Да нахраним очите си - препоръки за остро зрение
Основната рецепта за правилно хранене съдържа: зеленчуци, плодове, ядки, бобови растения, риба, нетлъсто месо, като трябва да се внимава с количеството.
Напоследък сме свидетели на засилен интерес към храненето. За съжаление, основно внимание се отделя на отслабването чрез различни диети и медикаменти, както и на употребата на хранителни добавки. И двата подхода са неправилни и крият сериозни рискове за здравето. Нормализирането на теглото е желателно от естетическа и медицинска гледна точка. Всички "магически" диети обаче, свързани с глад и селективно хранене, са опасни за здравето, включително и за очното.
Няма нищо по-ценно от зрението и запазването му за по-дълго трябва да е един от приоритетите на всеки. През последните години са проведени много проучвания, търсещи връзки между различните витамини, минерали, микроелементи и очното здраве. Те неоспоримо показват, че включването на някои храни в дневното ни меню, не само може да помогне да запазим доброто зрение, но и директно да забави развитието на често срещани очни заболявания като катаракта, макулна дегенерация, сухо око, глаукома.
За съжаление, повечето хора започват да се интересуват от тези въпроси едва когато тяхното зрение се влоши и има реален риск да го загубят.
И така, какво трябва да включим в диетата си, за да имаме здрави очи?
Здравословното хранене се състои в няколко прости принципа:
- умерено хранене;
- пълноценна, лесноусвоима и разнообразна храна, в зависимост от сезона;
- задължително присъствие в менюто на продукти, богати на витамините А, В, С: ярко оцветени (червено, оранжево, виолетово) плодове и зеленчуци и тъмнозелени листови зеленчуци.
Полезни за очите са:
- зеленчуци: броколи, зелен фасул, брюкселско зеле, моркови, целина, люти чушки, царевица, зеле, маруля, грах, спанак, домати;
- плодове - сушени кайсии, къпини, боровинки, гуава, киви, лимони, пъпеш, фурми;
- подправки - копър, риган, магданоз, куркума;
- риба - сьомга, риба тон, скумрия, сардини.
Основните витамини, директно отговорни за здравето на очите, са витамин А, В, С и Е. Тези се намират в много от плодовете и зеленчуците - портокали, киви, грейпфрут, сушени кайсии, домати, чушки, сурови моркови, спанак, грах, зелен боб, в ядките, семената, млечните продукти и яйцата. Витамин А се съдържа най-много в морковите, доматите, марулите, зеления грах, лук, извара; витамин В - в гъбите; витамин С - шипка, картофи, кисело зеле, цитрусови плодове. Най-богат източник на вит. С са морковите.
За запазване доброто зрение и предпазване от очни заболявания важна роля имат и антиоксидантите от групата на каротеноидите, които се намират основно в плодовете и зеленчуците и в яйцата.
Важна роля при предпазването и лечението на "сухо око" имат омега-3 и омега-6 мастни киселини, които се съдържат в голяма концентрация в лененото семе и лененото масло, в маслото от черен дроб на треска, рибата тон, както и във всяка по-мазна риба.
Те директно предпазват тази част на окото, която се засяга при макулната дегенерация - macula lutea. Проучванията показват, че консумацията на риба три пъти седмично може да намали риска от развитие на очни заболявания с 50%.
Повечето хора смятат, че би било трудно да си набавят необходимите количества на някои от витамините и веществата, важни за зрението, само чрез храната, която консумират дневно. Погрешно е да се смята, че хранителните добавки са заместител на здравословното хранене.
Някои храни могат да имат вредно влияние върху окото. Учени наскоро установиха, че прекомерната консумация на свинско, говеждо и овче месо (10 и повече порции седмично) способства за увреждане на ретината и на фовеята (жълтото петно), което води до намаляване на зрението и слепота. Трябва да се намалят мазнините, захарта и тестените изделия, тъй като те не само не съдържат необходими за очното здраве вещества, но и спомагат за натрупването на артериални плаки, което влошава кръвоснабдяването на окото и може да бъде причина за много очни заболявания.
Очите са снабдени с множество микроскопични кръвоносни съдове - микроциркулационна система, и всяка храна, която не е полезна за сърцето и кръвоносните съдове, се отразява зле и на очите. Някои вредни навици също застрашават зрението - тютюнопушене, алкохол, прекаляване с гледането на телевизия и работа на компютри. Например, ако пушите и редовно консумирате алкохол, трябва да поемате по-голямо количество витамин А, защото тютюнът затруднява поглъщането му от тялото, а алкохолът изчерпва приетото вече количество.
При наличие на очно заболяване очен специалист ще препоръча диета, обогатена с подходящи вещества, витамини и минерали.
Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница "Акад. Пашев"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛАЙВ ГАРДЪН ГУДНЕС МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОЕКО БАЛАНС ВИТАМИНИ 39 ПЛОДОВЕ / ЗЕЛЕНЧУЦИ таблетки * 60
НАТРОЛ ДЖУС ФЕСТИВ капсули 60 + 60
АМИКС ЛАЙФС ВИТАЛИТИ АКТИВ таблетки * 60
МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА МЪЖЕ 50+ таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- И билките имат странични ефекти
- д-р Васил Димитров Василев
- д-р Кремена Петкова Минкова
Коментари към Да нахраним очите си - препоръки за остро зрение