Хормоналната терапия е ефективна при менопауза, но все по-малко жени я използват
Акценти
|
Хормоналната терапия (хапчета или пластири), включваща само естроген или комбинация от естроген и прогестерон, е безопасна и ефективна за облекчаване на симптоми на менопауза, като горещи вълни и нощно изпотяване. Въпреки това броят на жените, които я използват за тази цел, продължава да намалява. Това е основният извод от проучване, представено на годишната среща на The Menopause Society.
>>> Великобритания одобри нехормонално лекарство за менопауза, което облекчава горещите вълни
Проучването
Настоящото проучване, ръководено от Стефани Фобион, директор на The Menopause Society, установява, че през 2023 г. само 1,8% от жените над 40 години в Съединените щати използват хормонална терапия за облекчаване на симптомите на менопауза. За сравнение, през 2007 г. делът на жените, подложили се на лечението, възлиза на 4,6%, а в периода между 2007 и 2014 г. – на 2,5%.
Изследователите отчитат отлив във всички възрастови групи – от 45 до 49 г., от 50 до 54 г. и от 55 до 59 години.
Защо жените избягват хормоналната терапия
Докато авторите на проучването споделят, че точната причина, поради която все по-малко жени използват хормонална терапия, е неясна, експертите смятат, че ниският процент като цяло показва скептицизъм относно лечението.
Недоверието произтича от предварителните резултати на клинично изпитване, публикувано през 2003 г. като част от дългосрочната Инициатива за здравето на жените, които свързват хормоналната терапия с по-висок риск от развитие на сериозни здравословни проблеми, включително сърдечни заболявания и инсулт. Въпреки че проучването е спряно, милиони жени продължават да избягват лечението.
На по-късен етап друг екип установява, че резултатите са изкривени, тъй като участниците са били на 65 и повече години, което е основен рисков фактор за развитие на сърдечносъдови заболявания. Гореспоменатото проучване също не разглежда на колко години са били жените, когато са започнали хормонална терапия. Авторите на проучването дори преразглеждат работата си и заявяват, че лечението е безопасно за повечето жени.
„Продължават да съществуват страхове относно безопасността на хормоналната терапия.“, споделя Фобион. „Освен това медицинските специалисти нямат достатъчно познания относно менопаузата, което допълнително допринася за проблема.“
Лорън Щрайхер, професор по акушерство и гинекология в Northwestern University Feinberg School of Medicine, се съгласява с Фобион: „Съществува недоверие към фармацевтичните компании и лекарите и все още се разпространява невярна информация сред жените.“
В същото време Щрайхер посочва, че много жени, които преминават през перименопауза, нямат достъп до медицински грижи или избягват да посещават лекар. „На много жени дори не се предлага хормонална терапия.“, казва тя. „Много лекари казват, че лечението е крайна мярка.“
Какви са рисковете от хормоналната терапия?
„Рисковете от хормоналната терапия варират в зависимост от фактори, като етническа принадлежност, индекс на телесна маса, съпътстващи заболявания, както и възрастта на започване на лечението.“, коментира Джесика Шепърд, хирург в Медицинския център на Университета „Бейлор“. „Наблюдава се и повишена вероятност от развитие на рак на гърдата сред жените, които приемат комбинация от естроген и прогестерон. Рискът обаче е сходен с този, свързан с начина на живот – около един допълнителен случай на 1000 жени след пет години лечение.“
Възможен е също повишен риск от деменция при започване на хормонална терапия след началото на менопаузата. Въпреки това започването на лечението в рамките на десет години след последния менструален цикъл не повишава вероятността от неврологичното заболяване.
>>> Хормонозаместителната терапия е свързана с повишен риск от развитие на деменция
Консултацията със специалист е задължителна при наличието на анамнеза за инсулт, инфаркт, тежко чернодробно заболяване, хормонално зависим рак или необяснимо вагинално кървене, тъй като при тези състояния не се препоръчва прилагането на хормонална терапия.
Hormone Therapy Is Proven to Ease Menopause Symptoms—But Fewer and Fewer People Are Using It: https://www.health.com/hormone-therapy-menopause-use-drops-8713936
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕНОФИН таблетки * 100 ХЕРБАМЕДИКА
СОЯ ИЗОФЛАВОНИ КОМПЛЕКС капсули 50 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА КОМПЛЕКС билкови капки 30 мл ЕСПАРА
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 200
БАРЛИЙНС МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули * 60
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА СМИРНА 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Менопауза
- Топли вълни
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота
- Див ям: полезни свойства и приложение
- Преждевременната менопауза е свързана с повишен риск от автоимунни заболявания
- Лечение на вагинална сухота и атрофия
- Естествени средства облекчаващи менопаузата
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Хранителни добавки при менопауза
Коментари към Хормоналната терапия е ефективна при менопауза, но все по-малко жени я използват