Вече и научно доказано: Любовта е като наркотик
Окситоцинът влияе на мъжката моногамност, установиха учени от Университета в Бон, Германия. Те извършиха проучване, което разкрива биологичните механизми за селекция при двойките.
Когато се прилага окситоцин при мъжете, той стимулира центровете на удоволствие в мозъка, което ги кара да виждат партньорката си по-привлекателна, което пък от своя страна укрепва връзката им и ги прави моногамни.
В природата моногамията не е твърде характерна за повечето бозайници, но изглежда, че хората правят изключение. Относително голям брой двойки вид Homo сапиенс нямат други партньори в романтичните отношения за доста дълго време.
Науката се опитва да намери обяснение за това и да проучи кои са неизвестните сили, които гарантират лоялността на партньорите един към друг.
Според изследователите, важна роля в поддържането на взаимната привързаност играе хормонът окситоцин, който влияе на мозъка. Те доказват, че окситоцинът може да се нарече "хормон на любовта", тъй като увеличава привлекателността на партньора в очите на другия в една двойка.
Наблюдавани са над 40 хетеросексуални мъже.
По време на проучването са им показвани различни снимки на жени - на техните партньорки и други. В първия етап на изследването участниците използвали окситоцин под формата на назален спрей, а във втория - спрей само с плацебо. По време на теста, учените изследвали мозъчната им дейност посредством ядрено-магнитен резонанс.
Докато били под въздействието на окситоцина мъжете имали повишена активност в центровете за удоволствие в мозъка, като разглеждали снимки на партньорките си.
Мъжете са тествани също дали докато приемат окситоцин ще реагират толкова положително и на други жени, освен на собствените си, но ефектът не бил същия. Според учените това категорично доказва, че активирането на удоволствието в мозъка под влиянието на окситоцин има високо селективен ефект и се проявява само, когато става въпрос за собствения ти партньор, но не и за друг.
Мнението на изследователите е, че т.нар. "любовен хормон" стимулира привличането само между влюбени и не е достатъчен да повлияе в голяма степен по същия начин при дългосрочни приятелски или колегиални отношения между мъже и жени.
Неслучайно има твърдение, че любовта е като наркотик. Идентифицираните, при проучването, биологични механизми са много сходни с механизма на действие на лекарствата.
Както в любовта, така и при прилагането на лекарства от рода на опиатите, хората се стремят да стимулират мозъчните центрове. Това обяснява защо хората попадат в състояние на дълбока депресия след раздяла с партньор. Заради липсата на окситоцин мозъчните центрове не са стимулирани както обичайно и човек изпада в състояние на въздържание.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЛЮЗИИ В СМЪРТТА - НОРА РОБЪРТС - ХЕРМЕС
ИТАЛИАНСКО ЛЯТО - СЮ МУРКРОФТ - СИЕЛА
ОСВЕН ТОВА ТАНЦУВАМ - АН-ЛОР БОНДУ, ЖАН КЛОД - МУРЛЕВА - ХЕРМЕС
ЛЯТНАТА КЪЩА - ДЖЕНИ ХЕЙЛ - ХЕРМЕС
В РОКЛЯ НА КРАЛИЦА - ДЖО УОТСЪН - СИЕЛА
МОДИСТКАТА ОТ ПАРИЖ - ДЖОРДЖА КАУФМАН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимни тайни за мъжа и жената
- Кодеин
- 15 от най-красивите стихове от световната поезия
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- 20 доказателства, че истинската любов не остарява
- Морфин
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- 30 любовни цитата за хора с разбити сърца
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- За несподелената любов: Как да я разпознаем и да продължим напред
- Клонидин
Коментари към Вече и научно доказано: Любовта е като наркотик