Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Екология Микропластмасата може да се окаже изключително опасна за хората

Микропластмасата може да се окаже изключително опасна за хората

от 23 апр 2018г., обновено на 09 юни 2025г.
Микропластмасата може да се окаже изключително опасна за хората - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Вероятно сте виждали снимки на мъртви морски птици, чиито стомаси са пълни с парчета пластмаса, събрани от плажове и океани по целия свят. Вероятно сте чували и за замърсяващата нашите морета микропластмаса - парчета от пластмаса, които под въздействието на околната среда са сведени до нищожни фрагменти, по-малки от 5 милиметра, които се поглъщат от рибите и други диви животни и водят до смъртта им.

Но докато замърсяването на моретата и океаните с пластмаса се изследва повече от десетилетия, степента и последиците от това замърсяване в различна среда едва сега започва да се подлага на анализ.

През последните няколко години учените откриха микропластмаса в почвата, чешмяната и бутилирана вода, бирата, козметичните ни продукти и дори във въздуха, който дишаме. Все по-голямото разпространение на тези фрагменти повишава загрижеността за потенциалните рискове за здравето и на хората.

Тъй като изследванията върху микропластмасата на сушата и в сладководните води все още са в начален стадий, няма точни данни за мащабността на проблема, но някои проучвания предполагат, че на сушата има повече микропластмаса, отколкото в нашите океани.

В световен мащаб всяка година се произвеждат повече от 330 милиона метрични тона пластмаса. Това предполага, че навсякъде около нас съществуват потенциални източници на замърсяване с микропластмаса.

По-рано този месец изследване на британски учени установи, че в рамките на една година, средностатистическият жител на острова консумира с храната си приблизително 70,000 частици микропластмаса. Анализ на редица марки бутилирана вода в световен мащаб също показа значително наличие на микропластмаса дори сред престижни брандове.

Сред основните източници на миниатюрните фрагменти са торовете. Утайката от отпадъчните води също е източник на това замърсяване. В редица страни полутвърдият канализационен продукт от пречистването на отпадъчните води се използва за наторяване на земеделските земи. Утайката от каналните води, обаче, може да съдържа микропластмаса под формата на микрочастиците, които се съдържат в козметиката ни и в нишките на синтетичните дрехи, които изпираме.

Какво точно се случва с тези частици пластмаса щом попаднат в околната среда остава неизвестно.
"Изключително важно е да спрем това, което се случва на сушата. Жизнено важно е да знаем, ако тези частици могат да се пренасят и над земята", заяви професор Ан Мари Мейхън от Технологичния институт "Голуей-Майо" в Дъблин. Тя изучава замърсяването с микропластмаса, което в Ирландия вече е част е част не само от чешмяната, но и от изворната вода.

По думите й си струва сериозно да се замислим над няколко проблема - дали частиците микропластмаса остават в горната част на почвата или се просмукват в дълбочина, достигайки подземните води. Но дори оставайки на повърхността могат ли тези фрагменти да се влеят в потоците при дъжд, а дори и това да не се случи остава ли потенциалът им да въздействат върху околната среда и да станат част от цялата хранителна верига, която се осъществява на сушата.

Макар и към момента да е известно твърде малко за ефекта върху растенията или по-широката хранителна верига, проучванията показват, че при земните червеи, изложени на микропластмаса в почвата, се наблюдава увеличено възпаление на червата, по-бавен растеж и по-високата смъртност.

Разпространението на микропластмасата, обаче, не спира с наличието й във водоизточниците и почвата - оказва се, че тя ся разпространява и във въздуха.

Професор Франк Кели, директор на Групата за изследване на околната среда в Кингс Колидж Лондон, разглежда вероятността за наличието на микропластмаса в атмосферата на града.

По думите му въпросът не е дали тези частици са налични във въздуха, който дишаме, а каква точно е тяхната концентрация. Оказва се, че източниците на микропластмаса в атмосферата отново са торовете. При изсъхването им е изключително лесно малките фрагменти да бъдат разнесени от вятъра.

Пластмасата присъства под една или друга форма в домовете на всеки от нас, включително и във въздуха в затворените пространства. Синтетичните материи на дрехите, които носим, например, освобождават миниатюрни влакънца с всяко събличане и обличане.

Големият въпрос е, какъв ефект имат тези пластмаси върху хората? Краткият отговор е, че просто все още не знаем, но учените, включително Кели и Мейхън, смятат, че има сериозни, потенциални рискове за здравето.

Един от тях, произтича от факта, че микрочастиците, преминаващи през пречиствателни станции за отпадъчни води, могат да носят със себе си вредни бактерии. Така поглъщайки пластмасата, приемаме и тях.

Друг обезпокоителен факт е, че пластмасите имат няколко химикала, добавени в етапа на производство им, които е възможно да започнат да приемам заедно с чаша вода. В достатъчно концентрации тези химикали могат да увредят или дори да убият здрави клетки.

По думите на Кели е възможно тези клетки да не могат да се възстановят, а съществува и вероятността частиците пластмаса да изменят структурата на нашето ДНК.

"И докато тези фрагменти са твърде големи, за да бъдат абсорбирани от нашите клетки, ако бъдат разрушени на късчета от нанометровия диапазон, то е напълно възможно те да бъдат абсорбирани от кръвоносната ни система и да проникнат в нашите органи", заяви Мейхън.

Все още, обаче, последиците от микропластмасата, проникваща в телата ни остават неизвестни. Това е една от причините учени и екологични групи от целия свят да твърдят, че има спешна необходимост от повече изследвания. Особено на фона на неоптимистичната прогноза, че до 2050 г. глобалното производство на пластмаса ще се утрои.

По статията работи: Богдана Георгиева
Източник: cnn.com, inhabitat.com
Снимка: bam.de

Още по темата:
  • Микропластмасата може да повиши риска от инфаркт и инсулт Микропластмасата може да повиши риска от инфаркт и инсулт
  • Откриха микропластмаса в тъкан от човешки пенис Откриха микропластмаса в тъкан от човешки пенис
  • Наличието на микропластмаса в плацентата крие риск от преждевременно раждане Наличието на микропластмаса в плацентата крие риск от преждевременно раждане
  • Микропластмасата помага за размножаването на супербактерии Микропластмасата помага за размножаването на супербактерии
0.0/5 0 оценки

Коментари към Микропластмасата може да се окаже изключително опасна за хората

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Микропластмасата може да се окаже изключително опасна за хората
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 21:52
    Коментирайте "Микропластмасата може да се окаже изключително опасна за хората"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Екология
  • Кипването на водата премахва до 90% от микропластмасовите частици
  • Микропластмасата може да повиши риска от инфаркт и инсулт
  • Микропластмасата помага за размножаването на супербактерии
  • Дъвките могат да отделят стотици микропластмаси в устата
  • Откриха микропластмаса в тъкан от човешки пенис
  • Влиянието на микропластмасите върху здравето и как да се детоксикираме
  • Бутилираната вода съдържа токсична микропластика
  • Микропластмасови частици са открити в човешка сърдечна тъкан
  • Наличието на микропластмаса в плацентата крие риск от преждевременно раждане
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 9 часа и 53 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 6 часа и 3 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 22 часа и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 5 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 21 дни, 12 часа и 37 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 25 дни, 4 часа и 54 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 26 дни, 4 часа и 19 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 28 дни, 9 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Влиянието на микропластмасите върху здравето и как да се детоксикираме Влиянието на микропластмасите върху здравето и как да се детоксикираме

Влиянието на микропластмасите върху здравето и как да се детоксикираме

от 10 юни 2025г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival