Кипването на водата премахва до 90% от микропластмасовите частици
Акценти
|
Ново проучване на китайски експерти твърди, че при завиране на твърдата питейна вода в продължение на 5 минути, 90% от микропластмасовите частици в нея се улавят от калциевия карбонат.
Микропластмасата е навсякъде около нас – във въздуха, водата и почвата. Тя е вторичен продукт от глобализацията, затова неслучайно учените наричат времето, в което живеем, „Ерата на пластмасата“. Микропластмасовите частици са с размер под 5 мм и са неразтворими във вода. Тяхното количество в океаните, атмосферата, питейната вода и храните непрекъснато се увеличава.
Според някои учени микропластмасата уврежда сериозно човешкия микробиом. Проучване от 2022 г. сочи, че „микропластмасата, която поглъщаме с храната и водата, нарушава състава и разнообразието от микроорганизми в червата“.
Как да пречистим питейната вода от опасните микропластмасови частици
Ново изследване, публикувано в списание Environmental Science & Technology Letters, разкрива, че завирането на водата може да пречисти до 90% от свободно движещите се в нея нано- и микропластмасови частици (МПЧ).
Изследователите вземат проби от твърда питейна вода от Гуанджу, Китай, като добавят различно количество МПЧ, след което кипват всяка проба за 5 минути. Те откриват, че кристалните структури на калциевия карбонат, който се образува във вода с висока минерализация, улавя МПЧ.
Проф. Еди Зенг, автор на проучването, отбелязва, че с течение на времето тези частици започват отново да се натрупват във вече преварената вода. Те обаче могат да бъдат премахнати с помощта на филтър за кафе.
Колкото по-твърда е водата, толкова по-ефективно е пречистването чрез завиране
Настоящият метод на пречистване на твърдата питейна вода успява да улови 90% от МПЧ в литър вода със съдържание на 300 мг калциев карбонат. В по-меката вода, която съдържа под 60 мг калциев карбонат на един литър, кипването успява да пречисти едва 25% от МПЧ. Заключението на екипа е, че колкото повече калциев карбонат се е натрупал, толкова по-ефективен е методът.
Негативни последици от навлизането на микропластмасови частици в човешкия организъм
Д-р Винсънт Янг, професор по микробиология и имунология от Мичиганския университет, пояснява: „Има множество проучвания, според които излагането на МПЧ вреди на чревния микробиом. Все още обаче не е ясно как точно се случва това. Не бива да забравяме, че има и много други фактори, които биха могли да нарушат баланса в червата.“
Връзка между достъпа до питейна вода и чревния микробиом
Мелани Рихтер, диетолог и нутриционист, е на по-различно мнение. Тя смята, че развитието на човешкия микробиом е претърпяло сериозни промени, откакто хората имат по-голям достъп до питейна вода.
„Клетките в нашите черва се променят през три дни. Това означава, че разнообразието от микроорганизми в тях се адаптира спрямо веществата, на които организмът е бил изложен най-много“, казва още тя.
Така например особеностите на микробиома на гражданите на САЩ и Великобритания са пряко свързани с източниците и количеството питейна вода.
Д-р Янг смята, че прокарването на канализация също е оказало своето влияние, въпреки че без нея рисковете за здравето биха били значително по-големи. „Канализацията, разбира се, ни помогна в борбата с инфекциозните болести, но не изключвам да е един от факторите за ръста на случаите на астма, възпаление на червата и други заболявания. Те са резултат от променения заради слабото излагане на патогени имунен отговор“, уточнява експертът.
>>> СЗО: Пластмасовите частици в питейната вода представляват нисък риск за здравето
Има ли храни и добавки, които могат да ни предпазят от микропластмасовите частици
Приемът на про- или пребиотик ни помага да регулираме и поддържаме в добро здраве чревния микробиом. Добре би било да включим в менюто си ферментирали храни като кисело мляко, кисели краставички и други, тъй като те подобряват храносмилането.
Д-р Рихтер препоръчва редовната консумация на храни с високо съдържание на фибри – лук, аспержи, банани и елда. Те играят ролята на пребиотик и „хранят“ полезните чревни бактерии.
Омега-3 мастните киселини в лененото семе, орехите и скумрията пък потискат възпалителните процеси.
Според експерти полифенолите в зеления чай, семчестите плодове и зеленолистните зеленчуци също могат да намалят вредите, които МПЧ нанасят на организма.
- Boiling tap water could remove up to 90% of the microplastics in it: https://www.medicalnewstoday.com/articles/boiling-tap-water-could-remove-up-to-90-of-the-microplastics-in-it?fbclid=IwAR0PBImKQGFs6tZEuIoG5pt4xGZHLaBu-Vn8lwRSxp5D7tw-RxvQpb17xQA
- Drinking Boiled Tap Water Reduces Human Intake of Nanoplastics and Microplastics: https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.estlett.4c00081
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Да си направим "жива" вода сами вкъщи
- Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
- Колко вода трябва да пием на ден според теглото си – формули за изчисляване и таблица
- Лечение при махмурлук
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Не си вземайте горещ душ през зимата
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Симптоми на дехидратация и как да разберем дали пием достатъчно вода
- Обем и състав на телесните течности
- Защо трябва да пестим водата
Коментари към Кипването на водата премахва до 90% от микропластмасовите частици