Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Любопитно Бременност и майчинство Емоциите на децата се повлияват по-силно от чутото, отколкото от видяното

Емоциите на децата се повлияват по-силно от чутото, отколкото от видяното

от 08 фев 2021г., обновено на 10 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Емоциите на децата се повлияват по-силно от чутото, отколкото от видяното  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ефектът Колавита (Colavita), получил наименованието си от своя откривател Франсис Колавита, се характеризира със склонността на човек да обръща по-сериозно внимание на онова, което вижда, а не на онова, което чува. Екип от психолози наскоро установи, че феноменът е налице при възрастните, но при децата е точно обратното – те реагират повече на звуците, отколкото на картините в света около тях.

Ефектът Colavita при възрастните

Самият ефект на визуално доминиране Colavita е доказан по време на научни експерименти, когато възрастни участници са подложени едновременно на няколко типа стимулация – визуална, слухова, тактилна и т.н. Учените откриват, че те отчитат най-често визуалната и много по-вяло реагират на останалите.

Откритията на психолога Колавита сочат, че при повечето хора, които нямат зрителни увреждания, именно зрението е най-силно развитото и доминиращо сетиво. Важно е да се уточни, че ефектът на визуално доминиране са наблюдава основно при спокойни обстоятелства, които не крият заплаха за живота и здравето на човека. Според някои изследователи в случаите, когато усети непосредствена опасност, той разчита повече на своя слух, за да се предпази, така както правят и животните.

Децата опознават по-лесно света около тях с помощта на звукова стимулация

Екип от университета „Durham“ във Великобритания провежда проучване, за да провери доколко децата от различни възрасти също са предразположени да се доверяват и да възприемат по-добре визуална, а не слухова стимулация. Докладът е публикуван в списание „Journal of Experimental Child Psychology“ и изтъква, че в опитите си да разберат емоционалния аспект на случващото се, децата се фокусират повече върху слуховата стимулация, отколкото върху визуалната.

Д-р Пади Рос, един от авторите на изследването, пояснява: „През 70-те години Колавита и колегите му провеждат експеримент със светлинна и звукова стимулация. Оказва се, че при повечето участници по-силен ефект има визуалният стимул, под формата на искри, които проблясват пред погледа им. При децата обаче наблюдаваме обратното – те реагират повече на звуците и по-слабо на картините. Решихме да използваме по-сложни сигнали, които да предизвикват емоции в тях, затова избрахме картини на животни, смесица от шумове и други. Искахме всяка стимулация да има емоционален заряд."

Научен експеримент чрез BEAST и MAV стимулации

За целите на своите експерименти д-р Рос и екипът му стъпват на информация от две бази данни, често използвани по време на психологически изследвания: BEAST - стимулация чрез движенията на тялото, които разкриват различни емоционални състояния, и MAV - стимулация чрез звуци, пресъздаващи различни емоции, имитирани от група актьори.

Психолозите набират 139 доброволеца, разделени в три групи според възрастта: 0-7 години, 8-11 години и 18+. На всеки участник се пускат аудио записи и се показват изображения на хора, застанали в различни пози и носещи различно емоционално послание – тъга, радост, гняв и страх. След това всеки от тях трябва да отговори как се е почувствал при всяка от стимулациите. В някои от случаите учените пускат едновременно аудио запис и показват снимка, които са свързани с една и съща емоция. В други правят точно обратното – подлагат участниците на две стимулации, които демонстрират различни чувства (например показват изображение на щастлив човек и пускат звуков запис на тъжен).

Всеки път, когато доброволците са подложени на противоречива стимулация, те трябва да изберат един от двата стимула. Също така двойките стимули са напълно еднакви за всички, така че да се гарантира достоверността на получените резултати и да се избегне компрометирането им вследствие на индивидуалните външни дразнители.

Д-р Рос споделя още: „Открихме, че представителите на всяка от възрастовите групи (под 8, 8-11, 18+) лесно игнорират изображението и се съсредоточават върху гласа, който чуват. При децата забелязахме, че е по-трудно да пренебрегнат звуковата стимулация. По няколко пъти те избират звука, дори когато очаквахме обратното. Оказва се, че емоцията в гласа повлиява на начина, по който възприемат снимката с човека, заел определена поза."

За първи път учени намират доказателства, че децата са подвластни на емоцията, която предава гласът или звукът. По-нататък екипът смята да проучи силата на ефекта, тоест как звуковата стимулация се отразява на възприятието на детето за събитията около него. Заключенията могат да допринесат в няколко различни аспекта.

Комуникация родител-дете

Когато родителят е ядосан, е много по-вероятно да прикрие успешно състоянието си, ако овладее гласа си и той звучи ведро. Ако възрастният само се усмихне, но тонът му остане напрегнат, детето ще усети напрежението по-осезаемо.

Обучение на децата

Според д-р Рос откритието на колегите му може да се окаже много полезно при търсенето на ефективен подход за учене. В резултат на коронавирусната пандемия много деца учат в домашна среда, а това означава повече звукови дразнители. Възможно е ученикът да не успее да се съсредоточи и да разбере преподавания материал, ако в същото време по телевизията се излъчва предаване за COVID-19 или членове на семейството спорят помежду си.

Психологът добавя, че към момента се извършват още няколко изследвания, които целят да направят оценка на ефекта. В тях предстои да се включат допълнителни изображения на хора, които изпитват различни емоции, както и записи на емоционални музикални парчета, които да заместят звуковете. Той не изключва възможността всеки вид емоционален стимул да се отразява на визуалното възприятие на децата, без значение дали той идва от човек или не. 

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-01-children-prioritize-gauging-emotional-aspects
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Разкриха тайната на женските стенания по време на секс  Разкриха тайната на женските стенания по време на секс
  • Как да разрешите проблемите с говора на детето Как да разрешите проблемите с говора на детето
  • Слухът може да се увреди от внезапен силен звук Слухът може да се увреди от внезапен силен звук
  • Защо маймуните не могат да говорят Защо маймуните не могат да говорят
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧИКО ДИГИТАЛЕН ВИДЕОФОН ЕСЕНШЪЛ N0707
450.00лв.

ЧИКО ДИГИТАЛЕН ВИДЕОФОН ЕСЕНШЪЛ N0707

Безплатна доставка за България!
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - МУЗИКАЛНИ ИНСТРУМЕНТИ 10732
36.70лв.

МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - МУЗИКАЛНИ ИНСТРУМЕНТИ 10732

Нов
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН МУЗИКАЛЕН ПЪЗЕЛ - ОКОЛО КЪЩАТА 10734
36.70лв.

МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН МУЗИКАЛЕН ПЪЗЕЛ - ОКОЛО КЪЩАТА 10734

Нов
КАСАДА СЛУШАЛКИ BRAINTRONICS LIGH CMS - 505
79.00лв.

КАСАДА СЛУШАЛКИ BRAINTRONICS LIGH CMS - 505

МОТОРОЛА АУДИО БЕБЕФОН MBP 21
80.00лв.

МОТОРОЛА АУДИО БЕБЕФОН MBP 21

МОТОРОЛА АУДИО БЕБЕФОН MBP 24
100.00лв.

МОТОРОЛА АУДИО БЕБЕФОН MBP 24

Безплатна доставка за България!

Коментари към Емоциите на децата се повлияват по-силно от чутото, отколкото от видяното

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Емоциите на децата се повлияват по-силно от чутото, отколкото от видяното
    www.framar.bg 
    на 26 February 2021 в 12:03
    Коментирайте "Емоциите на децата се повлияват по-силно от чутото, отколкото от видяното "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бременност и майчинство
  • Тест за изследване на слуха (Аудиометрия)
  • Функционална морфология на ухото
  • Звукова вълна
  • Разкриха тайната на женските стенания по време на секс
  • Как да разрешите проблемите с говора на детето
  • Какви звуци издават прилепите
  • Слухът може да се увреди от внезапен силен звук
  • Ето защо мразите звука на собствения си глас при запис
  • Кои са звуците, които успокояват плачещите бебета
  • Защо маймуните не могат да говорят

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кой се грижи за децата ви през грипната ваканция?

преди 399 дни, 18 часа и 58 мин.

Хепатит - как да предпазим децата?

преди 403 дни, 1 час и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 22 часа и 49 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 8 дни, 28 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 21 дни, 14 часа и 41 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 23 дни, 23 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах