Да се съобразяваме ли с хранителните вкусове на децата?
Да, добре е малките да опитат от всичко, но това не е задължителен принцип.
Родителите са непрестанно под натиска на лекарите и медиите, според които детето трябва да яде всичко и най-вече плодове и зеленчуци - по 5 на ден.
Разбира се, че трябва да спазваме хранителни правила, доказали ползата си за правилното развитие и здравето на детето. Но най-важното е то да се храни разнообразно и балансирано, което е възможно и без да опитва от всичко.
Вкусът е генетично програмиран
Както възрастните, така и децата имат вкусови предпочитания. У всеки човек е вродено да обича сладкото и да не харесва горчивото. Извън тази обща черта, изследователите са установили, че хората се различават по хранителните си вкусове. Сред децата има такива, които са родени с предпочитание към тестените храни, пилето, киселото мляко и подобни неутрални храни, докато други имат силно влечение към подправките и силните аромати. Във втората група са тези, които ядат всичко. Въпреки че повечето деца са между двете крайности, добре е родителите да отчетат индивидуалните им предпочитания.
Личностното развитие на детето определя отношението му към храната на различни възрастови етапи. Между 1 и 2 годинки то обича да казва "не" на всичко, включително и на храната. До 6-годишна възраст подхожда много избирателно и едва след това се "отваря" за новите вкусови усещания.
Конфликтът между децата, които не искат да ядат зеленчуци, и родителите, които не отстъпват, може да се окаже изтощителен и напразен. Нещо повече, като настояваме непременно да изядат зеления фасул, ние създаваме у тях не само враждебност към тази храна, но и психическа съпротива.
Принудата блокира поведението на детето.
Трябва да осъзнаем, че всяко ново нещо, изникнало пред нашето дете, го поставя в затруднение. То има нужда да свикне с определена храна, с нейния вкус, мирис, консистенция. Оставете го да я открие в своя собствен ритъм. Що се отнася до зеленчуците и плодовете, по един на ден е напълно достатъчно количество за малкото дете. Разнообразявайте храната, докато това е възможно, и разчитайте на времето, защото детето постепенно ще иска да прави всичко като вас. Не прескачайте етапите на естествения му интерес към хранителните продукти - от биберона с мляко до едро нарязаните плодове и от пръстите до лъжичката. За да свикне с храната, детето има нужда да я усети с пръсти, език и зъби, да намери в това забавление и удоволствие.
Разнообразието идва постепенно.
Изследователи са наблюдавали при маймуните, че малкото никога не хапва от храната, преди да види, че и майка му яде от нея. При човека също има подобно имитиране, така че много е важно в семейството да се консумират различни продукти.
На детето трябва да бъдат предложени плодове и зеленчуци във всички възможни форми, докато се разбере какво най-много му харесва.
Коментари към Да се съобразяваме ли с хранителните вкусове на децата?