Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Повечето жени не знаят, че менопаузата може да отключи психични проблеми

Повечето жени не знаят, че менопаузата може да отключи психични проблеми

от 29 юни 2017г., обновено на 04 март 2026г.
Редактор: Даниела Пройчева
Повечето жени не знаят, че менопаузата може да отключи психични проблеми - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Жените в перименопауза са два пъти по-застрашени от биполярно разстройство.
  • Делът на жените, извършили самоубийство в периода на менопаузата, нараства.
  • Пери- и менопаузата остават теми табу във Великобритания както заради ниската информираност на жените, така и заради наложената през годините стигма.

Стряскащи данни за ефекта на перименопаузата и менопаузата върху психичното здраве разкри научен доклад на Кралския колеж на психиатрите във Великобритания. Сред често срещаните негативни последици от хормоналните промени са тревожността и потиснатостта, но е висок рискът и от развитие на психично заболяване.

Жените в перименопауза са 2 пъти по-застрашени от биполярно разстройство

Жените в перименопауза са два пъти по-застрашени от биполярно разстройство и 30% по-застрашени от клинична депресия. Хормоналните и физическите промени през менопаузата от своя страна могат да отключат или да доведат до рецидив на хранително разстройство. Статистиката сочи също, че делът на жените, извършили самоубийство в периода на менопаузата, нараства. Пациентките с биполярно разстройство, които са страдали от следродилна депресия или са имали силно изразени промени в настроението преди менструация, са изложени на по-висок риск от завръщане на депресията по време на менопаузата.

лекар, който държи ръцете на пациентка

Подкрепа в периода на менопауза

» В САЩ одобриха лекарство за повишаване на либидото за жени в менопауза

» Хормоналната терапия е ефективна при менопауза, но все по-малко жени я използват

Близо ¾ от жените във Великобритания не знаят, че менопаузата може да отключи психично заболяване

От доклада става ясно, че едва 28% от доброволките знаят, че през менопаузата се увеличава рискът от психично заболяване. 93% я асоциират с горещи вълни, а 76% с намалено либидо.

Д-р Лейд Смит, президент на Колежа, пояснява: „Менопаузата може да има сериозно негативно влияние върху психичното състояние на жената, което обаче често остава незабелязано. Като се има предвид, че 51% от населението се състои от жени, можете да си представите колко мащабен е проблемът. Това е социален въпрос и ние трябва да го разрешим по възможно най-добрия начин."

Авторът на документална поредица за менопаузата Давина Макол допълва: „Липсата на информация и наложената стигма не позволяват на лекарите и пациентите да говорят открито за този период от живота на жената. Менопаузата остава тема табу и на работното място, сред приятели, дори и в семейството. Това обаче лишава жените от така важната за тях в този момент подкрепа. Не бива да се примиряваме със ситуацията. Защо трябва да се борят, да полагат усилия, за да бъдат чути?“

Джанет Линзи, главен изпълнителен директор на благотворителната организация Wellbeing of Women, е категорична, че твърде дълго време симптомите на жените са били пренебрегвани или омаловажавани. „Съгласни сме напълно с призива за по-добра информираност, въвеждане на политики за подкрепа на работното място и провеждането на повече проучвания върху менопаузата“, казва Линдзи.

Говорител на министерството на здравеопазването във Великобритания увери, че са предприети мерки за подобряване на здравните грижи за жени в менопауза, които включват добавяне на въпрос, свързан с нея, в ежегодна анкета за пациентите на Националната здравна служба и допълнителни инвестиции в размер на 688 милиона паунда за психологически услуги.

» Британски депутати с призив за въвеждане на безплатни прегледи и лечение за жените в менопауза

жена с тъмно сако и очила, която гледа през прозорец

„Никой не предполагаше колко зле се чувствам“

„Бях на 35, когато казах за първи път на личния си лекар, че изпитвам постоянна умора и съм в мрачно настроение. Имах чувството, че тялото ми беше започнало да функционира различно. Той реши да ми предпише антидепресанти. Тъй като, разбира се, те не помогнаха, той сменяше дозировката, сменяше и самите антидепресанти“, разказва 43-годишната Соня Ринкон.

Тя признава, че тогава не е знаела нищо за перименопаузата, още по-малко, че тя може да доведе до депресия. Имало е дни, в които дори вдигането на легена с прането й се е струвало непосилна задача. Тъй като обаче не е изпитвала болка, е продължила да ходи на работа. Заради постоянното изтощение ефективността й на работното място рязко спаднала.

„Нито един мой познат не знаеше колко зле се чувствах всъщност, защото се научих да го прикривам. Никога преди това не съм имала психични проблеми, затова бях повече от изненадана. В продължение на седем години ме лекуваха с антидепресанти, а реалната причина за състоянието ми оставаше загадка. Започнах да си мисля, че може би има връзка с предстоящата менопауза, когато приятели на моята възраст споделиха, че имат горещи вълни, каквито имах и аз. Запознах се с признаците, четох статии и настоях пред лекаря да ми назначи подходящо лечение. След като най-накрая получих официална диагноза перименопауза, започнах хормонозаместителна терапия. След толкова години на антидепресанти отново се чувствах пълноценна“, споделя Соня.

Източник:

Three in four women unaware menopause can trigger new mental illness, poll finds: https://www.theguardian.com/society/2026/mar/01/menopause-mental-illness-royal-college-of-psychiatrists-poll

Още по темата:
  • Екстрактът от червена детелина облекчава симптомите на менопауза Екстрактът от червена детелина облекчава симптомите на менопауза
  • Мъжете са виновни за менопаузата? Мъжете са виновни за менопаузата?
  • Женската памет превъзхожда мъжката Женската памет превъзхожда мъжката
  • Соевите продукти могат да облекчат симптомите на менопаузата Соевите продукти могат да облекчат симптомите на менопаузата
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл
4.30€ / 8.41лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл

ФЕМИБАЛАНС капсули * 30 АРО ЛАЙФ
12.20€ / 23.86лв.

ФЕМИБАЛАНС капсули * 30 АРО ЛАЙФ

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ (ГРАДИНСКИ ЧАЙ) 10 мл
11.50€ / 22.49лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ (ГРАДИНСКИ ЧАЙ) 10 мл

МАТИСЪН СОЯ ИЗОФЛАВОНИ капсули * 60
34.25€ / 66.99лв.

МАТИСЪН СОЯ ИЗОФЛАВОНИ капсули * 60

ХИМАЛАЯ МЕНОСАН таблетки * 60
6.10€ / 11.93лв.

ХИМАЛАЯ МЕНОСАН таблетки * 60

АБОФАРМА ИЗОФЛАВОНИ капсули * 30
11.75€ / 22.98лв.

АБОФАРМА ИЗОФЛАВОНИ капсули * 30

Коментари към Повечето жени не знаят, че менопаузата може да отключи психични проблеми

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Повечето жени не знаят, че менопаузата може да отключи психични проблеми
    www.framar.bg 
    на 11 April 2026 в 18:08
    Коментирайте "Повечето жени не знаят, че менопаузата може да отключи психични проблеми"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Менопауза
  • Топли вълни
  • Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота
  • Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
  • Естроген заместителна терапия
  • Витекс: природен лек в подкрепа на женското здраве
  • Хормонален корем – защо се появява и как да го свалим
  • Регулиране на хормоните и менструацията чрез семена
  • Див ям: полезни свойства и приложение
  • Великобритания одобри нехормонално лекарство за менопауза, което облекчава горещите вълни
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
ХамартомХамартом

Хамартом

от 10 апр 2026г.Прочети повече
AI инструмент предсказва риска от развитие на сърдечна недостатъчностAI инструмент предсказва риска от развитие на сърдечна недостатъчност

AI инструмент предсказва риска от развитие на сърдечна недостатъчност

от 09 апр 2026г.Прочети повече
Спасиха момче на 14 години с рядък тумор на бронхаСпасиха момче на 14 години с рядък тумор на бронха

Спасиха момче на 14 години с рядък тумор на бронха

от 09 апр 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 61 дни, 6 часа и 11 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 70 дни, 2 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Менопауза Менопауза

Менопауза

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Топли вълни Топли вълни

Топли вълни

от 22 март 2024г. Прочети повече
Хранене при менопауза Хранене при менопауза

Хранене при менопауза

от 01 фев 2024г. Прочети повече
Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота

Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СИМВАКОР таблетки 20 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА

ПAСТА ЗА ЗЪБИ СЕНСОДИН РИПЕЪР ЕНД ПРОТЕКТ КУУЛ МИНТ 15 мл

ТЕРАВИТАЛ МАСКА ЗА ЛИЦЕ ЗА МАЗНА КОЖА 30 мл.

ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/60 * 30

ТЕНА МЕН УРОЛОГИЧНИ ПОДЛОЖКИ LEVEL 2 MEDIUM * 20

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НАТАСПИН H капсули * 30 ВАЛЕНТИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 апр 2026г. в 18:22:13

МАКСБАЛАНС капсули * 60 PHYTO LIFE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 апр 2026г. в 18:19:18

МАКСБАЛАНС капсули * 60 PHYTO LIFE

Коментар на: Ели Найденова от 09 апр 2026г. в 17:23:59

д-р Румяна Славева Даскалова

Коментар на: М.Б. от 09 апр 2026г. в 17:06:37

НАТАСПИН H капсули * 30 ВАЛЕНТИС

Коментар на: Ирина Костова от 09 апр 2026г. в 13:59:54
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival