Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса
Антителата, които децата произвеждат, са различни, което означава, че ходът на инфекцията и имунният отговор също се различават от тези на възрастните. Това е и причината малките пациенти да се справят по-лесно с болестта.
Имунологът Дона Фарбър от Колумбийския университет признава, че екипът се е натъкнал на много сериозни различия между антителата, произвеждани от възрастните и децата. Тя работи съвместно с Матео Порото, доцент по вирусна молекулярна патогенеза в Катедрата по педиатрия към Колумбийския университет, а автори на изследването са Стюарт Вайсберг, доктор по медицина и асистент по патология и клетъчна биология, и Томас Конърс, който също е доктор по медицина и асистент по педиатрия.
Порото споделя: „Инфекцията при децата протича по-бързо и засяга по-малко органи, отколкото при възрастните. Възможно е те да се справят с вируса по-ефективно от останалите и затова имунният отговор на организма им да е по-слаб.“
Детската имунна система е адаптирана да се справя с нови и нови патогени
Фарбър напомня, че за всеки от нас инфекцията е непозната. Тя обаче смята, че децата имат едно много важно предимство пред възрастните и то е, че са адаптирани да се сблъскват с нови за тялото им патогени. Имунната им система е пригодена да се справя с тях. В организма им има голям брой „необременени“ Т-клетки, които разпознават всеки нов вид патогени, докато тялото на възрастните разчита повече на имунната памет на клетките. Според Фарбър имунната памет не ни позволява да реагираме при срещата с нов вирус така, както го правят децата.
Децата произвеждат по-малко неутрализиращи антитела срещу коронавируса SARS-CoV-2
В изследването са включени 47 деца, 16 от които са лекувани от мултисистемен възпалителен синдром в Медицинския център „Irving“ към Колумбийския университет, а останалите 31 на почти една и съща възраст, са с диагноза коронавирусна инфекция, поставена при посещение на медицинския център заради други оплаквания.
Половината от децата без мултисистемен възпалителен синдром не проявяват симптоми на COVID-19.
При 32-та възрастни участници заболяването протича различно. Част от тях са с тежки симптоми и са настанени в болница, а други – с по-леки и се лекуват в домашни условия.
Двете групи малки пациенти произвеждат един и същи тип антитела, който обаче се оказва различен от този при възрастните.
Броят на антителата, които се борят със спайк протеина на коронавируса, е много по-малък при децата. Именно спайк протеинът е средството, с което вирусът успява да зарази човешките клетки. Изводът е, че техните антитела са с най-малка неутрализираща сила, докато при възрастните, дори по-младите сред тях, неутрализиращите антитела са много повече. Най-тежко протича болестта при хората, които са с най-активни неутрализиращи антитела.
Макар че звучи нелогично именно най-болните пациенти да произвеждат антитела с най-голяма неутрализираща сила, Фарбър е на мнение, че тя вероятно се дължи на дългия престой на вируса в организма им.
Експертът пояснява, че между силата на имунния отговор и тежестта на инфекцията има връзка. Колкото по-сериозна е инфекцията, толкова по-бурно реагира тялото, защото човек се нуждае от много повече имунни клетки, за да пребори нарасналия брой патогени.
Други различия при детските антитела и начина на протичане на коронавирусната инфекция
За разлика от възрастните, децата произвеждат много малко и от друг вид антитела – тези, които са насочени към унищожаването на вирусен протеин, който имунната система разпознава, след като вирусът е инфектирал човешки клетки.
Според Фарбър инфекцията не се разпространява толкова лесно при децата и съответно не унищожава много от клетките.
Порото описва процеса по следния начин: децата бързо преборват вируса, което не позволява на инфекцията да се разпространи, а имунната реакция на организма остава сравнително слаба.
Съкратеният процес на протичане на инфекцията при малките е знак, че са заразни за по-кратко време, в сравнение с възрастните. Така те се оказват по-слаби преносители на вируса, въпреки че учените не са измерили вирусния им товар.
Други проучвания по света също подкрепят твърдението, че учениците в начална степен на образование не са разпространители на заразата.
Учени очакват ваксината да повлияе добре на децата
Антителата в организма на децата показват, че те няма да реагират твърде слабо на евентуална ваксина, смятат експерти. Разработваните в момента препарати срещу коронавируса съдържат отделни сегменти от него и не следват нормалния ход на инфекцията.
Фарбър уточнява: „Макар децата да не произвеждат неутрализиращи антитела в отговор на естествена инфекция със SARS-CoV-2, ваксините са проектирани така, че да предизвикат защитен имунен отговор, дори при отсъствие на такава. Децата реагират много добре на ваксини и затова смятам, че ще развият добър имунен отговор и ще произведат нужните неутрализиращи антитела срещу SARS-CoV-2. Много е вероятно те да бъдат по-защитени от ваксината, отколкото възрастните.
Данните от изследването са от съществено значение, тъй като в клиничните изпитвания на ваксините участват твърде малко деца.
Какво липсва в имунната система на възрастните?
Начинът, по който протича инфекцията при малките пациенти и възрастните е различен, но учените все още не откриват причината децата да унищожават така бързо коронавируса, както и какво не достига на възрастните, за да се справят и те така лесно.
Фарбър, Порото и колегите им от Колумбийския университет търсят различия в отговора на Т-клетките (антителата се произвеждат от B-клетките на имунната система), по-конкретно Т-клетките в белите дробове. При предишни свои проучвания Фарбър открива, че тези „скрити“ Т-клетки са по-важни в борбата с белодробните инфекции, отколкото другите Т-клетки, които се пренасят чрез кръвообращението.
Децата, заразени със SARS-CoV-2, могат да предизвикат още по-силен имунен отговор с помощта на вродената си имунна система, която използва за свое оръжие интерферони и клетки, познати като макрофаги, атакуващи всяка инфектирана с патоген клетка. При възрастните хора, инфектирани с коронавирус, вроденият имунен отговор настъпва по-късно.
Ако вроденият имунен отговор е много силен, вирусният товар в белите дробове ще намалее, а антителата и Т-клетките ще имат по-малко патогени за унищожаване.
Друго обяснение за по-слабо протичащата при деца инфекция е, че техните клетки експресират по-малък брой протеини, които са нужни на коронавируса, за да инфектира човешки клетки.
Порото е предпазлив и напомня, че разглежданите от екипа въпроси все още съдържат много неизвестни. Според него причината за толкова разнообразното протичане на коронавирусната инфекция при хората се крие именно във връзката между вируса и приемника.
medicalxpress.com/ Columbia University Irving Medical Center, "Nature Immunology"
Снимка: freepik.com
- Терапията с моноклонални антитела е безопасна и ефективна при трансплантирани пациенти с COVID-19
- Специфично антитяло от клас IgA е способно да неутрализира паразитите, причиняващи малария
- Откриха антитела срещу свинския грип
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса