Раждането не оказва негативно влияние върху преживяемостта при жените с рак на гърдата
Раждането не влияе негативно върху преживяемостта при жените, диагностицирани с рак на гърдата, които за първи път стават майки, показва проучване на Центъра за репродуктивно здраве на Съвета за медицински изследвания към Университета в Единбург, Шотландия. Резултатите, представени на 5 юли 2022 г. на 38-ата среща на Европейското общество за човешка репродукция и ембриология, базирани на над 5000 жени, предоставят доказателства в подкрепа на майчинството след диагностициране с рак на гърдата.
Повечето видове рак на гърдата са чувствителни към хормоните. Нивата на естроген и прогестерон в тялото, които по време на бременност се повишават, стимулират допълнително растежа на туморните клетки. Този факт отдавна поражда опасения, че раждането на дете след диагноза и лечение на рак на гърдата може да увеличи шансовете за връщане на болестта или да повлияе отрицателно върху преживяемостта на родилката.
>>> Приемът на статини е свързан с повишена преживяемост при агресивна форма на рак на гърдата
Има нарастваща нужда от допълнителни данни, за да се установи със сигурност дали съществува вероятност определени пациенти да бъдат засегнати. Средната възраст на раждане в световен мащаб продължава да се увеличава, което повишава възможността голям брой жени с рак на гърдата да нямат деца преди поставяне на диагнозата.
Проучването
Основната цел на настоящото проучване е да се определи дали раждането на дете след диагностициране с рак на гърдата влияе на шансовете за оцеляване. За да установят влиянието на бременността върху преживяемостта, изследователите анализират определени фактори – стадий на тумора, предишна бременност, възраст при поставяне на диагнозата.
За идентифициране на 5181 жени с диагноза рак на гърдата е използвана информация от Шотландския раков регистър и Националните бази данни за майчинство. Всички участници в проучването са на възраст под 40 години и са диагностицирани в периода между 1981 и 2017 г. В изследването са включени всички бременности, регистрирани до 2018 г. До същата година е анализирана и преживяемостта сред участниците.
Констатациите
За целите на проучването учените анализират данни за 290 жени, които са родили живо бебе след диагноза рак на гърдата. Констатациите разкриват, че:
- Общата преживяемост на жените с рак на гърдата, родили живо бебе, е по-висока в сравнение с на тези, които не са раждали след поставянето на диагнозата.
- Преживяемостта е по-висока при жените, които са забременели след диагностицирането.
- Жените, които са родили преди диагнозата, имат сходна преживяемост с останалите, независимо от наличието на последваща бременност.
- Поставянето на диагноза на по-млада възраст, комбинирано с последваща бременност, е свързвано с повишена преживяемост.
- Всички възрастови групи, родили след диагнозата, показват повишена или подобна преживяемост в сравнение с жените, които не са раждали след диагностицирането.
- Жените с рак на гърдата, които са родили пет години след диагнозата, имат повишена преживяемост в сравнение с тези, които не за раждали след диагностицирането.
- Според проф. Ричард Андерсън, автор на проучването, констатациите са успокояващи за жените, които са диагностицирани с рак на гърдата и искат да станат майки.
„Този анализ показва, че раждането на дете след поставянето на диагноза рак на гърдата няма негативно въздействие върху оцеляването.“, коментира Андерсън. „Това осигурява увереност на нарастващия брой жени, които желаят да имат деца след приключване на лечението на рак гърдата.“
Motherhood after breast cancer doesn't lower survival chances: https://medicalxpress.com/news/2022-07-motherhood-breast-cancer-doesnt-survival
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА L 10105
ЛИПОЕЛАСТИК VH BODY VARIANT СЛЕДОПЕРАТИВНО КОМПРЕСИВНО БЕЛЬО
Безплатна доставка за България!ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА XL 10105
ТОНУС ЕЛАСТ ПОСТОПЕРАТИВЕН ПОЯС ЛУКС 9901 lux
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА XXL 10105
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Рак на гърдата
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- ИМА ЛИ СМИСЪЛ ОТ ОБЕЗБОЛЯВАНЕ ПРИ РАЖДАНЕ?
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- CA 15-3 туморен маркер
- Лечение на косопад след раждане
- Ръката на Буда
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
Коментари към Раждането не оказва негативно влияние върху преживяемостта при жените с рак на гърдата