Дългият работен ден води до депресия
В съвременното общество ежедневието на хората е изпълнено със стрес и тревоги, които неминуемо се отразяват върху физическото и психическото здраве. Независимо от сферата, в която полагаме труд и се развиваме, ние сме заобиколени от проблеми, сблъскваме се с редица предизвикателства и стресови ситуации и времето не ни достига, за да свършим всичко, което сме решили. Това ни кара да работим повече от необходимото, независимо дали си пренасяме работа у дома, или просто оставаме по-дълго на работното си място. Оказва се, че подобна практика не е добра добра, тъй като прекалено дългият работен ден може да бъде причина за депресия, твърдят учени.
Човек се преуморява, а това влияе върху работоспособността му и в крайна сметка се стига до състояние на апатия. Умората е защитна реакция на нервните клетки, тя насърчава човек да прекрати активността си, за да предпази тялото си от претоварване, което от своя страна е причина за по-слаба концентрация, влошаване на паметта и проблеми със съня. Това се все състояния, определящи депресията, която се изразява още в по-ниска продуктивност в резултат на намалени умствени и физически способности.
След подробен анализ на условията на труд и личния статус на 2000 британски служители на възраст между 35 и 55 години учените стигат до извода, че при хората, които полагат труд в продължение на 11 часа или повече, рискът от изпадане в депресивни състояния е два пъти по-голям, в сравнение тези, които работят по 7 или 8 часа дневно. Служителите са наблюдавани в продължение на 6 години.
Социално-икономическият им статус и начинът им на живот също са взети под внимание. Анализът показва, че профилът на рисковата група е следният: мъже – семейни или живеещи на семейни начала, заемащи отговорни постове или работещи под напрежение, и които консумират умерено алкохол. Изследователите посочват, че данните са тревожни.
Интересно е, че и дългият път до работното място също може да бъде причина за стрес и депресия, защото се ограничава времето за любими дейности и движение. Това принуждава човек да се лишава от удоволствия, което не се отразява добре на физическото и психическото му състояние. Такива хора по-често страдат от високо кръвно, затлъстяване, чувстват се уморени, боледуват. Физическата активност и гъвкавото работно време могат да предотвратят подобни състояния, защото намаляват стреса и ни помагат да бъдем по-доволни от живота. |
Подобни изследвания се правят често, но заради различните тълкувания за извънреден труд резултатите не могат да се сравняват директно. Въпреки това лекарите са категорични, че при много дълъг работен ден организмът не се възстановява пълноценно, а това влияе и на психиката.
Добре да се преосмислят рисковете за здравето, които крие липсата на достатъчно почивка. Важно е да съумеете да бъдете гъвкави и да цените както времето, така и здравето си.
Коментари към Дългият работен ден води до депресия