Учените за последните минути от човешкия живот: към смъртта пристъпваме бавно, не с една-единствена крачка
Изследване в списание „New England Journal of Medicine“ опитва да внесе яснота за човешката смърт, като разглежда последните мигове от живота на стотици пациенти в критично състояние, лекувани в интензивните отделения. Учените стигат до заключението, че умирането е процес и смъртта не настъпва в един миг. Дори когато посоката е ясна и краят – предизвестен, човешкото сърце може да продължи да работи в определени интервали от време.
Чудили ли сте се кога всъщност един човек се прощава с живота си? Дали смъртта му настъпва изведнъж, така както гасим лампата в стаята? Или умиращият поема по по-дълъг и лъкатушещ път?
Научният експеримент с пациенти на животоподдържаща апаратура
В търсене на отговорите международен екип от специалисти проследява жизнените показатели на повече от 600 сериозно болни пациенти, докато изключват животоподдържащите им системи със съгласието на техните близки. Те наблюдават как в много случаи сърцето спира и отново затуптява няколко пъти, преди да настъпи краят.
67 от 480 пациенти (14%) преминават от фаза на липса на сърдечен пулс във фаза на неговото възстановяване. Сърцето спира и отново започва да бие самостоятелно. При повечето болни това се случва в продължение на няколко секунди. Един от пациентите обаче е без сърдечен ритъм в продължение на 4 минути и 20 секунди, след което той отново се появява и накрая пациентът умира.
Д-р Сони Дханани, водещ автор на изследването, директор на отделението по интензивна грижа в детската болница на Източно Онтарио и доцент в университета в Отава, разказва: „За да научим повече, трябваше да посещаваме интензивни отделения в различни болници и да наблюдаваме хората, докато умират. Приближаването към смъртта е много лично и интимно преживяване. А ние трябваше да събираме информация и да я качваме на сървър, за да могат съответните специалисти да анализират жизнените показатели, особено в моментите, когато сърцето спира и отново започва да бие. Хората бяха притеснени. Имаше лекари, които отказаха да участват. Някои от учените също се чувстваха неловко.“
Нови алтернативи при даряване и трансплантация на органи
Проучването е част от изследователската програма на д-р Дханани „Прогнозиране на настъпване на смъртта и физиология след приключване на поддържащата терапия.“ Нейната основна цел е да разкрие повече подробности и да изясни някои аспекти от последните минути живот на човека. И още по-важно – резултатите могат да разкрият нови алтернативи при даряване на органи и тъкани.
Интересът към настъпването на смъртта и кога всъщност тя вече е факт няма само научна стойност. По-задълбочените познания имат и чисто практическо приложение в областта на трансплантациите и донорството. Няма лекар, който би желал да вземе иначе здравото сърце на умиращ пациент, за да го присади на друг, ако смъртта не е настъпила със сигурност. Заключенията на експертите са в подкрепа на вече утвърдения стандарт в медицината да се изчака поне 5 минути, след като сърцето спре да функционира, за да се определи час на смъртта и да се пристъпи към отстраняване на органа за трансплантация.
Много е важно да се подчертае, че идеята зад целия научен проект не е да се вдъхне надежда, че дори след като тялото на пациента е започнало да се предава, е възможно той все пак да се съживи.
Използваната в контекста на изследването концепция за „възкръсването“ може лесно да се сбърка с връщане към нормален живот. Нито един от наблюдаваните пациенти не се е върнал в съзнание, въпреки че на много от тях сърцето започва да бие отново няколко пъти преди самия край.
В заключение експертите казват: „Много е важно да разграничим неколкократното възобновяване на сърдечната дейност след изключване на животоподдържащите машини от редките случаи на връщане в съзнание след прекратяване на животоспасяващата операция кардиопулмонална ресусцитация (CPR).“
iflscience.com/health-and-medicine/when-does-dying-become-death-new-research-looks-into-lifes-final-moments
Снимка: pixabay.com
- Възрастните хора, които не се срещат с приятели и роднини, са изложени на повишен риск от ранна смърт
- Хората, страдащи от хипохондрия, живеят по-малко от тези, които не се тревожат за здравето си
- Използването на слухов апарат е свързано с понижен риск от ранна смърт
- Как да помогнем на детето си да превъзмогне липсата на близък човек?
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНХЕДОНИЯ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
СТЪКЛЕНИ КРИЛА - КАТРИНЕ ЕНГБЕРГ - ХЕРМЕС
СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
САМО СПОМЕН - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНАТА ИЗЧЕЗНАЛА - ДЖО СПЕЙН - ХЕРМЕС
Нов100 ВАЖНИ ОТГОВОРА ЗА ЖИВОТА И СМЪРТТА - ГОРДЪН СМИТ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- 25 илюстрации, показващи как човек може да загине от електрически удар
- Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
- Методи за лечение на анорексия
- Смърт
- Патоморфологични белези на биологичната смърт
- Как да утешите дете, загубило близък човек
- Петте етапа на скръбта след смъртта на любим човек
- Лобелия - голяма, Индиански тютюн
- Тест изчислява риска от смърт през следващата една година
- Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива
Коментари към Учените за последните минути от човешкия живот: към смъртта пристъпваме бавно, не с една-единствена крачка