Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Децата, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в детството, са по-склонни да развият астма

Децата, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в детството, са по-склонни да развият астма

от 17 юли 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Децата, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в детството, са по-склонни да развият астма - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Проучване, ръководено от учени от Университета в Мелбърн, Австралия, сочи, че децата, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в ранна детска възраст, са по-склонни да развият астма. Според изследователите откритията разкриват как тютюнопушенето може да засегне здравето не само на пушачите и децата им, но и на следващите поколения. Проучването е публикувано в European Respiratory Journal.

>>> Създадоха инструмент, който изчислява риска от астма при малки деца

Проучването

Изследването, ръководено от учени от Университета в Мелбърн, се основава на данни от Тасманийското надлъжно здравно проучване (TAHS) – едно от най-големите и най-продължителните респираторни проучвания в света, стартирано през 1968 г.

За целите на настоящото проучване изследователите разглеждат 1689 деца, израснали в Тасмания, техните бащи и баби и дядовци по бащина линия. Учените сравняват данните за случаите на астма, развита до седемгодишна възраст, с информация за наличието на вредни навици, и по-конкретно тютюнопушене, в семейството на бащата. Също така учените взимат предвид дали бащите са настоящи или бивши пушачи.

Проучването установява, че рискът от неалергична астма се увеличава с 59% при деца, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в детството*. Рискът е дори по-висок (72%), ако бащите, изложени на пасивно пушене, са активни пушачи в зряла възраст.

„Нашите открития показват как щетите, причинени от тютюнопушенето, могат да имат въздействие не само върху пушачите, но и върху техните деца и внуци. Проучването ни показва, че мъжете, които са били изложени на пасивно пушене като деца, могат да намалят риска, който прехвърлят върху собствените си деца, ако не пушат в зряла възраст.“, коментира д-р Дин Буи от Университета в Мелберн.

На какво се дължи повишения риск от астма?

Астма

„Не можем да сме сигурни как този риск се предава през поколенията, но смятаме, че може да е свързано с епигенетични промени. Това е начинът, по който факторите на заобикалящата ни среда, като тютюневия дим, взаимодействат с нашите гени. Тези промени е възможно да бъдат наследени, но също така са частично обратими за всяко поколение.“, коментират изследователите. „Възможно е тютюневият дим да създава епигенетични промени в клетките, които в последствие се предават на следващото поколение.“

Следващата стъпка пред изследователите е да проучат дали повишеният риск от астма се запазва и в зряла възраст и дали факта, че бащите са били изложени на пасивно пушене в детството, увеличава вероятността от развитие на алергии или белодробни заболявания при децата.

„Астмата е често срещано хронично белодробно заболяване, което засяга деца и възрастни и обикновено изисква непрекъснато лечение. Вече знаем, че тютюнопушенето и излагането на цигарен дим може да увеличи риска от астма. Това проучване добавя още доказателства към вече наличните, че вредата, причинена от тютюневия дим, може да бъде предадена на деца и дори на внуци. Трябва да предпазим децата от това увреждане с мерки, които биха подпомогнали пушачите да се откажат от вредния си навик.“, коментира професор Джонатан Григ, председател на Комитета за контрол на тютюнопушенето към Европейското респираторно дружество.

*Bui Dihn et al. Pre-pubertal smoke exposure of fathers and increased risk of offspring asthma: a possible transgenerational effect. European Respiratory Journal. 2022.

Източник:

Smoking around your young son could raise the risk of asthma for your future grandchildren: https://medicalxpress.com/news/2022-09-young-son-asthma-future-grandchildren

Още по темата:
  • Пушенето след прекаран инсулт затруднява работата на мозъка Пушенето след прекаран инсулт затруднява работата на мозъка
  • Родителите, които пушат около децата си, ги превръщат в хипертоници Родителите, които пушат около децата си, ги превръщат в хипертоници
  • Колко е лесно да откажете цигарите - проверете сами! Колко е лесно да откажете цигарите - проверете сами!
  • Болестта на пушачите - ХОББ, е предотвратима и лечима Болестта на пушачите - ХОББ, е предотвратима и лечима
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH
17.15€ / 33.54лв.

ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ТЮТЮНОПУШЕНЕ 50 мл
8.25€ / 16.14лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ТЮТЮНОПУШЕНЕ 50 мл

АЛКОТОКС капки 50 мл
36.35€ / 71.09лв.

АЛКОТОКС капки 50 мл

ХЕРБА ФИКС АЛВОФИКС капсули * 60
11.76€ 10.00€ / 19.56лв.

ХЕРБА ФИКС АЛВОФИКС капсули * 60

ПРОМО
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
19.68€ / 38.49лв.

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА

БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
10.65€ / 20.83лв.

БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл

Коментари към Децата, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в детството, са по-склонни да развият астма

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Децата, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в детството, са по-склонни да развият астма
    www.framar.bg 
    на 22 June 2026 в 14:34
    Коментирайте "Децата, чиито бащи са били изложени на пасивно пушене в детството, са по-склонни да развият астма"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Детоксикация на белия дроб по естествен път
  • Защо не се пуши след вадене на зъб?
  • Д-р Иванка Иванова Кьолиева
  • Лечение чрез дишане по метода Бутейко
  • Астма
  • Лечение с кислород
  • Бронходилататори
  • Домашни сиропи срещу кашлица при деца
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • д-р Григор Петров Лалов
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Генетична мутация обяснява спонтанното изтичане на ликворГенетична мутация обяснява спонтанното изтичане на ликвор

Генетична мутация обяснява спонтанното изтичане на ликвор

от 22 юни 2026г.Прочети повече
Защо трябва да ядем горчиви храниЗащо трябва да ядем горчиви храни

Защо трябва да ядем горчиви храни

от 22 юни 2026г.Прочети повече
Защо обвиняваме ретроградния Меркурий за проблемите сиЗащо обвиняваме ретроградния Меркурий за проблемите си

Защо обвиняваме ретроградния Меркурий за проблемите си

от 22 юни 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Рибата заек — едно от най-опасните създания в Средиземно море

преди 3 дни, 4 часа и 5 мин.

Тихият инфаркт (безсимптомна миокардна исхемия) – когато сърцето мълчи

преди 18 дни, 3 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АНГАЛ МЕД таблетки за смучене * 24

ИНТЕНЗИВЕН ОКОЛООЧЕН КРЕМ ROSES ПРОТИВ БРЪЧКИ С РОЗОВО МАСЛО И АРГАН 30 мл NATURE OF AGIVA

ДНЕВЕН КРЕМ ROSES ДЪЛБОКО ХИДРАТИРАЩ ЗА НОРМАЛНА КЪМ СМЕСЕНА КОЖА 50 мл NATURE OF AGIVA

КАРОТЕН МЛЯКО СПРЕЙ ДЕЦА SPF50+ 270мл

ДНЕВЕН КРЕМ ROSES ДЪЛБОКО ХИДРАТИРАЩ ЗА СУХА КОЖА 50 мл NATURE OF AGIVA

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАТИСЪН БИО МАТЧА прах 125 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 12:20:57

НЕВРОТОН таблетки * 50 ЕВЕЛИН 29

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 12:10:07

ДИВЕРТАЗА таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 12:03:58

БЕВИТ ФОРТЕ таблетки 100 мг / 200 мг / 200 мкг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 11:45:06

ЦИКАТРИДИНА спрей 125 мл НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 11:34:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival