Добрите отношения в семейството намаляват риска от депресия при тийнейджърите
Тийнейджърите, отраснали в семейство с хармонични отношения, имат по-малка вероятност да развият депресия през юношеска и ранна зряла възраст, сочи ново изследване на учени от Университета на Северна Каролина.
Юношеството и психичните проблеми
Юношеството е преходен период между детството и зрелостта, който се характеризира с физическото и психологическото развитие на човека. С понятието „юношество“ се обозначава периодът от началото на половото съзряване (10-11 години) до настъпване на юридическа зрялост (18 години). Множество физически, емоционални и социални промени, включително излагане на бедност или различни форми на насилие, могат да направят подрастващите уязвими към психични проблеми. Насърчаването на психологическото благосъстояние и защитата на подрастващите от неблагоприятни преживявания и рискови фактори, които могат да повлияят на тяхното развитие, са от решаващо значение за благосъстоянието им през юношеството и за тяхното физическо и психическо здраве в зряла възраст.
Юношеството в решаващ период за развиване и поддържане на социални и емоционални навици, важни за психическото благосъстояние. Те включват приемане на здравословни модели на сън, развиване на умения за справяне, решаване на проблеми, поддържане на физическа активност и управление на емоциите. Подкрепящата среда в семейството, в училището и в обществото също е важен фактор за изграждане на тези навици. Приблизително 10-20% от юношите в световен мащаб имат психични заболявания, но те често остават недостатъчно диагностицирани.
Симптомите на депресия често могат да останат незабелязани от родителите. Понякога депресията се бърка с типичните чувства, които юношите изпитват по време на пубертета. Депресията обаче е повече от скука или незаинтересованост от училище. Според Американската академия за детска и юношеска психиатрия признаците на юношеска депресия включват раздразнителност, тъга, промени в апетита или теглото, затруднена концентрация, липса на енергия, социално дистанциране и др.
Проучването
Изследователите проследяват 18 185 доброволци. Изследването започва, когато участниците са едва на 15 години и продължава до навършването им на 43-годишна възраст. Проучването е съвкупност от серия наблюдения, чрез които обстойно се изучават динамиката в семейството и симптомите на депресия при всеки отделен доброволец.
За да оценят динамиката на отделните семейства, изследователите използват анкета, включваща въпроси, отнасящи се до тийнейджърите и отношенията им с най-близките им роднини. Колко често чувстват, че членовете на семейството им ги разбират, колко често се забавляват заедно и колко често родителите им им обръщат необходимото внимание са част от въпросите, които са използвани за изготвянето на оценка на семейните отношения.
Семейните отношения оказват влияние върху психическото здраве на юношите
Анализът от тях показва, че младежите, които имат сплотено семейство и по-малко конфликти с родителите си, са по-малко склонни да изпитат симптоми на депресия на по-късен етап от живота, отколкото младите хора, които имат лоши семейни отношения.
„Грижовните семейства и липсата на враждебност между родители и деца не само предотвратяват развитието на депресия сред тийнейджърите, но и подпомагат психичното им здраве на по-късен етап от живота.“, казва Пинг Чен, съавтор на изследването.
Проучването не определя дали връзката родител-дете причинява депресия, или не, и не обяснява защо двете могат да бъдат свързани. Въпреки това проучването подкрепя теорията, че здравите семейни отношения осигуряват социална подкрепа и полагат основите в мозъка и тялото за здравословен отговор на стресови ситуации, категорични са учените.
reuters.com, who.int, healthline.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ЗА ПЪТУВАНЕ
Безплатна доставка за България!ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ПОЧТИ ПЕРФЕКТНА ПОЧИВКА - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
ИСО СЕМЕЙНА СТРАТЕГИЧЕСКА ИГРА - КОРАБИ KRU22413
НовРОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Познайте на коя картинка хората не са семейство
- Страдам ли от депресия?
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Кодеин
- Литий
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
Коментари към Добрите отношения в семейството намаляват риска от депресия при тийнейджърите