мащаб всяка година има 3,3 млн. преждевременни смъртни случая заради замърсяването на въздуха, като през 2050 г. се очаква цифрата да се удвои, ако не се предприемат спешни мерки. Като пример само в Обединеното кралство обещанията за спиране на продажбите на дизелови и бензинови коли няма да се изпълнят до 2040 г.
Констатациите от проучването дават основание за безпокойство, казват специалисти, и родителите трябва да са наясно, че излагането на детето на мръсен въздух носи евентуален по-голям риск от синдром на внезапната детска смърт.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: medicalxpress.com
Снимка: healthybabysleepconsulting.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 200 мл
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 400 мл
БАБЕ МИЦЕЛАРНА ВОДА 250 мл.
ЕСТЕДЕРМ ОСМОКЛИЙН ПОЧИСТВАЩ КРЕМ 75 мл.
КОЗМЕТИЧНИ ТАМПОНИ COTTON SOUND * 80
НИВЕА ПОЧИСТВАЩИ МОКРИ КЪРПИ ЗА ЛИЦЕ С МИЦЕЛАРНА ВОДА * 25
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Въздушна емболия
- Овлажнители за въздух
- Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Ръчното почистване на медицинските инструменти излага персонала на замърсени течности
- Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
- Избягване на замърсена вода
- Направете си сами овлажнител за въздуха от пластмасова бутилка и бинт
- Овлажнете въздуха в дома си чрез 10 стайни растения
- Поява на орофаренгеалните въздуховоди на Гьодел през 1933 година
Коментари към Вероятно има връзка между синдрома на внезапната детска смърт и замърсяването на въздуха