Операцията при доброкачествено заболяване на гърдата не лишава жената от способността да кърми
Младите жени, които са подложени на операция при доброкачествено образувание на гърдата, не рискуват да загубят способността да кърмят, когато станат майки.
Едно от малкото проучвания, свързани с ефекта от хирургичната интервенция върху кърменето и лактацията при жените, гласи, че повече от 80% от тях успешно кърмят или хранят с кърма от бутилка своите бебета, дори след като са били подложени на операция. Откритията на учените бяха представени на виртуалния Конгрес на хирурзите от колежа „American College“ 2020.
Почти 50% от жените се сблъскват диагноза доброкачествено образувание на гърдата през живота си
Много жени се сблъскват с доброкачествено заболяване на гърдата. Почти милион годишно са диагностицирани само в САЩ, а близо 50% ще чуят тази диагноза някога през живота си. В повечето случаи оперативната намеса е достатъчна. Други възможни хирургични интервенции са редукционна мамопластика за лечение на макромастия (твърде голяма маса на млечните жлези) или аугментация за постигане на симетрия между двете гърди.
Гръдните хирурзи обаче изпитват известно притеснение, когато се налага извършването на хирургична процедура, засягаща тъканта. Те се опасяват да не засегнат деликатния субареоларен комплекс и да не увредят млечните канали или нерви, като по този начин лишат жената от възможността в бъдеще да кърми детето си. Подобни процедури са минимално инвазивната диагностична биопсия или редукционната мамопластика.
Лаура Нуци, ръководител на клиничното проучване в педиатричната болница в Бостън, Масачузетс, потвърждава, че педиатрите и акушер-гинеколозите, които лекуват тийнейджъри с такава диагноза, както и техните родители, се притесняват, че хирургичната интервенция може да попречи на нормалното развитие на гърдите или на лактацията след години.
До момента са проведени твърде малко изследвания върху възможната връзка между операцията на гърдата и възможността за кърмене в бъдеще. „Те са насочени към кърменето непосредствено след претърпяна операция, но не и върху ефекта при тийнейджърите, който би могъл да се отрази върху живота им след години“, споделя Шанън Малой, асистент по клинични изследвания в Клиниката по заболявания на гърдите при подрастващите в Бостънската педиатрична болница.
80% от подложените на операция на гърдата запазват способността си да кърмят
Експерти от същото здравно заведение се фокусират върху способността на жени между 18 и 45 години да кърмят, като сравняват тези, които са били вече диагностицирани и лекувани, с останалите. От общо 85 жени, включени в проучването, 15 са страдали от заболяване на гърдата (киста, фиброаденом (доброкачествено образувание) и макромастия (увеличена маса на млечните жлези)). 16 от участничките са били подложени на хирургична процедура като аугментация, редукционна мамопластика или биопсия. Без значение дали са оперирани, или не, 80% от жените запазват способността си да кърмят.
През следващите месеци учените се надяват да получат още по-подробна информация за връзката между доброкачествените заболявания на гърдата и лактацията. Г-жа Малой се надява, че ще намерят неопровержими доказателства, които да успокоят хирурзи, лични лекари и родители на млади момичета, че операцията няма да причини увреждания и да попречи на лактацията, ако изберат да станат майки.
Младите жени, участвали в изследването, по-късно попълват анкета, разработена от екип на Бостънската педиатрична болница. В нея те отговарят на въпроси, свързани с общото им здравословно състояние, както и това на техните бебета, със социално-икономическите и емоционални фактори при кърмене, качеството и количеството на кърмата, продължителността на кърмене и други.
Анкетата е първата по рода си в Центъра по заболявания на гърдите при подрастващите към болницата в Бостън. Тя е създадена от група експерти по изследвания върху гръдната хирургия, ръководена от Брайън Лабоу, доктор по медицина, директор на центъра и доцент по хирургия в Медицинското училище на Харвардския университет.
Въпросникът се разпространява не само в болницата, но и извън нея. Така експертите се надяват да съберат достатъчно информация за лактацията при младите жени и проблемите, с които се сблъскват някои от тях. Разработването му е финансирано от Фондацията по пластична хирургия. От есента на 2020 г. се предвижда анкетата да стане достъпна и за други общности, за да се направи наистина обективен и надежден анализ сред жени с различна расова и етническа принадлежност.
Г-жа Нуци смята, че ако анкетата се превърне в достоверен и широкобхватен източник на информация, може да послужи като инструмент за скрининг в болничните заведения.
medicalxpress.com/ American College of Surgeons, American College of Surgeons Clinical Congress 2020
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВНА СЛЕДОПЕРАТИВНА ЛЕНТА ЗА УШИ PU VELCRO FASTENER
ЛИПОЕЛАСТИК СТЯГАЩ ФИКСИРАЩ СУТИЕН PI UNIQUE COMFORT
Безплатна доставка за България!СМИНДУХ капсули 610 мг * 100 GNC
АКТИВА ПЛЮС ВИТАМИНИ ЗА БРЕМЕННИ таблетки * 30
АЛАЙВ КЪМПЛИЙТ ПРЕНАТАЛ МУЛТИВИТАМИНИ капсули * 60 NATURE'S WAY
Безплатна доставка за България! ПРОМОМЕДЕЛА СИЛИКОНОВИ ЗЪРНА РАЗМЕР L * 2 008.0291
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Доц. д-р Пенка Тепавичарова - Романска, д.м.
Коментари към Операцията при доброкачествено заболяване на гърдата не лишава жената от способността да кърми