Зачеването по-рано от шест месеца след спонтанен или индуциран аборт не крие риск от усложнения
Не е необходимо жените да чакат шест месеца, преди да започнат опити за зачеване след спонтанен или индуциран аборт, сочи проучване на учени от Curtin School of Population Health, чиито констатации не съответстват на насоките на Световната здравна организация (СЗО). Изследването, публикувано в PLOS Medicine, също противоречи на препоръката на СЗО, според която жените трябва да изчакат поне 24 месеца след раждане, преди да забременеят отново, за да избегнат усложнения при следващата бременност.
Ръководството на Световната здравна организация се основава на идеята, че по-краткият времеви интервал между две бременности може да не е достатъчен на жените за попълване на хранителните резерви, за възстановяване от инфекции или възпалителни заболявания, които може да са допринесли за спонтанен аборт, и за сваляне на излишното тегло, натрупано по време на предишната бременност. Доказателствата в подкрепа на това обаче са оскъдни и до голяма степен се основават на проучвания и предварителни прегледи от страни с ниски и средни доходи, проведени преди 2005 г.
>>> Аборт - дефиниция, видове, последици
Проучването
За целите на проучването екип от Curtin School of Population Health в Пърт, Австралия, анализира данни от 49 048 раждания след спонтанен аборт и 23 707 раждания след изкуствено прекъсване на бременността в Норвегия в периода от 2008 до 2016 г. Изследователите търсят връзка с няколко състояния – преждевременно раждане, раждане на бебе, което е малко или голямо за гестационната си възраст, както и наличие на гестационен диабет или прееклампсия (потенциално сериозно състояние, което причинява високо кръвно налягане по време на бременност и след раждане).
По време на проучването учените установяват, че противно на настоящите съвети, жените могат да започнат с опитите за зачеване скоро след спонтанен или индуциран аборт* без наличието на значително повишаване на риска от усложнения при плода и майката.
Възстановителният период се определя от здравословното състояние на жената
„Вярваме, че нашите констатации са успокояващи за жените и семействата, които правят опити за зачеване скоро след спонтанен или индуциран аборт, без да се увеличава рискът от усложнения по време на бременността и раждането.“, казва ръководителят на проучването Гизачев Тесема.
>>> Животът на жените с няколко спонтанни аборта – едновременно празен и изпълнен с надежда
„Резултатът е, че можете да започнете с опитите за забременяване, когато пожелаете, но има няколко препоръки. Необходимо е да се предвиди поне известно време за възстановяване от предишната бременност. Възстановителният период се определя от здравословното състояние на жената, но ако трябва да се спра на едно число, то е шест седмици.“
Оставянето на много малък времеви интервал между бременностите неминуемо осигурява по-малко време за изчистване на всяка основна инфекция или възпаление. „Всеки заинтересован трябва да се консултира с личния си лекар или с акушер-гинеколог, когато планира зачеване.“, коментира Тесема.
Други скорошни изследвания на екипа също не откриват повишен риск от усложнения по време на бременност или раждане при жени, които са забременели малко след спонтанен аборт или раждане на здраво бебе. „Въз основа на настоящото проучване и други наблюдения, ние призоваваме за преглед на съществуващите препоръки на Световната здравна организация за времевия интервал между две бременности.“, коментират учените.
* Tessema Gizachew et al. Interpregnancy interval and adverse pregnancy outcomes among pregnancies following miscarriages or induced abortions in Norway (2008–2016): A cohort study. PLOS Medicine. 2022.
No need for six-month wait to try for baby after pregnancy loss, study finds: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/nov/22/no-need-for-six-month-wait-to-try-for-baby-after-pregnancy-loss-study-finds
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
ОГЕСТАН капсули * 30 ЕКОФАРМ
ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ БЛУ ДРИЙМ
ОВАБУУСТ ЗА ЖЕНИ капсули * 120 FAIRHAVEN HEALTH
Безплатна доставка за България!ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ОВЮ * 5
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- Криминален аборт в България и по света
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
Коментари към Зачеването по-рано от шест месеца след спонтанен или индуциран аборт не крие риск от усложнения