Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Добавките с рибено масло могат да повишат риска от инсулт

Добавките с рибено масло могат да повишат риска от инсулт

от 29 май 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Добавките с рибено масло могат да повишат риска от инсулт - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Редовната употреба на добавки с рибено масло може да увеличи риска от първичен инсулт и предсърдно мъждене сред хората с добро сърдечносъдово здраве.
  • Рибеното масло е от полза само за хората със сърдечни заболявания.
  • Експертите препоръчват нужните количества омега-3 мастни киселини да се набавят чрез храната.

Проучване, публикувано в списанието BMJ Medicine, установява, че редовната употреба на добавки с рибено масло може да увеличи, а не да намали риска от първичен инсулт и предсърдно мъждене (аритмия или неправилен сърдечен ритъм) сред хората с добро сърдечносъдово здраве.

Около 20% от хората над 60-годишна възраст, живеещи в Съединените щати, често приемат продукти с рибено масло с цел поддържане на сърдечното здраве.

„Разглеждайки проучването, започвам да се чудя дали трябва да се преустанови употребата на рибено масло.“, споделя кардиологът Андрю Фрийман, който не е участвал в настоящото проучване. „Казвам го, защото рибеното масло без рецепта се препоръчва много рядко – не е в насоките на професионалните медицински дружества и въпреки това хората го приемат.“

Рибеното масло е полезно само за хората със сърдечни заболявания

За целите на изследването учените анализират данни за над 415 000 души на възраст между 40 и 69 години, взели участие в UK Biobank – дългосрочно проучване на общественото здраве в Обединеното кралство. Близо една трета от участниците, които са били проследени средно 12 години, заявяват, че използват редовно добавки с рибено масло.

Констатациите сочат, че редовната употреба на добавки с рибено масло се свързва с 13% по-висок риск от предсърдно мъждене и 5% повишена вероятност от инсулт сред хората без сърдечни проблеми*. Всъщност настоящите наблюдения потвърждават резултатите от проучванията през последните десет години, според които рибеното масло или не е от полза за сърдечното здраве, или дори е вредно в определени случаи.

Рибено масло

Настоящото проучване установява също, че хората със сърдечно заболяване в началото на изследването, които приемат редовно рибено масло, са изложени на 15% по-нисък риск от прогресиране от предсърдно мъждене до инфаркт и 9% по-малка вероятност от смърт вследствие на сърдечна недостатъчност.

„Констатациите ясно показват, че хората без сърдечни проблеми трябва да преустановят приема на рибено масло, тъй като дори и при силно пречистените добавки, отпускани с рецепта, рискът от аритмия и инсулт е налице.“, коментира Фрийман.

Хранителните източници на омега-3 мастни киселини са за предпочитане

„Що се отнася до рибеното масло, дяволът е в детайлите“, коментира неврологът Ричард Айзъксън, който не е участвал в проучването. „Първо препоръчваме извършване на изследване за определяне на нивата на омега-3 мастни киселини, тъй като със сигурност не искате да приемате рибено масло, ако нямате нужда от него.“

Експертите препоръчват нужните количества омега-3 мастни киселини да се набавят чрез храната, като сардините и дивата сьомга са най-добрите източници, тъй като са с високо съдържание на здравословните ненаситени мазнини и по-ниско съдържание на живак. Езерната пъстърва, скумрията, херингата и белият тон също са отлични източници на омега-3. Въпреки това, поради нивата на живак в големите риби, експертите препоръчват консумацията на риба тон да се сведе до два пъти седмично.

*Chen Ge et al. Regular use of fish oil supplements and course of cardiovascular diseases: prospective cohort study. BMJ Medicine. 2024.

Източник:

Fish oil supplements may raise risk of stroke, heart issues, study suggests: https://edition.cnn.com/2024/05/22/health/fish-oil-supplement-dangers-study-wellness/index

Още по темата:
  • Миенето на косата във фризьорски салон крие риск от инсулт Миенето на косата във фризьорски салон крие риск от инсулт
  • Храните, богати на калий, намаляват риска от инсулт Храните, богати на калий, намаляват риска от инсулт
  • Рискът от инсулт може да бъде определен по ушните лобове Рискът от инсулт може да бъде определен по ушните лобове
  • Предстоящ инсулт може да се разчете по очите Предстоящ инсулт може да се разчете по очите
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
12.85€ / 25.13лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
19.30€ / 37.75лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
8.13€ / 15.90лв.

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО

ДЖЕЙМИСЪН РИБЕНО МАСЛО ОТ ДИВА СЬОМГА капсули 1000 мг * 90
27.35€ / 53.49лв.

ДЖЕЙМИСЪН РИБЕНО МАСЛО ОТ ДИВА СЬОМГА капсули 1000 мг * 90

ЕСКИМО - 3 ОМЕГА 3 С ВКУС НА ПОРТОКАЛ дъвчащи таблетки * 27
17.00€ / 33.25лв.

ЕСКИМО - 3 ОМЕГА 3 С ВКУС НА ПОРТОКАЛ дъвчащи таблетки * 27

НЕЙЧЪРС ЕЙД МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА капсули 1000 мг * 90
18.30€ / 35.79лв.

НЕЙЧЪРС ЕЙД МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА капсули 1000 мг * 90

Коментари към Добавките с рибено масло могат да повишат риска от инсулт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Добавките с рибено масло могат да повишат риска от инсулт
    www.framar.bg 
    на 11 April 2026 в 11:13
    Коментирайте "Добавките с рибено масло могат да повишат риска от инсулт"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Инсулт
  • Контрол на холестерола
  • Първа помощ при инсулт
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Миенето на косата във фризьорски салон крие риск от инсулт
  • Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
  • Личи
  • 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
  • Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
  • Протеиновите храни крият риск от инсулт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
ХамартомХамартом

Хамартом

от 10 апр 2026г.Прочети повече
AI инструмент предсказва риска от развитие на сърдечна недостатъчностAI инструмент предсказва риска от развитие на сърдечна недостатъчност

AI инструмент предсказва риска от развитие на сърдечна недостатъчност

от 09 апр 2026г.Прочети повече
Спасиха момче на 14 години с рядък тумор на бронхаСпасиха момче на 14 години с рядък тумор на бронха

Спасиха момче на 14 години с рядък тумор на бронха

от 09 апр 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 60 дни, 23 часа и 16 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 69 дни, 19 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СИМВАКОР таблетки 20 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА

ПAСТА ЗА ЗЪБИ СЕНСОДИН РИПЕЪР ЕНД ПРОТЕКТ КУУЛ МИНТ 15 мл

ТЕРАВИТАЛ МАСКА ЗА ЛИЦЕ ЗА МАЗНА КОЖА 30 мл.

ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/60 * 30

ТЕНА МЕН УРОЛОГИЧНИ ПОДЛОЖКИ LEVEL 2 MEDIUM * 20

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НАТАСПИН H капсули * 30 ВАЛЕНТИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 апр 2026г. в 18:22:13

МАКСБАЛАНС капсули * 60 PHYTO LIFE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 апр 2026г. в 18:19:18

МАКСБАЛАНС капсули * 60 PHYTO LIFE

Коментар на: Ели Найденова от 09 апр 2026г. в 17:23:59

д-р Румяна Славева Даскалова

Коментар на: М.Б. от 09 апр 2026г. в 17:06:37

НАТАСПИН H капсули * 30 ВАЛЕНТИС

Коментар на: Ирина Костова от 09 апр 2026г. в 13:59:54
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival