Диетата, богата на флавоноиди, намалява риска от когнитивен спад, свързан с възрастта
Проучване показва, че диетата, включваща храни с високо съдържание на флавоноиди, като ягоди, портокали, чушки и ябълки, може да понижи риска от когнитивен спад с до 20%. Изследването, публикувано в онлайн изданието на „Neurology“, разглежда няколко вида флавоноиди и установява, че флавоните и антицианините могат да имат защитен ефект.
Флавоноидите – естествени съединения в растенията, са считани за мощни антиоксиданти. Много учени смятат, че ограниченият им прием може да изиграе съществена роля за когнитивния спад с напредването на възрастта.
„Има все повече доказателства, които предполагат, че флавоноидите са мощни, когато става въпрос за предотвратяване на нарушения на мисловните ни умения с течение на времето.“, казва авторът на изследването Уолтър Уилет, доктор в Харвардския университет, Бостън. „Нашите резултати са вълнуващи, защото показват, че простите промени на хранителния режим може да помогнат за предотвратяване на когнитивния спад.“
Проучването
Проучването включва 49 493 жени на средна възраст 48 години и 27 842 мъже на средна възраст 51 години. В продължение на 20 години изследователите проследяват начина на хранене на доброволците, като за целта са използвани въпросници. Приемът на различни видове флавоноиди е изчислен чрез умножаване на съдържанието на съединенията във всяка храна по честотата на тяхната консумация.
Също така участниците в проучването оценяват собствените си познавателни способности, отговаряйки на въпроси като „Имате ли повече проблеми от обикновено при запомнянето на скорошни събития?“ и „Имате ли повече проблеми от обикновено при запомнянето на кратък списък с бележки?“ Това упражнение улавя ранните проблеми, когато паметта на хората се е влошила достатъчно, че те самите да забележат, но не толкова, че скрининговият тест да отчете промените.
По време на проучването участниците са разделени в няколко групи в зависимост от приема на флавоноиди. Най-високият прием на дневна база е 600 милиграма, а най-ниският – 150 милиграма.
100 г ягоди съдържат около 180 мг флавоноиди, а същото количество ябълки – 113 мг. |
Колкото повече, толкова повече
След като са взети предвид фактори като възраст и общ калориен прием, констатациите показват, че при хората, които консумират храни, богати на флавоноиди, се наблюдава понижен риск от когнитивен спад*. Интересното е, че разликата между участниците с най-висок и най-нисък прием се равнява на 20%.
Освен риска от когнитивен спад, изследователите разглеждат и отделните флавоноиди. Съединенията, съдържащи се в някои подправки и в жълтите и оранжеви плодове и зеленчуци, имат най-силни защитни качества и са свързани с 38% по-нисък риск от спад в когнитивните умения.
100 г чушки съдържат около 5 мг флавони. В същото количество боровинки антоцианините, които са свързани с 24% по-нисък риск от когнитивен спад, се равняват на 164 мг. |
„Въпреки че е възможно и други фитохимикали да оказват влияние върху риска от когнитивен спад с напредването на възрастта, цветната диета, богата на флавоноиди, по-специално флавони и антоцианини, изглежда е отлично решение за насърчаване на дългосрочното здраве на мозъка. Никога не е късно да включим растителните съединения в диетата си, тъй като по време на проучването забелязахме, че защитните ефекти се наблюдават и при участниците, които на по-късен етап са започнали да консумират храни, богати на флавоноиди.“, коментира Уилет.
Провеждането на настоящото проучване е подкрепено от Националните здравни институти на САЩ.
*Tian-Shin Yeh et al, Long-term Dietary Flavonoid Intake and Subjective Cognitive Decline in US Men and Women, Neurology. 2021.
Study: Adding color to your plate may lower risk of cognitive decline: https://medicalxpress.com/news/2021-07-adding-plate-cognitive-decline.html
Коментари към Диетата, богата на флавоноиди, намалява риска от когнитивен спад, свързан с възрастта