Жените с повишена функция на щитовидната жлеза са с по-висок риск от рак на гърдата
Въпреки че проблемите с щитовидната жлеза и ракът на гърдата може да изглеждат несвързани, изследванията установяват връзка между хипертиреоидизма (повишена функция на щитовидната жлеза) и по-високия риск от раковото заболяване. Екип от датски изследователи установява, че при жените със заболяване, характеризиращо се с повишено производство на хормони, се наблюдава увеличение с 11 процента на вероятността от развитие на карцином на млечната жлеза. И обратното - при жени с намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) рискът от развитие на рак на гърдата е с 6 процента по-нисък.
Връзка между рака на гърдата и повишените нива на хормони на щитовидната жлеза
Ракът на гърдата е на първо място по честота на онкологична заболеваемост при жените и представлява 27,3% от всички регистрирани злокачествени заболявания сред нежния пол. Ендогенните и екзогенните полови хормони играят важна роля в етиологията на рака на гърдата. Експерименти доказват, че високите нива на хормоните на щитовидната жлеза проявяват подобни на естроген ефекти, които насърчават пролиферацията (увеличаване на броя) на клетките на рака на гърдата и стимулират ангиогенезата (образуване на нови кръвоносни съдове в организма). Следователно, хипертиреодизмът, характеризиращ се с повишени нива на хормони на щитовидната жлеза, потенциално може също да увеличи риска от рак на гърдата.
Констатациите произтичат от 36-годишен преглед, който включва около 80 000 жени с хипертиреоидизъм и над 61 000 жени с хипотиреоидизъм. Нито една жена, взела участие в проучването, продължило от 1978 до 2013 г., не е диагностицирана с рак на гърдата. След края на изследването честотата на раковото заболяване се проследява приблизително на всеки пет до седем години.
Според авторите на изследването високото ниво на тироидния хормон може да има ефект, подобен на естрогена, с което се обяснява и причината за това хипертиреоидизмът да се свързва с по-висок риск от рак на гърдата.
Водещият автор на изследването д-р Йенс Ото Лунде Йоргенсен споделя, че макар прегледът да е проследил пациентите много по-дълго от предишни проучвания, новите открития не са чак толкова изненадващи. Той отбелязва, че всъщност подобна връзка между рака на гърдата и заболяването на щитовидната жлеза е съобщена в три от четири предишни изследвания.
Необходимост от висока информираност за рака на гърдата сред жените с хипертиреоидизъм
Д-р Йоргенсен, професор в катедрата по ендокринология и вътрешни болести към Университетската болница в Орхус, Дания, и колегите му публикуват констатациите в списанието „European Journal of Endocrinology“. В доклада изследователите посочват, че щитовидната жлеза е от основно значение за метаболитния контрол, както и факта, че жените са много по-склонни от мъжете да развият хипертиреоидизъм – диагноза, с която се сблъскват приблизително 51 на всеки 100 000 души всяка година.
Според изследователите резултатите от изследването предлагат напълно нов поглед върху рисковите фактори за рак на гърдата. "Нашето откритие подчертава важността на повишаването на информираността за рак на гърдата при жени с хипертиреоидизъм", коментират учените.
„Връзката между нивата на хормоните на щитовидната жлеза и рака на гърдата всъщност е правдоподобна.“, казва ендокринологът Миниша Суд след преглед на констатациите от изследването. Тя допълва, че тироидните хормони играят важна роля в растежа и диференциацията на клетките и биха могли да увеличат количеството на раковите клетки.
webmd.com, endocrineweb.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
БИОВЕА ПОТАСИУМ TR капсули 99 мг * 100
ТИНКТУРА ВОДНА ЛЕЩА 100 мл
ЦИТОВИТАЛ КРЕМ 50 мл ENERGY GROUP
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ТИРИОСЕЛ капсули * 30
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН ТИРОИДНА ПОДКРЕПА капсули * 60 02003
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Рак на гърдата
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- От какво се повишава ТСХ (TSH)?
- Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
- Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Лекарства за щитовидната жлеза
- Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
Коментари към Жените с повишена функция на щитовидната жлеза са с по-висок риск от рак на гърдата