Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Да пием вода: как, дали, кога и колко

Да пием вода: как, дали, кога и колко

от 03 апр 2019г., обновено на 04 ное 2022г.
Редактор: Радостина Райчева
Да пием вода: как, дали, кога и колко - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Водородна, алкална, кокосова, с колаген... Всеки ден в търговската мрежа се появяват нови видове вода. Едни ни обещават вечна младост, други – изцеление от всички болести, трети просто и скромно ни предлагат утоляване на жаждата. Струва ли си да плащаме за красиви бутилки с живителна течност, от колко литра такава всъщност имаме нужда дневно, какво говори етикетът върху бутилката с минерална вода... Въпросите са много, а специалистите в областта дават отговорите. Позоваваме се на мнението на Робин Джефта – нутрициолог и диетолог, Ксения Селезньова – лекар-диетолог, кандидат на медицинските науки, Лоуренс Амстронг – директор на лабораторията UCONN’s Human Performance Lab и доктор Леонид Елкин – автор на патентована техника за моделиране на тяло и лице, гинеколог хирург от висока класа.

  • Колко вода да пием през деня?
  • Да пием вода, дори когато не сме жадни?
  • Може ли да се натровим, изпивайки прекалено много вода?
  • Кога трябва да пием повече вода?
  • Необходимо ли е да пием вода с лимон сутрин?
  • Как да разберем дали приемаме достатъчно вода?
  • Кога да пием вода и може ли я приемаме по време на хранене?
  • Може ли да заменим водата с други напитки?
  • Каква вода да пием?
  • Какво показва етикетът върху бутилираната минерална вода?
  • Получаваме ли вода от хранителните продукти?

Колко вода да пием през деня?

Водещи световни организации изчисляват препоръчителен дневен прием на вода, включително ястия, храни, напитки (сок, чай, кафе, диня, супа...).

 

 

European Food Safety Authority

 

 

Australian National Health and Medical Research Council

 

US National Academy of Sciences, Institute of Medicine

Възрастни

мъже

2500 мл

3400 мл

3700 мл

 

жени

2000 мл

2800 мл

2700 мл

Бременни жени

 

2300 мл

2400 – 3100 мл

3000 мл

Кърмещи жени

 

2600-2700 мл

2900-3500 мл

3800 мл

>>> Колко вода трябва да пием на ден според теглото си – формули за изчисляване и таблица

Да пием вода, дори когато не сме жадни?

Много хора смятат, че трябва да приемат вода, само когато изпитват жажда. Но това не е съвсем правилно. Обикновено жаждата е сигнал за обезводняване. Цифрите говорят сами за себе си:

  • При загуба на 2% течност от телесната маса човек изпитва рязка нужда от вода.
  • Когато процентите нараснат до 10, настъпва световъртеж и се появяват халюцинации.
  • Ако изгубим 12% течност, ще ни е необходима незабавна медицинска помощ.
  • При 20% обезводняване изходът е летален.

Може ли да се натровим, изпивайки прекалено много вода?

"Да, възможно е", е отговорът на специалистите. Препоръките не са да се приеме голямо количество вода наведнъж, особено вечер, защото това е свръх натоварване за бъбреците. Те не могат да се справят с претоварването, появяват се и отоци.

Прекомерното потребление на вода намалява концентрацията на електролити в кръвта, в частност, на натрия, поддържащ вътре- и извънклетъчния баланс на течности.

Кога трябва да пием повече вода?

При някои състояния и обстоятелства тялото има нужда от по-големи количества вода от обикновено.

  • Тренировки. По време на тренировки човек изразходва много по-бързо водата, отколкото обикновено. Заради изпотяването и прегряването към дневното количество вода е необходимо да се добавят още 500-600 милилитра. При загуба на течност кръвта става по-гъста, а на сърцето е по-трудно "да я придвижва" по артериите и вените. В същото време мозъкът и мускулите изискват повече кислород и хранителни вещества. Преди тренировка отпийте няколко големи глътки или изпийте половин чаша с течността. По време на упражнения може да отпивате по малка глътка на всеки 15-20 минути, а след приключването им изпийте пълна чаша с вода, за да възстановите водно-солевия баланс в организма.
  • Горещини. Когато навън е горещо, особено ако влажността е твърде висока, е нужно да се възстанови изгубената чрез потта течност. Тогава нуждата от вода нараства.
  • Кърмене. По време на кърмене жените следва да приемат средно по 600-700 милилитра повече вода от препоръчваната доза, тъй като 87% от майчиното мляко се състои от вода.
  • Бременност. По 300 милилитра повече от препоръчителното е необходимо да изпива бременната жена ежедневно, защото бебето е заобиколено от вода и му е нужно достатъчно количество от нея в продължение на 9 месеца.
  • Боледуване и натравяне. Когато човек се разболее, трябва да си наложи спазването на правилен режим на прием на течности. Да се пият повече такива, за да се пречисти организма. Най-ефективно средство в такива случаи е водата с лимон.

спортуваща жена пие вода

Необходимо ли е да пием вода с лимон сутрин?

Водата с лимон е отлична рецепта за стартиране дейността на стомаха, за зареждане с енергия и за пречистване от токсини. Но такава течност не трябва да се пие от хора със заболявания на стомашно-чревния тракт (гастрит, язва), с проблеми със зъбите (чувствителен емайл, стоматит) и с алергия към цитруси. Важно е и как се приготвя и приема течността: сокът от 1/3 лимон се смесва с чаша топла вода и се изпива на гладно, 20-30 минути преди закуска. Ако напитката не ви е по вкуса, не се насилвайте да я консумирате, а пийте само преварена вода със стайна температура. Студена вода не трябва да се пие на празен стомах, защото организмът ще изразходи енергия, за да я затопли в стомаха, и едва след това тя ще започне да се абсорбира.

>>> 10 причини да пием топла вода с лимон всяка сутрин

Как да разберем, дали приемаме достатъчно вода?

Директорът на лабораторията UCONN’s Human Performance Lab – Лоуренс Амстронг – казва: "Ако изпитвате жажда, значи 1-2% от организма ви е обезводнен. Много хора бъркат глада и жаждата и преяждат. За да се избегне това, просто пийте вода преди обяд или вечеря. Наблюдавайте промените на телесното си тегло. Съветът ми е да го измервате всяка сутрин в продължение на седмица. Ако теглото ви е с 500 грама по-малко от обичайното, е необходимо да попълните баланса на течности с 400 милилитра вода.

Добре е да обърнете внимание на цвета на урината си:

  • Ако тя е светложълта или сламена, всичко е наред.
  • Ако е тъмна, тялото задържа вода, пийте повече.
  • Ако няколко пъти седмично урината е съвсем безцветна, това значи, че приемате прекалено много вода

Мигрената и непрекъснатото чувство на умора са първите сигнали, че организмът изпитва недостиг на течност. Изследвания показват, че при обезводняване настъпват проблеми с настроението, с вземането на решения, както и с изпълнението на обичайните задачи. Това влияе и върху ефективността на тренировките: при обезводняване на организма с 1,5% издръжливостта намалява."

Непрекъснатият дефицит на течности в организма увеличава риска от развитие на диабет, сърдечни заболявания и метаболитен синдром, както и на хронични бъбречни заболявания и инфекции на пикочно-половата система.

Водата е много важна и за състоянието на кожата, защото произвежда до 60% от колагеновия протеин. Ако всяка клетка получава достатъчно вода, непрекъснато се произвежда колаген, и стареене на кожата не настъпва.

Кога да пием вода и може ли я приемаме по време на хранене?

Препоръчва се денят да започва с чаша вода, приета на гладно. Съществува хипотеза, че пиейки течности по време на хранене, ние разреждаме стомашния сок с храносмилателни ензими, забавяйки по този начин процеса на усвояване на храната. Водата не успява да се абсорбира в стомашните стени и започва процес на ферментация. Може да се пие по мъничко вода по време на хранене, ако има такава нужда (например, ако хапвате ориз) или в случай че трябва да си приемете витамините тогава. Но основното количество течност е най-добре да се набавя 30 минути преди или 1 час след хранене.

Водата активизира храносмилателните сокове и ензими, ускорявайки метаболитните процеси и усвояването на закуската. Освен това кръвта се разрежда, всяка клетка на организма получава енергиен заряд и хранителни вещества навреме, а натоварването на сърцето намалява.

По данни, публикувани в American Journal of Epidemiology, при тези, които изпиват не по-малко от шест чаши вода дневно, вероятността от сърдечен пристъп е значително по-ниска, в сравнение с хората, ограничаващи се само с две чаши от течността дневно.

Преди сън не се препоръчва прием на вода, тъй като циркулацията на лимфната система се забавя, течността се застоява и сутринта ще се събудите с отоци.

>>> Водата – преди, по време на или след хранене

Може ли да заменим водата с други напитки?

Често хората приемат кафе, прясно изцедени сокове и други напитки, но е важно да знаете, че с кафето не бива да се прекалява. Повече от две кафета дневно допринасят за обезводняване. С едно кафе да се изпива и чаша вода. Колкото до натуралните сокове, добре е те да се консумират веднага след приготвянето, защото съхраняват витамините си само 2-3 часа след изцеждането.

>>> Защо трябва да пием сокове и как да извлечем максимална полза от тях

кафе и вода

Каква вода да пием?

Газираната вода не се препоръчва за редовен прием и в големи количества, тъй като може да повлияе неблагоприятно върху лигавицата на хранопровода и стомаха. Ако вкусът на обикновената вода не ви допада, към нея прибавете сок от лайм, лимон или парченца прясна краставица. Така течността ще се доближи до пречистената алкална вода, която е от полза за организма, тъй като е известно, че много патологични процеси в тялото протичат на фона на окисляване.

Газираната вода е добре да се пие за детоксикация и допълнителна минерализация. В нея има разтворен кислород, който действа пагубно върху бактериите, намиращи се в стомаха. Газираният вариант е и профилактично антибактериално средство.

"Модерните алкална, водородна и други видове вода не биха навредили на здравето, но от тях да се очакват чудеса не е правилно, още повече, че задълбочени клинични изследвания в тази посока още не са провеждани", споделя Селезньова.

Леонид Елкин:

  • Алкална вода. "Много специалисти смятат, че алкалната вода е полезна за здравето. Тя предпазва от развитието на болести, забавя процеса на стареене, не позволява формирането на свободни радикали, извежда токсините.
  • Водородна вода. Водородът е най-мощното оръжие в борбата със свободните радикали, допринася за синтеза на колагена и еластина. Бих препоръчал такава вода да се включи в менюто.
  • Вода с алое. Водата с алое бързо прониква в клетките, подобрява калциевия обмен, укрепват се защитните сили на организма, имунната система.
  • Колагенова вода. Колагеновата вода е вода с разтворен в нея колаген, но учените все още спорят дали той прониква в клетките".  
  • Кокосова вода. Кокосовата вода съдържа натурални електролити, калий и натрий, а това са ключови компоненти за рехидратиране на нашето тяло. Тя е добра за укрепване на кръвоносните съдове, за подобряване на стомашно-чревната дейност, за нормализиране на водно-солевия баланс". Електролитите са важни за нормалната работа на нервната и мускулната системи, затова спортистите често приемат обогатени напитки. Кокосовата вода е натурална, в нея липсват оцветители и захар.

>>> Кокосова вода – ползи за организма

Въпреки полезните си свойства, тези разновидности на водата, не се препоръчват за редовна консумация, тъй като не сме генетично предразположени към тях.

Какво показва етикетът върху бутилираната минерална вода?

Етикетите върху бутилираната минерална вода трябва да дават информация за:

  • минерализацията (г/л);
  • йонния състав (мг/л);
  • източника на добиване;
  • производителя, неговия юридически адрес и действителния адрес на производство;
  • датата на бутилиране;
  • срок на годност;
  • условия за съхранение, включително след отваряне на бутилката.

Получаваме ли вода от хранителните продукти?

Множество са храните с високо съдържание на вода. Следващата информация е за процентното съдържание на вода в някои храни. Данните са на The USDA National Nutrient Database for Standard Reference:

90-99%

Обезмаслено прясно мляко, пъпеш, диня, ягоди, маруля, целина, спанак, краставица, тиква, зеле

80-89%

Сок, йогурт, ябълка, грозде, портокали, моркови, броколи, круши, ананас

70-79%

Банан, авокадо, извара, рикота, печени картофи, царевица, скариди

60-69%

Паста, зеленчуци, сьомга, сладолед, пилешки гърди

50-59%

Кайма, сирене фета, стек

40-49%

Пица

30-39%

Сирене чедър, хляб

20-29%

Бисквити, торти

10-19%

Масло, маргарин, стафиди

1-9%

Ядки, крекери, фъстъчено масло, бисквити с шоколад, трици

Колко вода трябва да пием на ден според теглото си - видео

 

 



 

 

 

Източник:

По материал на Е. Данилова, публикуван в rbc.ru, юни 2018. Последна редакция: юни 2021 г.

Снимки:

  • Drinking water photo created by diana.grytsku - www.freepik.com
  • Girl drink photo created by jcomp - www.freepik.com
  • Morning exercise photo created by marymarkevich - www.freepik.com


Още по темата:
  • Повишеното ниво на желязо във водата може да доведе до увреждане на органите Повишеното ниво на желязо във водата може да доведе до увреждане на органите
  • Ирански лекар лекува коварни болести с... вода Ирански лекар лекува коварни болести с... вода
  • Флуоресцентни сензори определят нивата на живак във водата Флуоресцентни сензори определят нивата на живак във водата
  • Бутилка успява да филтрира замърсителите в чешмяната вода Бутилка успява да филтрира замърсителите в чешмяната вода
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КУУЛ ПАЧ МИКС ЛЕПЕНКА ПРОТИВ ТЕМПЕРАТУРАТА
4.60лв.

КУУЛ ПАЧ МИКС ЛЕПЕНКА ПРОТИВ ТЕМПЕРАТУРАТА

ДАФИ КОМПЛЕКТ РЕЗЕРВНИ ФИЛТРИРАЩИ ЕЛЕМЕНТИ * 2 + КАПАЧКА
28.60лв.

ДАФИ КОМПЛЕКТ РЕЗЕРВНИ ФИЛТРИРАЩИ ЕЛЕМЕНТИ * 2 + КАПАЧКА

АКВАФОР СМЕНЯЕМ ФИЛТЪР ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ВОДА А 5 Mg 350 литра
22.99лв.

АКВАФОР СМЕНЯЕМ ФИЛТЪР ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ВОДА А 5 Mg 350 литра

АКВАФОР ОРЛЕАН БЯЛА КАНА ЗА ФИЛТРИРАНЕ НА ВОДА С КОРПУС ОТ ТРИТАН 4.2 литра А5
64.99лв.

АКВАФОР ОРЛЕАН БЯЛА КАНА ЗА ФИЛТРИРАНЕ НА ВОДА С КОРПУС ОТ ТРИТАН 4.2 литра А5

АКВАФОР СИТИ ФИЛТРИРАЩА БУТИЛКА СИНЯ 500 мл
39.99лв.

АКВАФОР СИТИ ФИЛТРИРАЩА БУТИЛКА СИНЯ 500 мл

МАКЕДА БОТАНИКС УЛТРАЗВУКОВ ОВЛАЖНИТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ USB PIG 130 мл
31.00лв.

МАКЕДА БОТАНИКС УЛТРАЗВУКОВ ОВЛАЖНИТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ USB PIG 130 мл

Коментари към Да пием вода: как, дали, кога и колко

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Да пием вода: как, дали, кога и колко
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 13:03
    Коментирайте "Да пием вода: как, дали, кога и колко"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Да си направим "жива" вода сами вкъщи
  • Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
  • Лечение при махмурлук
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Колко вода трябва да пием на ден според теглото си – формули за изчисляване и таблица
  • Пречистване на организма с вода
  • Как и защо да си направим вода с електролити
  • Обем и състав на телесните течности
  • Регулация на осмолалитета на екстрацелуларната течност
  • Повишеното ниво на желязо във водата може да доведе до увреждане на органите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 26 дни, 15 часа и 39 мин.

Дали това е базоцелуларен карцином - снимка

преди 101 дни, 9 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 час и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 16 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 16 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 300 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 500 мл.

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 750 мл

ИНОФАРМ МЕНОПАУЗА СЪПОРТ ФОРМУЛА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival