Микропластмасови частици са открити в човешка сърдечна тъкан
Оказва се, че навсякъде, където учените търсят микропластмаси, ги откриват – храна, вода, въздух и някои части на човешкото тяло. Въпреки че изследванията на най-вътрешните органи, които не са пряко изложени на околната среда, са ограничени, скорошно проучване, включващо хора, претърпели сърдечна операция, открива микропластмаса в много сърдечни тъкани. Изследователите от Катедрата по сърдечносъдова хирургия към Медицинския университет в Пекин, Китай, съобщават, че са налични данни, които предполагат, че микропластмасата се въвежда неочаквано по време на процедурите.
Микропластмасите представляват пластмасови фрагменти с ширина под 5 милиметра или приблизително с размера на гумичка на молив. Изследванията показват, че те могат да проникнат в човешкото тяло през устата, носа и други телесни кухини, които имат директна връзка с външния свят.
>>> Микропластмасата може да се окаже изключително опасна за хората
И все пак много органи и тъкани са напълно изолирани в човешкото тяло и към момента учените нямат информация за евентуалното им излагане на микропластмаси и за ефектите от тях. Това е причината екипът, ръководен от Кун Хуа от Катедрата по сърдечносъдова хирургия, да реши да проучи по какъв начин тези частици могат да навлезат в сърдечносъдовата система – непряко или директно.
Проучването
В пилотен експеримент изследователите събират проби от сърдечна тъкан от 15 души по време на сърдечни операции, както и кръвни проби преди и след хирургическата интервенция от половината от участниците. На по-късен етап екипът анализира пробите с директно лазерно инфрачервено изобразяване и сканираща електронна микроскопия. По този начин учените успяват да идентифицират частици с ширина от 20 до 500 микрометра, изградени от осем вида пластмаса, включително полиетилентерефталат, поливинилхлорид и полиметилметакрилат.
Приложената от учените техника открива десетки до хиляди отделни микропластмасови парчета в повечето тъканни проби*, въпреки че количеството и материалите варират между отделните участници. Също така девет вида микропластмаси са открити в кръвните проби, взети преди и след извършване на сърдечна операция, с максимален диаметър от 184 микрометра, като разпределението на вида и размера показват промени след хирургическата процедура. Тези данни предполагат, че микропластмаса попада в организма и по време на операцията.
Освен това наличието на полиметилметакрилат, известен в България предимно като плексиглас, в ухото на лявото предсърдие и перикардната мастна тъкан не може да се отдаде на случайно излагане по време на операция. Това предоставя пряко доказателство за наличието на микропластмаса при пациенти, подложени на сърдечна операция.
Важно откритие
Въпреки че в проучването е включен малък брой участници, изследователите са на мнение, че с него предоставят предварителни доказателства, разкриващи, че различни микропластмаси могат да се натрупват и да се задържат в сърцето и най-вътрешните му тъкани. Екипът добавя, че констатациите на настоящото проучване показват как инвазивните медицински процедури са пренебрегван начин за излагане на микропластмаса, осигуряващ директен достъп до кръвния поток и вътрешните тъкани.
Необходими са повече проучвания, за да се проучи въздействието на хирургията върху навлизането на микропластмаса в човешкото тяло и потенциалните ефекти върху вътрешните органи.
* Hua Kun et al. Detection of Various Microplastics in Patients Undergoing Cardiac Surgery. Environmental Science & Technology. 2023.
Microplastics found in human heart tissues, both before and after surgical procedures: https://medicalxpress.com/news/2023-08-microplastics-human-heart-tissues-surgical
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛИНГЕН МАГНУМ ПЛАСТМАСОВ ГРЕБЕН СЪС СИТНИ ЗЪБЦИ 12 см 330
БИГДЖИГС ДРЪНКАЛКА КЛЮЧОВЕ - БЕЛА BB544
ФРОУЗЕН ПЛАСТМАСОВА БУТИЛКА С КАРТИНКА 450 мл 48865
ТУИСТШЕЙК БЕБЕШКО ШИШЕ ПРОТИВ КОЛИКИ В ПАСТЕЛНО РОЗОВО 260 мл 78255
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ ЗА ПОЧИСТВАНЕ 18602
ПРЕСТО УНИВЕРСАЛНИ МОКРИ КЪРПИ ПРАСКОВА * 72
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
- Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
- Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
- Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
- Направете си саксии за цветя и зеленчуци от ненужни пластмасови бутилки
- Цветен парк от 3 тона пластмасови отпадъци
- 14 алтернативи на пластмасата, с които да опазите околната среда
- Използвайте стари пластмасови бутилки, за да си направите метла
- НАРЕДБА № 3 от 4.06.2007 г. за специфичните изисквания към материалите и предметите, различни от пластмаси, предназначени за контакт с храни
Коментари към Микропластмасови частици са открити в човешка сърдечна тъкан