Един век пластична хирургия - от необходимост до глезотия
Знаете ли кой е сър Харолд Гилийс? Той е наричан "бащата на пластичната хирургия" заради новаторското му присаждане на кожа, целящо да се справи с чудовищните рани от Първата световна война.
Срещайки ужаса от обезобразените лица и тела, сър Харолд измисля новото хирургичо явление. Той разработва иновативна техника за присаждане на кожа от незасегнатите области на тялото.
След връщането си във Великобритания през 1917 г. лекарят прави тази практика известна и широко използвана.
Той успява да убеди военните власти да направят специално отделение за лицеви наранявания във военната болница, където обезобразени войници да получат помощ.
Там д-р Гилийс и колегите му разработват още много техники на пластичната хирургия и извършват повече от 11 000 операции на 5000 мъже.
Първият пациент е моряк на име Уолтър Йео, на когото са направени нови клепачи, благодарение на присадена кожа върху лицето му.
Скоро Холивуд полудява по шанса да направи своите звезди още по-красиви на големия екран.
Известният актьор Рудолф Валентино е един от първите, които се възползват от уменията на хирурзите. Ушите му, които според тогавашните зевзеци "стърчат като на див слон", са коригирани през 1920 г.
Едва прохождащата техника обаче невинаги е успешна. Пример за това е звездата на нямото кино Мери Пикфорд, на която е направен фейслифт. Заради него обаче тя губи възможността да се усмихва.
През 50-те години една от най-големите красавици на всички времена, Мерилин Монро, прибягва до пластична хирургия за брадичката и носа си.
До 60-те г. този вид хирургия вече е напълно интегриран в болниците и се превръща в мания.
Младата тексаска домакиня Тими Джийн Линдзи става първата жена със силиконови гръдни импланти през 1962 г., но те й причиняват доста здравословни проблеми.
Постепенно пластичната хирургия подобрява безопасността си, а днес хората по цял свят са завладени от идеята да коригират недостатъците си.
През 2000 г. Синди Джаксън от Кентъки влиза в Гинес с рекордния си брой операции. От 1987 г. тя има 52 процедури, включително пет пълни фейслифта, липосукция, пилинг и т.н.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВНА СЛЕДОПЕРАТИВНА ЛЕНТА ЗА УШИ PU VELCRO FASTENER
ЛИПОЕЛАСТИК СТЯГАЩ ФИКСИРАЩ СУТИЕН PI UNIQUE COMFORT
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Доц. д-р Пенка Тепавичарова - Романска, д.м.
- Проф. д-р Мая Аргирова, д.м.
- Д-р Катя Калинова
- Д-р Цветалин Зарев
- Владимир Филатов и приносът му за офталмологията и пластичната хирургия
- Д-р Красимир Иванов Кенолов
- д-р Шарбел Таук
- Уолтър Йео – първият пациент претърпял пластична операция на лицето през 1917 година
- д-р Красимира Калчева-Вачкова
- Д-р Николай Пашалиев
Коментари към Един век пластична хирургия - от необходимост до глезотия