Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Завишеният прием на сол уврежда фагоцитите и тяхната функция

Завишеният прием на сол уврежда фагоцитите и тяхната функция

от 05 май 2021г., обновено на 07 май 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Завишеният прием на сол уврежда фагоцитите и тяхната функция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

За повечето от нас добавянето на сол към храната е нещо нормално. Дори не се замисляме, когато го правим. А трябва. Прекаляването с нея може не само да повиши кръвното ни налягане, но и сериозно да наруши енергийния баланс в имунните клетки и да попречи на правилното им функциониране.

През 2015 г. изследователски екип, ръководен от проф. Доминик Мюлер от Центъра по молекулярна медицина „Max Delbrück“, открива, че повишените нива на натрий в кръвта се отразяват както на активирането, така и на самата работа на циркулиращите моноцити – клетки, образувани от костния мозък, които са предшественици на макрофагите.

Д-р Сабрина Гайсбергер от Берлинския институт по биология на медицинските системи признава, че до този момент тя и колегите й не са били наясно какво точно се случва в клетките. Експертът е водещ автор на проучването, в което вземат участие учени от университета в Регенсбург и Фландрийския биотехнологичен институт в Белгия. Финансирането е осигурено от немския център за сърдечносъдови изследвания, а резултатите са публикувани в списание „Circulation“.

Солта ограничава снабдяването на клетките с кислород

С помощта на биохимика и експерт по метаболомика д-р Стефан Кемпа екипът разглежда метаболизма на имунните клетки, изложени на въздействието на високи солни концентрации, в лабораторни условия. Първите промени настъпват още след третия час. Оказва се, че натриевият хлорид разрушава респираторната верига (сложния процес на клетъчно дишане), което кара клетките да произвеждат по-малко аденозин трифосфат (ATP), а оттам и да поемат по-малко кислород.

Аденозин трифосфатът (ATP) е универсалното гориво, което захранва всички човешки клетки. Той осигурява енергия за химичните процеси като синтез на протеини и други молекули, от които зависи тонуса на мускулите и добрата метаболитна регулация. Енергоносителят се образува в митохондриите, които играят ролята на своеобразна електроцентрала за клетките, в резултат на сложна последователност от биохимични реакции, познати като респираторна верига. Солта прекъсва работата на точно определено звено по веригата, а именно комплекс II.

Последствията са много сериозни. Липсата на енергия принуждава моноцитите да узреят по различен начин. „Фагоцитите, които трябва да открият и унищожат патогените в организма, се оказаха по-ефективни в борбата с инфекциите. Това обаче би могло да доведе и до задълбочаване на възпалителните процеси, а впоследствие и до повишен риск от сърдечносъдови нарушения“, пояснява Мюлер.

Краткотрайни негативни последици от завишения прием на сол

Проф. Маркус Клайневийтфелд от университета „Hasselt“ и проф. Джонатан Янч от университета в Регенсбург работят в областта на човешките моноцити и макрофаги. Според тях натриевият хлорид влияе по същия начин на работата на фагоцитите.

Експерти от Центъра за експериментални и клинични изследвания провеждат проучване върху здрави мъже, в чийто хранителен режим се добавят 6 г сол на таблетки всеки ден в продължение на 2 седмици.

По време на друг свой експеримент те разглеждат ефектите от консумацията на поръчана от италиански ресторант пица върху функционирането на моноцитите в човешката кръв. Наблюденията разкриват, че негативното въздействие върху митохондриите настъпва не само след продължителен завишен прием на сол, а и дори след еднократен такъв, както е в случая с пицата. Кръвните проби, взети от участниците 3 и 8 часа след хранене, показват, че след осмия час промените в работата на клетките са едва забележими.

Мюлер допълва: „Това е добра новина. Ако последиците бяха дълготрайни, щяхме да имаме сериозен повод за тревога, тъй като клетките щяха да изпитват недостиг на енергия за по-продължителен период от време." За щастие, митохондриалната дейност не е нарушена постоянно. С други думи, ако човек консумира твърде солени храни няколко пъти дневно, съществува постоянен риск за правилната функция на митохондриите, но той тепърва трябва да бъде изследван и оценен. Пицата, използвана в експеримента, съдържа 10 г сол. Експерти по хранене препоръчват възрастните да приемат не повече от 5-6 г натриев хлорид дневно, като включват и обработените храни.

Големият ефект от малкия натриев йон

„Една толкова малка молекула като натриевия йон може да навреди много сериозно на работата на ензим с ключова роля за клетъчното дишане“, казва д-р Кемпа. „Когато тези йони атакуват митохондриите по най-различни физиологични начини, те на практика регулират централната част на електрон-траспортната верига. Това означава, че солта е един от основните регулаторни механизми в клетките.

Учените са си поставили за цел да проверят дали натриевият хлорид не се отразява и на другите видове клетки в човешкия организъм.

Клайневийтфелд вярва, че е напълно възможно, тъй като митохондрии няма само в имунните клетки. С изключение на еритроцитите, те присъстват във всяка друга човешка клетка. В особено големи количества митохондрии могат да бъдат открити там, където се консумира много енергия – мускулните клетки, невроните, рецепторите и яйцеклетките.

Засега остава неясно как различните видове клетки контролират притока на натриеви йони в своите митохондрии. Това обаче не отменя заплахата, която представлява прекомерната употреба на сол за нашето здраве. Най-често свързваме честата консумация на твърде солени храни с възможни сърдечносъдови проблеми. Изследванията разкриват, че натриевият хлорид може да навреди на имунните клетки по най-различни начини. Ако процесите в клетката бъдат възпрепятствани за дълго време, може да настъпи възпаление в кръвоносните съдове или ставите или дори да се развие автоимунно заболяване.

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-04-salt-suppresses-phagocytes
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Британци създадоха готварска сол от преработени човешки сълзи Британци създадоха готварска сол от преработени човешки сълзи
  • Диетата с високо съдържание на сол може да потисне туморния растеж при мишки Диетата с високо съдържание на сол може да потисне туморния растеж при мишки
  • Солта вероятно е ключов фактор при алергичните имунни реакции Солта вероятно е ключов фактор при алергичните имунни реакции
  • Откриха ензим, от който зависи защо употребяваме повече или по-малко сол Откриха ензим, от който зависи защо употребяваме повече или по-малко сол
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАТИСЪН СОЛИ ЗА ВАНА АЛКАБАЛАНС 700 г
65.60лв.

МАТИСЪН СОЛИ ЗА ВАНА АЛКАБАЛАНС 700 г

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С МЕК ВКУС 70 г
17.90лв.

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С МЕК ВКУС 70 г

ЛАКСАФИТ капсули * 60 FOREST HERBS
44.70лв.

ЛАКСАФИТ капсули * 60 FOREST HERBS

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЙОД 70 г
17.90лв.

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЙОД 70 г

СИЙСТАРС КРИСТАЛНИ МИНЕРАЛНИ СОЛИ С ХВОЙНА 100 г
5.70лв.

СИЙСТАРС КРИСТАЛНИ МИНЕРАЛНИ СОЛИ С ХВОЙНА 100 г

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЛЕКО КИСЕЛ ВКУС 70 г
17.90лв.

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЛЕКО КИСЕЛ ВКУС 70 г

Коментари към Завишеният прием на сол уврежда фагоцитите и тяхната функция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Завишеният прием на сол уврежда фагоцитите и тяхната функция
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 11:03
    Коментирайте "Завишеният прием на сол уврежда фагоцитите и тяхната функция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Какво лекува английската сол
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • 6 негативни последици за организма от дефицита на сол
  • Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
  • Ранилист, Лечебен ранилист, Хайдушка билка, Рошовина, Червен вятър, Бетоника
  • Хънибуш
  • Мастоцити
  • Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
  • Лечение с интерферон
  • Имуноглобулин А (IgА)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 18 часа и 47 мин.

Прием на мелатонин и алкохол - опасна комбинация

преди 250 дни, 18 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 23 часа и 4 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 19 часа и 14 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 11 часа и 55 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 1 час и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival