Жители на италианското градче Во със супер имунитет срещу коронавируса
През февруари 2020 г. малкото италианско градче Во се оказа една от първите горещи точки на коронавируса в Европа. Година по-късно учените с изненада установяват, че там живеят неочаквано голям брой хора с така наречения „супер имунитет“, които са изградили изключително много антитела срещу вируса.
Во е малък провинциален град с население 3200 души. Негов 77-годишен жител е първият, загубил живота си заради COVID-19 на територията на Италия, на 21.02.2020 г. Скоро след това е наложен локдаун, а военни и учени започват да посещават мястото в опитите си да разберат защо точно там е избухнало огнището.
Издадена е заповед за масово тестване, без значение дали хората проявяват симптоми или не. Масовите тестове помагат на експертите да насочат усилията си в правилната посока, за да ограничат разпространението на коронавируса. През юни 2020 г. учени от университета в Падуа и „Imperial College“ в Лондон публикуват доклад, свързан с населението на град Во, според който тестването, изолацията на заразените и наложеният локдаун са ключови за овладяване на огнището. Към днешна дата до това заключение са стигнали стотици други региони по света, но тогава за първи път именно във Во се прилагат тези три комбинирани мерки.
При 16 италианци от град Во антителата се увеличават, вместо да намаляват
И сега италианското градче продължава да буди интереса на учените. Наскоро „Times“ изпратиха свой репортер, който разкри, че много от жителите все още имат голям брой антитела, макар че са минали 9 месеца от избухването на първото огнище. 16 жители имат дори удвоени нива в сравнение с месец май. Не са никак малко и хората, които се оказват с така наречения „супер имунитет“ – термин, който не се използва в научните среди, но описва всеки човек с много високи нива на антитела срещу COVID-19.
Енрико Лавецо, микробиолог от университета в Падуа, споделя: „Смятаме, че въпросните жители със силна защита срещу вируса са имали контакт със заразен след май месец. Вирусът вероятно е навлязъл в организма им, инфектирал е малко клетки, но бързо е бил преборен от вече изградените антитела. Но според мен не е само това: патогенът е стимулирал производството на още повече антитела. Нито един от инфектираните не е проявил симптоми.“
Експертът пояснява, че има много вируси, които подпомагат изграждането на допълнителни антитела при осъществен контакт с болен. Според него той би могъл дори да удвои нивата им, което от своя страна удължава и времето на защита.
Учените не са убедени все още доколко представителни са данните от Во в контекста на пандемията по света. Има много неизвестни, свързани с устойчивостта и трайността на имунитета. В момента съвместното проучване на екипа от университета в Падуа и „Империал Колидж“ се разглежда от учени от областта, които предстои да дадат или не своето одобрение, за да се превърне то в надежден източник на научна информация.
iflscience.com/health-and-medicine/a-surprising-number-of-superimmune-people-found-in-europes-first-covid19-hotspot
Снимка: freepik.com
Коментари към Жители на италианското градче Во със супер имунитет срещу коронавируса