Животът в планината значително понижава риска от сърдечносъдови заболявания
Животът в планината значително понижава риска от сърдечносъдови заболявания, метаболитен синдром, диабет, затлъстяване и хипертония, които често са причина за смъртни случаи. Твърдението е на испански учени, в чието проучване участвали неколкостотин доброволци, живеещи при надморска височина от 500 до 2297 метра.
След детайлен физически преглед експертите са установили, че доброволците са с по-нисък риск от метаболитен синдром, отколкото хората, които живеят на надморска височина от 0 до 121 метра. От друга страна, участниците в изследването били с повишена чувствителност към инсулина, което понижава значително риска от развитие на диабет.
Изследователите смятат, че преселване в планински район би се отразило благотворно на пациенти за намаляване на симптомите на метаболитния синдром. Високопланинският въздух съдържа по-малко кислород, значително понижава натоварването на белите дробове и сърцето, а надбъбречните жлези, които произвеждат инсулин, започват да работят по-добре.
Предишни изследвания със същата насока показаха, че планинският въздух, който е богат на фитонциди - летливи вещества, които отделя богатата растителност, има мощен противовирусен и противобактериален ефект. Според учените едва един хектар хвойна, например, отделя около 30 килограма фитонциди за 24 часа, а те са напълно достатъчни да бъде пречистен въздухът на малък град.
Отдавна са известни и ползите за мозъка от почивката на планина – час и половина, прекарани сред природата, водят до значително намаляване на мозъчната активност в субгенуалния префронтален кортекс – зона, свързана с риска от психични заболявания.
bintang.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Декомпресия при бързо изкачване на голяма височина
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Монарда, Червен бергамот, Пчелен балсам, Монарда дидима, Конска мента
- Генетични изследвания при сърдечно-съдови заболявания
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Съвременна употреба на босилека: роля на растението в борбата с диабета и сърдечно-съдови заболявания
Коментари към Животът в планината значително понижава риска от сърдечносъдови заболявания