Все повече тийнейджъри приемат протеинови добавки
Акценти
|
Проучване на изследователи от Детската болница C.S. Mott към Университета на Мичиган, САЩ, установява, че през последните години все повече деца на възраст между 13 и 17 години приемат протеинови добавки под формата на шейкове, блокчета или прах. Въпреки че тези продукти се използват масово от възрастните с цел увеличаване на приема на протеини, педиатрите смятат, че те не са най-здравословният вариант за тийнейджърите.
Проучването
За да проучат навиците на тийнейджърите, учените анкетират близо 1000 родители на деца на възраст от 13 до 17 години. Резултатите разкриват, че двама от всеки пет родители (41%) споделят, че децата им са използвали протеинови добавки през изминалата години, като момчетата са по-склонни да приемат подобни продукти ежедневно или почти всеки ден, отколкото момичетата.
Най-общо казано, тийнейджърите свързват протеина с изваяно тяло, подобрено спортно представяне и отлично здраве. Проучването обаче разкрива, че причините, поради които децата консумират протеинови добавки, обикновено са свързани с характерни особености и желания на представителите на двата пола.
Например около 55% от родителите на момчета съобщават, че децата им използват добавки за изграждане на мускули или подобряване на спортните им постижения. Значително по-малко обаче са родителите на момичета (36%), които посочват тази причина. От друга страна, момичетата (34%) са по-склонни от момчетата (18%) да употребяват протеини за отслабване или като заместители на хранене, когато са твърде заети.
На какво се дължи наблюдаваната тенденция?
„Популярността на протеиновите добавки нарасна, особено през последните три десетилетия.“, споделя Дана Елис Хънс, старши клиничен диетолог в UCLA Health. „Спомням си, че в началото на този век имаше няколко протеинови добавки, които се приемаха предимно от спортисти, но сега те са почти навсякъде.“
Проучването на храните и здравето на Международния съвет за информация за храните установява, че около половината от анкетираните 3000 участници спазват определен хранителен режим, като диетата с високо съдържание на протеини е една от най-популярните. През 2024 г. делът на възрастните американци, които се опитват да увеличат приема на протеини, възлиза на 71% в сравнение с 67% през 2023 и 58% през 2022 г.
>>> Завишеният прием на протеини не влияе на мускулната сила при хора на средна възраст
Като се има предвид популярността на протеиновите добавки сред възрастните хора, не е изненадващо, че 44% от родителите, анкетирани в проучването на Детската болница C.S. Mott, споделят, че лично те или друг член на семейството са насърчавали децата си да консумират продукти с протеин. Освен това половината родители смятат, че диетата с високо съдържание на протеини е здравословна.
Влияние върху тийнейджърите оказват и социалните медийни платформи като TikTok, където известни личности понякога насърчават своите последователи да консумират количества протеин, които далеч надвишават препоръчителните дози.
Здравословни ли са протеиновите добавки за тийнейджърите?
„Маркетингът може да накара хората да вярват, че съдържанието на повече протеин означава, че даден продукт е по-здравословен, но това не е непременно вярно.“, коментира Сара Кларк, съдиректор на Детската болница C.S. Mott.
Протеинът представлява макронутриент, който помага за изграждането на мускули и кости, поддържането на имунната функция и възстановяването на клетките. Докато специфичните дневни нужди зависят от фактори като височина, тегло и ниво на физическа активност, Американската академия по педиатрия препоръчва момчетата и момичетата на възраст от 11 до 14 години да консумират половин грам протеин на килограм телесно тегло на ден. Това означава, че тийнейджър с тегло около 50 килограма се нуждае от около 50 грама протеин дневно.
Кларк смята, че „много родители се обръщат към протеиновите барове и шейкове, тъй като смятат, че са здравословен вариант, особено когато децата им са много заети и не могат да отделят достатъчно време за хранене“. Въпреки това добавките невинаги са най-добрият избор, независимо от тяхната репутация. Съдържанието на захар в протеиновите блокчета може да надхвърли това на бонбоните, а някои добавки съдържат билкови съставки, кофеин или други стимуланти.
Много деца могат да задоволят дневната си нужда от протеин чрез обичайната си диета. Храни като месо, нискомаслено мляко, кисело мляко и фъстъчено масло са добри източници на протеини и също така осигуряват богато разнообразие от витамини и минерали.
„За повечето деца няма основателна причина да консумират добавки само заради добавения протеин.“, обяснява Кларк. „Предоставянето на повече протеин на тялото, отколкото може да използва, не е от полза. Това няма да ви направи по-бързи, по-силни или по-добри във вашия спорт. Протеинът просто ще се превърне в мазнина.“
Въпреки това Кларк признава, че протеиновите добавки могат да бъдат от полза за тийнейджърите, които са прекалено активни или са с поднормено тегло.
- Does your teen consume protein supplements? Here’s what experts say: https://edition.cnn.com/2024/10/21/health/protein-supplement-teens-poll-wellness/index
- Is It Safe for Teens to Take Protein Supplements? Here's What Experts Think: https://www.health.com/protein-supplements-shakes-powders-teenagers-8733044
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЛОРИЛИС АМПУЛИ С МОРСКИ КОЛАГЕН ЗА СУХА И ЗРЯЛА КОЖА 3 мл. * 10 бр.
БАТЕРИ НУТРИШЪН СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН ОВКУСЕН прах 800 гр
АМИКС АНАБОЛИК АМИНО таблетки * 250
АМИКС 100% ПРЕДАТОР ПРОТЕИН 1000 г
МАЙПРОТЕИН ВЕГАН БЛЕНД ОВКУСЕН 1 кг
КЕВИН ЛЕВРОН АНАБОЛИК ДАБЪЛ ИМПАКТ 908 гр.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Обмяна на белтъците
- Млякото на птицечовката може да се използва срещу супервирусите
- Откриха ново средство за предизвикване на сексуална възбуда
- Хранене при фитнес
- Мембранни белтъци
- Нов метод за изследване на протеини може да подпомогне създаването на иновативни лекарства
- Топ 10 на най-здравословните храни, класирани според съдържанието на протеини
- Недостигът на специфичен протеин може да предизвика аутизъм
- Яйчен протеин
Коментари към Все повече тийнейджъри приемат протеинови добавки