Терапията с моноклонални антитела е безопасна и ефективна при трансплантирани пациенти с COVID-19
Терапията с моноклонални антитела при трансплантирани пациенти с лека до умерена форма на COVID-19 е безопасна и подпомага предотвратяването на тежко протичане на болестта, сочи проучване на „Mayo Clinic”. Резултатите от изследването, публикувано в списание „Open Forum Infectious Diseases”, са особено важни, тъй като пациентите с трансплантации, заразени с коронавирусната инфекция, са с по-висок риск от тежко протичане на заболяването и летален изход.
“Терапията с моноклонални антитела е наистина важна за хората с трансплантация*, тъй като при тях е по-малко вероятно да се развие собствен имунитет. Осигуряването на тези антитела помага за бързото възстановяване на организма от COVID-19.“ казва д-р Раймунд Разонабъл, специалист по инфекциозни болести в „Mayo Clinic” и старши автор на изследването.
Моноклоналните антитела предотвратяват разпространението на инфекцията
Ретроспективното проучване се фокусира върху първите 73 пациенти с трансплантации на цели органи, които са получили инфузии с моноклонални антитела като част от лечението на лека до умерена форма на COVID-19. Терапията на всички участници е проведена от 19 ноември 2020 г. до 23 януари 2021 г. в „Mayo Clinic”. За този период от време единадесет пациенти са посетили спешно отделение, а други девет са хоспитализирани. Най-важното в случая е, че при нито един от участниците не се е наложило прилагането на механична вентилация на белите дробове. Също така не са отчетени случаи на отхвърляне на орган и смърт.
“Въпреки че очаквахме терапията с моноклонални антитела да бъде от полза за трансплантираните пациенти, бяхме приятно изненадани от резултатите. За периода от три месеца само един пациент се нуждаеше от интензивни грижи без индикация за COVID-19, а най-важното е, че не са регистрирани смъртни случаи.“, казва Разонабъл.
Моноклоналните антитела помагат да се предотврати прикрепването на вируса, причиняващ COVID-19, към човешките клетки, като по този начин се блокира разпространението на инфекцията.
Лечение на COVID-19 при трансплантирани пациенти
През есента на 2020 г. Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ разреши спешната употреба на бамланивимаб и комбинацията от казиривимаб и имдевимаб (моноклонални антитела) за лечение на лек до умерен COVID-19 при пациенти с висок риск от тежко протичане на заболяването. Но тъй като безопасността и ефективността на тези терапии при трансплантирани пациенти остават неизвестни поради ограничени клинични данни, много здравни институции първоначално показаха колебание относно създаването на инфузионни центрове.
Резултатите от настоящото проучване подчертават важната роля, която моноклоналните антитела могат да играят при лечението на трансплантираните пациенти с лека до умерена форма на COVID-19. Знанието как най-добре да се лекуват тези пациенти остава от решаващо значение, тъй като последните проучвания показват, че ваксините срещу коронавирус не са толкова ефективни при хората с трансплантации.
“Важно е тези пациенти да имат ранен достъп до лечение с моноклонални антитела, тъй като данните от настоящото проучване показват, че резултатите са по-добри, ако терапията стартира възможно най-бързо след установяването на коронавирусната инфекция.“, споделя д-р Разонабъл.
*Razonable R., Raymund et al. Monoclonal Antibody Therapy for COVID-19 in Solid Organ Transplant Recipients. Open Forum Infectious Diseases. 2021.
Monoclonal antibody therapy for COVID-19 safe, effective for transplant patients: https://medicalxpress.com/news/2021-06-monoclonal-antibody-therapy-covid-safe.html
Коментари към Терапията с моноклонални антитела е безопасна и ефективна при трансплантирани пациенти с COVID-19