ВОЛЯ ЗА ЖИВОТ В НЯКОЛКО СТЪПКИ
В напредналите държави жените вече не умират от рак на маточната шийка
Има едно заболяване, от което все още в България всеки ден умира по една жена. Всички знаем, че ракът по принцип е смъртоносно заболяване, но в XXI век е израз на сериозна безотговорност към себе си да допуснеш ракът на маточната шийка да прекрати земните ти дни.
Защото, ако говорим за напредък на медицината, при това заболяване той е реален. При това във всички посоки: профилактика, превенция, ранно откриване и лечение.
Алгоритъмът за справяне със заболяването е известен, но все още в България се разчита той да се прилага на случаен принцип, т.е. при жени, които сами са инициатори за своята защита срещу рака. В крайна сметка всеки сам отговаря за здравето си, но когато държавата организира система за профилактика, резултатите са много по-добри.
Класическият метод за профилактика са редовните цитонамазки. При тях чрез малка четчица гинекологът взема клетки от лигавицата на маточната шийка, след което патолог ги гледа под микроскоп след специално оцветяване и установява дали има болестни изменения. При съмнителен резултат се прави т.нар. колпоскопия - рутинно гинекологично изследване, при което шийката на матката се наблюдава чрез специален микроскоп, като увеличението може да е от 6 до 40 пъти. Процедурата е бърза, не е болезнена и се извършва без упойка. Колпоскопията се използва за ранно разпознаване на предракови състояния, ракови процеси, както и за установяване на рак на маточната шийка.
Целта на посочените методи е да се открият навреме предраковите състояния на шийката или вече наличен рак в максимално ранен стадий.
Но през първата половина на 80-те години немският учен проф.Харалд Цурхаузен установява причинно-следствената връзка между един отдавна познат вирус - човешкия папиломен вирус , и рака на маточната шийка. До този момент се е знаело, че вирусът причинява различни други заболявания като като генетални кондиломи и брадавици, но не и рак. За това свое откритие професорът получава Нобелова награда за медицина през 2008 година. Откритието позволява да се разработят тестове, чрез които да се открива хроничната инфекция с човешки папиломен вирус. А това означава да се вземат мерки далеч преди тази инфекция да е предизвикала рак на маточната шийка. Тестът НС-2 за HPV, въведен за пръв път от компанията Digene и разпространяван понастоящем от немския биотехнологичен гигант Qiagen, е най-широко прилаганият и най-изследван метод от многото възможности, които се предлагат днес. Той е сертифициран от Европейския съюз и от Американската агенция за храните и лекарствата. С него са проведени десетки клинични проучвания с оптимален резултат. Доказано е, че този тест е напълно конвертируем - т.е. резултатите от изследване в София могат да се анализират безпроблемно в Прага, Берлин, Вашингтон и обратно.
От медицинска гледна точка НС-2 изследването има редица предимства. То посочва само онези пациенти, които имат наистина клинично значима хронична HPV- инфекция. Именно това е и тестът , който се реимбурсира широко в европейската медицинска практика - защото е надежден, сигурен, относително евтин. Този тест се цитира в повечето научни статии, посветени на профилактиката на рака на маточната шийка. Не на последно място - той е напълно достъпен финансово и може да бъде направен на практика във всички големи градове в страната.
Другата сериозна стъпка за предпазването от рака на маточната шийка е ваксината. В България са достъпни ваксините на световните фирми. Те се прилагат при момичета и млади жени преди започване на половия живот или след започнал полов живот, но липса на инфекция с човешки папиломен вирус, установена чрез тест. Ваксината предпазва от хроничната инфекция с HPV, а това е гаранция срещу цервикалния карцином /рака на маточната шийка/.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
АЛИН ЧАЙ ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪКОВЕ 50 гр.
БИЛКОВА СМЕС №21 200 г ЗДРАВНИЦА
ТУРТА ЦВЯТ
БИОДОКТОР МИОМО солуцио 50 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 25 илюстрации, показващи как човек може да загине от електрически удар
- Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Билки при удебелена лигавица на матката
- Циклични промени в ендометриума
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- д-р Луиза Антимова Коцева
- д-р Мима Димитрова Димитрова
Коментари към ВОЛЯ ЗА ЖИВОТ В НЯКОЛКО СТЪПКИ