Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Ежедневният прием на ниски дози аспирин увеличава риска от развитие на анемия

Ежедневният прием на ниски дози аспирин увеличава риска от развитие на анемия

от 27 юли 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Ежедневният прием на ниски дози аспирин увеличава риска от развитие на анемия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Скорошен последващ анализ на данни от международното клинично изпитване ASPREE, финансирано от Националните институти по здравеопазване на САЩ, предполага, че ежедневният прием на ниска доза аспирин увеличава риска от анемия при здрави хора на възраст 65 и повече години с приблизително 20%.

>>> Здравни експерти: Възрастните хора без сърдечни проблеми не трябва да приемат ежедневно аспирин

Анемията при възрастните хора е свързана с функционален спад, повишена умора, увреждания, депресивни симптоми и когнитивни проблеми.

Проучването – методология и резултати

Около половината от възрастното население в Съединените щати съобщават, че приемат превантивно аспирин. Употребата на медикамента обаче може потенциално да доведе до кървене, особено в стомашно-чревния тракт. Въпреки че рискът е добре документиран, само няколко проучвания изследват ефекта на аспирина върху риска от анемията.

Изследователи от Университета „Монаш“ в Мелбърн, Австралия, провеждат ретроспективен анализ на рандомизираното контролирано проучване ASPREE, включващо 19 114 участници на възраст 70 или повече години, които на случаен принцип приемат дневна доза от 100 mg аспирин или плацебо.

Учените проследяват участниците средно 5 години, оценявайки стойностите на хемоглобина всяка година. Също така нивата на феритин са измерени в началото и отново три години след стартиране на проучването. Феритинът е протеин в кръвните клетки, който съхранява желязото и го освобождава, когато тялото се нуждае от него.

Данните показват увеличение на риска от анемия с 23,5% сред участниците, приемащи ниски дози аспирин*. Този риск е придружен от леко понижение на хемоглобина и по-значителен спад на нивата на феритин.

Имайки предвид констатациите, публикувани на 20 юни 2023 г. в Annals of Internal Medicine, изследователите препоръчват по-възрастните хора, приемащи ежедневно малки количества аспирин, да проследяват периодично стойностите си на хемоглобин.

Връзката между анемията и ежедневния прием на аспирин

Аспирин

„При възрастните хора връзката между употребата на аспирин и развитието на анемия е свързана предимно с повишения риск от стомашно-чревно кървене.“, коментира д-р Дейвид Кътлър, семеен лекар, който не е участвал в проучването. „Наличието на хронично или повтарящо се кървене може да доведе до желязодефицитна анемия, тъй като желязото е необходимо за производството на хемоглобин в червените кръвни клетки. Хроничната загуба на кръв може да изчерпи запасите от желязо в тялото, което да доведе до развитие на анемия с течение на времето.

Важно е да се отбележи, че не всички възрастни хора, които приемат аспирин, ще развият анемия, като рискът варира в зависимост от няколко фактора – цялостното здраве, дозата и продължителността на прием, придружаващите заболявания на отделния индивид. Трябва да се отбележи и това, че има налични алтернативни лекарства, при които рискът от кървене е по-нисък, както и медикаменти за предотвратяване на кървене при прием на аспирин или други нестероидни противовъзпалителни средства. Решението кое лекарство да се използва изисква интелигентно претегляне на рисковете и ползите, както и разглеждане на всички алтернативи.

Други потенциални проблеми

Другите потенциални странични ефекти включват коремна болка, коремни язви, дехидратация, гадене, повръщане, обрив, синини, повишен риск от мозъчни кръвоизливи при налични наранявания на главата, както и проблеми с черния дроб и бъбреците. Въпреки това семейният лекар Нийл Пател е на мнение, че аспиринът има полезни приложения.

„Предпочитам моите пациенти да приемат ниска доза аспирин, за да предотвратят по-нататъшни сърдечносъдови усложнения. В днешно време е наличен аспирин с ентерично покритие, което означава, че хапчетата могат да издържат на киселината, която се отделя от стомаха, преди да се разтворят напълно в тънките черва. Това може да осигури допълнителна защита срещу кървене.“, коментира Пател.

* Zoe K. McQuilten et al. Effect of Low-Dose Aspirin Versus Placebo on Incidence of Anemia in the Elderly. Annals of Internal Medicine. July 2023.

Източник:

Low-dose aspirin use associated with 20% increased anemia risk in older adults: https://www.medicalnewstoday.com/articles/low-dose-aspirin-use-associated-with-20-increased-anemia-risk-in-older-adults

Още по темата:
  • Аспиринът намалява драстично риска от повторна поява на колоректален рак Аспиринът намалява драстично риска от повторна поява на колоректален рак
  • Аспиринът подобрява плодовитостта при жените Аспиринът подобрява плодовитостта при жените
  • 300 грама пъпеш дневно  спасяват от анемия 300 грама пъпеш дневно спасяват от анемия
  • Д-р Иван Минчев: Сигналите на кръвта не трябва да се пренебрегват Д-р Иван Минчев: Сигналите на кръвта не трябва да се пренебрегват
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА КОПРИВА 100 мл
7.35€ / 14.38лв.

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА КОПРИВА 100 мл

ПЕЛИН СТРЪК
1.45€ / 2.84лв.

ПЕЛИН СТРЪК

НАТУРАЛИКО КОПРИВА МАКС капсули * 60
16.99€ / 33.23лв.

НАТУРАЛИКО КОПРИВА МАКС капсули * 60

ТЕСТ ЗА АНЕМИЯ * 1 ADVENT LIFE
9.65€ / 18.87лв.

ТЕСТ ЗА АНЕМИЯ * 1 ADVENT LIFE

КОПРИВА КОРЕНИ
1.85€ / 3.62лв.

КОПРИВА КОРЕНИ

НАУ ФУДС ГЛУХАРЧЕ КОРЕН капсули 500 мг * 100
14.32€ / 28.01лв.

НАУ ФУДС ГЛУХАРЧЕ КОРЕН капсули 500 мг * 100

Коментари към Ежедневният прием на ниски дози аспирин увеличава риска от развитие на анемия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ежедневният прием на ниски дози аспирин увеличава риска от развитие на анемия
    www.framar.bg 
    на 14 July 2026 в 14:09
    Коментирайте "Ежедневният прием на ниски дози аспирин увеличава риска от развитие на анемия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Анемия
  • Върбовка (дребноцветна)
  • Железен недоимък - неподозираните ефекти върху детското развитие и начини за превенция
  • Намален брой на еритроцитите
  • Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
  • Противопоказания за прием на аспирин
  • Хемоглобин (Hb)
  • Лекарства, увреждащи бъбреците
  • Изследване на желязо в кръвта
  • Лечение при махмурлук
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
иРНК ваксина може да унищожи ракови и вирусни клеткииРНК ваксина може да унищожи ракови и вирусни клетки

иРНК ваксина може да унищожи ракови и вирусни клетки

от 14 юли 2026г.Прочети повече
Рак на дебелото черво: профилактичната колоноскопия спасява животиРак на дебелото черво: профилактичната колоноскопия спасява животи

Рак на дебелото черво: профилактичната колоноскопия спасява животи

от 14 юли 2026г.Прочети повече
УМБАЛ „Свети Георги“ изгражда четвърти бункер за първия в България линеен ускорител RadixactУМБАЛ „Свети Георги“ изгражда четвърти бункер за първия в България линеен ускорител Radixact

УМБАЛ „Свети Георги“ изгражда четвърти бункер за първия в България линеен ускорител Radixact

от 14 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 12 дни, 29 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 20 дни, 23 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Колко деца имате?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЕУЦЕРИН-SPF 50+ HYDRO PROTECT флуид оцветен 50мл

СТАНДЕЛИ ЛАСТИК КОСА СКРЪНЧИ БЛЕСТЯЩИ 3бр 0780933

ГЕНГИГЕЛ ВОДА ЗА УСТА 150 мл

МЕЛАТОНИН + МЕНТА + ГЛОГ + ВАЛЕРИАН + МАТОЧИНА + B6 таблетки * 60 АРО ЛАЙФ

ТРИФАЛА ГУГУЛУ таблетки * 80 AYURLIFE

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПЕАГРЕН капсули * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2026г. в 14:09:24

ПЕАГРЕН капсули * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: Лилия от 14 юли 2026г. в 11:48:36

ЕРИУС таблетки 5 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2026г. в 10:21:03

КАЛЦИКИНОН капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2026г. в 10:20:45

ЗЕИН ФАРМА ГИНКО БИЛОБА капсули 100 мг * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2026г. в 10:20:22
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival