Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Любопитно Отслабване и спорт Завишеният прием на протеини не влияе на мускулната сила при хора на средна възраст

Завишеният прием на протеини не влияе на мускулната сила при хора на средна възраст

от 31 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Завишеният прием на протеини не влияе на мускулната сила при хора на средна възраст  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В продължение на 10 седмици учени провеждат изследване върху 50 души на средна възраст (40-64 години), което включва специален тренировъчен и хранителен режим с високо съдържание на протеини. Тренировките са стандартни силови и участниците ги провеждат 3 пъти седмично, като никой от тях не се е занимавал с вдигане на тежести преди експеримента.

Резултатите разкриват, че голямото количество протеини не увеличава силата, издръжливостта и мускулната маса на хората повече, отколкото умереният им прием.
Проучването на екипа е публикувано в списание „American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism“, като то е едно от най-задълбочените, свързани със здравословния ефект от хранителния режим и силовите тренировки при хора на средна възраст, твърдят самите изследователи.

Начин на хранене по време на научния експеримент

Преди началото и в края на програмата учените измерват следните здравни показатели на всеки участник: сила, чиста телесна маса, кръвно налягане, толерантност към глюкоза (степен на усвояване от организма) и т.н. На случаен принцип част от доброволците попадат в групата, която приема повече протеини, а останалите – в групата с умерен прием. За да се доближат максимално до стандартното протеиново хранене, експертите хранят спортуващите с прясно приготвена, ситно накълцана пържола от говеждо месо и въглехидратна напитка след всяка тренировка. Също така участниците трябва да консумират по една протеинова напитка всяка вечер, докато трае 10-седмичният експеримент.

Нутриционистът Колийн Макена от Илинойския университет в Урбана-Шампейн споделя: „Групата с умерен прием на протеини получава по 1,2 грама на килограм тегло дневно, а участниците с висок прием – по 1,6 грама на килограм тегло.“

Макена провежда изследването с помощта на професора по кинезиология от Илинойския университет Никълъс Бърд. Количеството калории е еднакво за всеки участник, въпреки добавената телешка лой и въглехидратната напитка с декстроза.

Всички попълват хранителен дневник, а Макена проследява хранителните им навици и приема на протеини през седмица.

Анализ на чревни проби

Професорът по хранителни науки и хранене на човека Хана Холшър и нейни колеги от своя страна анализират чревни проби от участниците, отбрани една седмица след началото на самата програма, когато се очаква, че организмът им се е адаптирал към новия хранителен режим, но все още не тренират, както и в края на последната, десета, седмица.

По-стари изследвания сочат, че промяната в начина на хранене или включването на силови тренировки могат да повлияят върху микробния състав в стомашно-чревния тракт.
Бърд обобщава наблюденията на екипа по следния начин: „Стана ясно, че американците трябва да включат повече протеини в своето хранене, което би укрепило и увеличило издръжливостта на мускулите им. Това означава, че биха станали по-силни. Средната възраст е особен етап от живота на всеки човек. Тогава мускулите започват да отслабват. Поставили сме си за задача да разберем как можем да съхраним силата си и да останем максимално активни, въпреки неизбежния процес на стареене.“

Препоръчителен прием на протеини

Американската комисия по хранене препоръчва възрастните хора да приемат 0,8 грама протеин на килограм тегло дневно, ако искат да си набавят количеството, нужно на тялото им, за да бъде здраво и силно. Екипът от Илинойския университет опитва да ограничи протеините при хората от групата, които трябва да ги приемат в умерени дози, но записките от дневниците им показват, че те все пак са получавали средно 1,1 – 1,2 грама на килограм тегло дневно. Приемът при участниците от високопротеиновата група е два пъти по-висок от препоръчителния, или около 1,6 грама на килограм телесно тегло.

Бърд и колегите му стигат до извода, че количеството протеини от качествени източници като говеждо месо например, при това над препоръчителния дневен прием, би помогнало на хората на средна възраст, които извършват силови тренировки, да увеличат своята издръжливост и мускулна сила.

В края на 10-те седмици обаче учените не откриват съществена разлика в резултатите на двете групи. При всички доброволци силата, телесните мазнини, чистата телесна маса, толерантността към глюкоза, бъбречната функция, плътността на костите и други биомаркери се оказват почти еднакви като стойности.

Ефект от протеиновия прием върху чревната флора

Единственото негативно отражение, което все пак изследователите наблюдават, е, че настъпват промени в популацията от чревни микроби. Само за една седмица при доброволците от високопротеиновата група се забелязва размножаване на чревни микроорганизми, чието въздействие върху здравето учени по-рано определиха като негативно.

Според екипа силовите тренировки успяват да известна степен да компенсират и забавят тези неблагоприятни промени, като увеличават броя на полезните бактерии.
Експертът допълва: „Видяхме, че завишеният прием на протеини не оказва влияние върху силата на тялото. Той не води до увеличаване на чистата телесна маса. Не забелязахме и да редуцира телесните мазнини, а телесният състав, или съотношението мазнини, кости, вода и мускули в тялото, остава почти еднакъв и при двете групи.
Да, хората, които приемаха повече протеини, покачиха теглото си, но това се дължи основно на увеличената чиста телесна маса.“

Стъпвайки на направените заключения, Бърд обмисля дали не би било добре за хора на средна възраст, които извършват силови тренировки и се хранят редовно с качествени високопротеинови животински продукти, приемът на протеини да надвишава 0,8 – 1,1 грама на килограм тегло.

Макена смята мултидисциплинарния подход на учените от Илинойс и стриктното проследяване храненето на участниците в 10-седмичната програма извън лабораторни условия за много съществени и полезни, защото така получените резултати са напълно приложими практически.

Тя завършва: „Има много насоки как да се храним, за да сме здрави, както и как да тренираме. Няма обаче достатъчно информация за начина, по който комбинацията от двете се отразява на здравето ни. Затова в изследването включихме физиолози, сертифицирани диетолози и експерти по чревна микробиология. Човешкото здраве е многопластово и обхваща различни аспекти, което изисква експертизата на специалисти от не една области.“ 

Източник:

newswise.com/articles/more-protein-doesn-t-mean-more-strength-in-resistance-trained-middle-aged-adults
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Специалисти са открили лесен начин за отлагане на менопаузата Специалисти са открили лесен начин за отлагане на менопаузата
  • Протеиновата диета може да увреди бъбреците Протеиновата диета може да увреди бъбреците
  • Приемът на повече протеини намалява риска от навяхвания при падане Приемът на повече протеини намалява риска от навяхвания при падане
  • Бира и протеин за гъста коса и здрави нокти Бира и протеин за гъста коса и здрави нокти
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОСТРОВИТ ТРЕНИРОВЪЧЕН КОЛАН ОТ ПЛАТ
24.95лв.

ОСТРОВИТ ТРЕНИРОВЪЧЕН КОЛАН ОТ ПЛАТ

Нов
КЕВИН ЛЕВРОН ЛЕВРО ИСО УЕЙ 2000 гр.
154.95лв.

КЕВИН ЛЕВРОН ЛЕВРО ИСО УЕЙ 2000 гр.

Безплатна доставка за България!
ЯМАМОТО НУТРИШЪН УЛТРА УЕЙ КОМПЛЕКС 700 г
70.00лв.

ЯМАМОТО НУТРИШЪН УЛТРА УЕЙ КОМПЛЕКС 700 г

ПРОСАЛОН РЕГЕНЕРИРАЩА МАСКА ЗА УВРЕДЕНА И БОЯДИСАНА КОСА С МЕД И МЛЯКО 1000 г
18.30лв.

ПРОСАЛОН РЕГЕНЕРИРАЩА МАСКА ЗА УВРЕДЕНА И БОЯДИСАНА КОСА С МЕД И МЛЯКО 1000 г

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ПЕРЛИ И КОПРИНЕНИ ПРОТЕИНИ 30 мл
55.00лв.

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ПЕРЛИ И КОПРИНЕНИ ПРОТЕИНИ 30 мл

Нов
НЕЙЧЪРС ПЛЮС ORGANIC ПРОТЕИНОВ ШЕЙК ОТ СЛЪНЧОГЛЕД 555 г
50.40лв.

НЕЙЧЪРС ПЛЮС ORGANIC ПРОТЕИНОВ ШЕЙК ОТ СЛЪНЧОГЛЕД 555 г

Коментари към Завишеният прием на протеини не влияе на мускулната сила при хора на средна възраст

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Завишеният прием на протеини не влияе на мускулната сила при хора на средна възраст
    www.framar.bg 
    на 11 April 2021 в 15:13
    Коментирайте "Завишеният прием на протеини не влияе на мускулната сила при хора на средна възраст "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Отслабване и спорт
  • Алтернативно лечение при албумин в урината
  • Протеин (белтък) в кръвта
  • Скумрия - хранителна стойност и ползи за здравето
  • Домашен протеин на прах
  • Обмяна на белтъците
  • Мембранни белтъци
  • Фъстък
  • Антиоксидантите като метод на лечение
  • Боб мунг, зелена грама
  • Седемдневна протеинова диета

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли взаимодействие между Клиндамицин 600 мг и приема на суроватъчен протеин на прах?

преди 208 дни, 20 часа и 45 мин.

Високи нива на C-Реактивен протеин при псориазис и псориатичен артрит

преди 878 дни, 21 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 3 дни, 22 часа и 34 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 4 дни, 19 часа и 1 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 5 дни, 13 часа и 3 мин.

Какво мислите за ваксинирането ?

преди 7 дни, 11 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Антиоксидантите като метод на лечение

Антиоксидантите като метод на лечение

от 17 март 2021г. Прочети повече
Лектини - ползи и вреди

Лектини - ползи и вреди

от 15 фев 2021г. Прочети повече
Лимец, Калпаджа, Спелта

Лимец, Калпаджа, Спелта

от 09 ное 2020г. Прочети повече
Домашен протеин на прах

Домашен протеин на прах

от 17 юни 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах