Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа от природата Да не забравяме да ходим на слънце за синтез на витамин D

Да не забравяме да ходим на слънце за синтез на витамин D

от 09 апр 2012г.
Да не забравяме да ходим на слънце за синтез на витамин D - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Дните, когато природата се събужда и неслучайно наричаме „сезон на любовта", са слънчеви, но понякога не можем да им се насладим докрай, защото тонусът, а оттам и самочувствието ни клонят към нула.

Заради пролетната умора е, от нея сме замаяни и сънливи, а на всичко отгоре будилникът звъни по лятното часово време. Температурите скачат нагоре-надолу с по десетина градуса за ден и това е допълнителен товар за организма, който трябва много бързо да си препрограмира денонощния ритъм.

„След зимата нивата на хормона мелатонин, предизвикващ сънливост, все още са високи, а обратно - хормонът на щастието серотонин е доста нисък. Опитът на организма да балансира между тях всъщност представлява това, което простичко наричаме пролетна умора", обяснява психотерапевтката д-р Красимира Цанкова.

Откъде може да дойде помощта, така че колкото е възможно по-бързо да почувстваме прилив на енергия? Отдавна е известно, че има храни, които стимулират производството на хормоните на доброто настроение и виталността.

В „позитивния" списък са шоколадът и бананите, както и богатите на витамини и минерали плодове и зеленчуци. Яжте ябълки, портокали, моркови, зеле, пресен лук. Много са полезни зърнените каши на закуска, съчетани със сирене или извара. Трябва обаче да се избягва прекомерната употреба на енергийни напитки и кафе за ободряване, защото това може да има обратен ефект върху организма.

Отлична алтернатива е да се изпива сутрин половин чаша прясно изцеден лимонов сок, разреден с малко вода - регулирайки обмяната на веществата, той помага и за справянето с излишните килограми, хвърлящи мнозина почти в паника.

Богатите на желязо храни като спанак и коприва трябва да са редовно на пролетната трапеза, защото именно недостигът на желязо (анемията) причинява и умствена, и физическа умора. В една шепа ядки (орехи, бадеми, лешници) се съдържат много омега-3 мастни киселини. За да подсилите ефекта, може да добавите и малко ленено и слънчогледово семе. Тези ненаситени мазнини изгарят бързо и зареждат с енергия. Както всеки преходен сезон, и пролетта не е време за тежки диети, ако изобщо сте склонни да прибягвате към тях.

Според д-р Златко Илиев, физиолог в пловдивската УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив, трябва силно да наблегнем на разходките, изобщо на прекарването на открито. „Слънчевата светлина е като лекарство за организма, защото му помага да образува витамин D. И да не забравяме, че това става най-добре в първите часове на деня, до обед, когато трябва да се възползваме от всяка минута навън.

"Колкото повече слънце поемем през деня, толкова по-добре ще спим през нощта", уверява д-р Илиев. Няма по-достъпно движение от ходенето пеша - то е и най-естественото за човека. Поне 30-40 минути ходене пеш всекидневно се препоръчва като универсално оръжие на организма срещу умората и болестите.

Плуването е най-препоръчваният спорт за всички възрасти, отлична тренировка за мускулите и дишането, без да се натоварват ставите. Ако нямате проблеми с коленете, смело практикувайте набиращата популярност в цял свят „стълбимания" - просто забравете асансьора за няколко етажа. И пълноценният секс не бива да бъде пренебрегван - доброто интимно преживяване прогонва депресивните фактори, освежава, мотивира и зарежда тялото и духа с настроение.

Още по темата:
  • Не всяко бяло петно по кожата е витилиго Не всяко бяло петно по кожата е витилиго
  • Можем да се лекуваме със светлина Можем да се лекуваме със светлина
  • Слънчеви очила, подходящи при шофиране Слънчеви очила, подходящи при шофиране
  • Лекарства, които крият риск за здравето през лятото Лекарства, които крият риск за здравето през лятото
3.1/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАЛЦИЙ 400 мг + ВИТАМИН D3 таблетки * 150 SANCT BERNHARD
37.40лв.

КАЛЦИЙ 400 мг + ВИТАМИН D3 таблетки * 150 SANCT BERNHARD

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МАГНЕЗИЙ + КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D3 + МЕД + МАНГАН таблетки * 30
15.50лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МАГНЕЗИЙ + КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D3 + МЕД + МАНГАН таблетки * 30

ВИТАМИН D3 таблетки 1000IU * 180 GNC
42.60лв.

ВИТАМИН D3 таблетки 1000IU * 180 GNC

КАЛЦИЙ АКТИВ 500 мг + ВИТАМИН D 400 мг капсули * 120 GNC
30.10лв.

КАЛЦИЙ АКТИВ 500 мг + ВИТАМИН D 400 мг капсули * 120 GNC

СЪНИ ВИТ - ВИТАМИН D3 таблетки * 50 ХЕРБАМЕДИКА
11.80лв.

СЪНИ ВИТ - ВИТАМИН D3 таблетки * 50 ХЕРБАМЕДИКА

ДЖЕЙМИСЪН КАЛЦИЙ, МАГНЕЗИЙ И ВИТАМИН D3 таблетки * 100 + 100
48.60лв.

ДЖЕЙМИСЪН КАЛЦИЙ, МАГНЕЗИЙ И ВИТАМИН D3 таблетки * 100 + 100

Коментари към Да не забравяме да ходим на слънце за синтез на витамин D

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Да не забравяме да ходим на слънце за синтез на витамин D
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 20:06
    Коментирайте "Да не забравяме да ходим на слънце за синтез на витамин D"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа от природата
  • Червена мъртва коприва
  • Запеканка от спанак със сирена, чесън и гъби
  • Коприва – състав, полезни свойства и странични ефекти
  • Функция и хормони на епифизата
  • Спанак - състав, ползи и противопоказания
  • Запеканка с прясно мляко, яйца и коприва
  • Напълнява ли се от витамин Д?
  • Спанак с нахут и оризова гарнитура
  • Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
  • Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 708 дни, 7 часа и 4 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1384 дни, 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 23 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 23 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 23 часа и 29 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 23 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival