Вирусните чревни инфекции през есенно-зимния сезон

Вирусният гастроентерит е възпаление на стомаха и червата, което е предизвикано от вируси. Той е водеща причина за тежка диария, както при възрастни, така и при деца. Вирусните диарии съставляват 70-80% от случаите на остри чревни диарии в индустриализираните страни. Какви са симптомите на заболяването и какво е лечението? На въпросите ни отговаря консултантът на „Фрамар" д-р Галина Кисьова.
Кои са причинителите на вирусните диарии?
Различни видове вируси могат да причинят гастроентерит: ротавируси, астровируси, ентерални аденовируси, норовируси (например, norwalk-вируси и калицивируси), коронавируси, торовируси, пикорнавируси и други.
Norwalk-вирусът е най-честия причинител на вирусен гастроентерит при деца в училищна възраст и при възрастни хора. Ротавирусните, астровирусните и калицивирусните инфекции се срещат също през зимния период.
Как може да се зарази човек с вирусна диария?
Вирусните гастроентерити са инфекциозни заболявания, които се предават по фекално-орален механизъм - чрез замърсени ръце, хранителни продукти и вода. Симптомите на вирусният гастроентерит обикновено се появяват в рамките на 4 - 48 часа след заразяването.
Какви симптоми има пациента с вирусна диария?
Симптомите при вирусните гастроентерити са повишена температура, втрисане, коремна болка, диария с течни изпражнения, гадене, повръщане, подуване на корема, къркорене на червата, прекомерно изпотяване, скованост на ставите, мускулни болки, загуба на апетит и спадане на теглото. Болният може да има хрема, фарингит, отит или бронхит. При по-тежките диарии са налице симптоми на обезводняване.
Как се лекуват вирусните диарии?
Целта на лечението е да се предотврати дехидратацията. Загубите на течности и електролити с диарията или повръщането трябва да бъдат възстановени. При леките и умерено тежките форми на заболяването, лечението може да се проведе в дома чрез прием на допълнително течности, но при тежките форми е необходимо интравенозна рехидратираща терапия.
Диетата е от основно значение за бързото възстановяване на болният от вирусен гастроентерит. Много важно е да приемате достатъчно течности, за да не се обезводните. При повръщане трябва да направите двучасова пауза от храна и да приемате само течности- вода или чайове (подсладени със захар), в малки количества на често (през 15-30 минути). Ако ви се гади, не се опитвайте да пиете големи количества течности наведнъж, защото това може да предизвика повръщане. Храненията могат да бъдат през четири часови интервали, като количеството на храната постепенно се увеличава.
Диетата включва чай от шипка, лайка, липа, сухар, препечен хляб, обикновени бисквити, солети, печени картофи или ябълки, моркови, варен ориз, супи. Постепенно диетата се разширява и с попара със сирене (без масло), зеленчукови супи, бульони, варено пилешко месо, кисело мляко и други. В следващите дни се преминава към обичайното хранене, като още 10 дни трябва да се избягва грубата целулозна храна, подправките и пържените храни, за да се възстановят стомаха и червата. Желателно е да се избягват мазните и тежките храни, много сладките храни и алкохола.
Най-подходящи за диетата на децата са чай, оризова вода, преварена вода с 3% захар или 5% глюкоза, супа Моро, сок от ябълка и морков, разтвори за перорална рехидратация (хидратин алфа, хумана електролит, рехидрин). Естествено хранените кърмачета приемат кърма, а изкуствено хранените- безлактозни адаптирани млека и безмлечни каши.
Най-висок риск за тежък гастроентерит имат децата (особено новородени и кърмачета), хората в старческа възраст и пациентите, които имат потисната имунна система във връзка с хронично заболяване.
Кога да потърсите консултация с лекар?
Консултация с лекар трябва да се осъществи в следните случаи: висока температура (повече от 38°С ); умерена или изразена коремна болка; кървави изпражнения (това говори за тежко чревно възпаление); тежка диария, която не се подобрява след 48 часа лечение; умерена или тежка дехидратация; хора със сериозни придружаващи заболявания (напр. при диабет, сърдечни заболявания, онкологични заболявания, хронични чревни заболявания).
Какво може да направите, за да се предпазите от вирусна диария?
Добрата лична хигиена е един от методите за превенция на заболяването. Децата трябва да бъдат научени да мият ръцете си след използване на тоалетната. Винаги да се измиват ръцете преди и след хранене. Храната винаги трябва да се обработва добре термично. Плодовете и зеленчуците да се консумират след внимателно и обилно измиване с вода. Много важно е използването на качествена питейна вода. Бъдете внимателни и спазвайте добра хигиена, когато пътувате, особено в чужбина.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРПАКТИВ ОРАЛ 6 мл
ВОЛКАНО ЗАПЕР ГЕНЕРАТОР
Безплатна доставка за България!ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.
ВИТАМИН D3 таблетки 800 IU * 120 ВИТАГОЛД
ИМУНОБОР КИДС капсули * 30
ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Сангре де драго, Кръвта на дракона
- Лечение с интерферон
- Как да си направим талисман против грип?
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
- Тест за хепатит А
- Ваксини
- Добавки и билки при инфекциозна мононуклеоза
- Интравенозни имуноглобулини
- Предпазете се от вирусите с босилек, шипки и черупки от орехи
- Избягване на замърсена вода
Коментари към Вирусните чревни инфекции през есенно-зимния сезон