Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Защо не всички хора със затлъстяване развиват диабет тип 2

Защо не всички хора със затлъстяване развиват диабет тип 2

от 07 юни 2022г., обновено на 27 юни 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо не всички хора със затлъстяване развиват диабет тип 2 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изследователи от държавния университет в Орегон създадоха нов аналитичен метод, който разкрива защо някои пациенти със затлъстяване развиват диабет тип 2, а други – не.

Диабет тип 2 е сериозно метаболитно заболяване, което засяга около един от десет американци. То нарушава механизма, по който тялото разгражда глюкозата – вид захар, основен източник на енергия. Много често болестта се свързва със затлъстяването.

Роля на инсулина

При част от пациентите тялото не реагира правилно на инсулин и се бори с неговите ефекти. Инсулинът е хормон, произвеждан от панкреаса, който позволява на захарта да навлезе в клетките. В крайната фаза на болестта панкреасът вече е твърде изтощен и спира да отделя количеството хормон, необходимо за поддържане нормалните нива на глюкозата. Концентрацията на захар в кръвта започва да се увеличава. Ако не се намери начин да бъде намалена, функцията на много от жизненоважните органи ще се влоши, което би могло да доведе до животозастрашаващо заболяванe. Ключов рисков фактор за развитието на диабет тип 2 е наднорменото тегло, което обикновено е следствие от прекомерния прием на мазнини и захар и ниската физическа активност.

Андрей Моргун и Наталия Шулценко от университета в Орегон и Джорджо Тринчиери от Националния институт за ракови заболявания разработват иновативна аналитична техника, с която може да се извърши мрежови анализ на органите, с цел да бъдат открити причините за настъпването на инсулинова резистентност на по-ранен етап.

Интересът на екипа е насочен към органите, биологичните механизми и гените, които играят роля за развитието на диабет тип 2 в някои от случаите.

Резултатите разкриват, че определен тип чревни микроорганизми водят до образуването на бяла мастна тъкан, която съдържа макрофаги, свързвани с развитието на инсулинова резистентност. Макрофагите представляват големи клетки, които са част от имунната система, а бялата мастна тъкан - основният вид мазнини в човешкото тяло.

Изследването е публикувано в списание „Journal of Experimental Medicine“.

Връзка между консумацията на високомазнинни и богати на захар продукти и инсулиновата резистентност

„Експериментите и анализите ни показват, че богато на мазнини и захар хранене оказва влияние предимно върху бялата мастна тъкан, като предизвиква свързано с микробиотата увреждане на процеса на синтез на енергия, което води до системна инсулинова резистентност“, споделя Моргун, доцент по фармацевтични науки. „Лечения, които променят микробиотата на пациента по начини, насочени към инсулиновата резистентност в макрофагите на клетките на мастната тъкан, могат да бъдат нова терапевтична стратегия за диабет тип 2.“

Човешкият чревен микробиом е изграден от над 10 трилиона микробни клетки от 1000 различни бактериални вида.

В свое по-ранно изследване Моргун и Щулценко създават изчислителен метод, с чиято помощ могат да се идентифицират специфични видове бактерии, които контролират експресирането на гени при бозайниците, свързани с някои конкретни заболявания като диабет например.

витрина с мъфини

На какво се дължи скокът в броя на пациентите с диабет тип 2?

Според Шулценко диабет тип 2 вече е засегнал толкова много хора по света, че може да се определи като пандемия. Прогнозите са, че през следващите 10 години броят на пациентите ще продължи да се увеличава. Една от основните причини за тенденцията е нашумелият от известно време „западен тип хранене“, в което преобладават наситените мазнини и продуктите с рафинирана захар. Какви обаче ще бъдат последиците от подобен начин на хранене зависи до голяма степен и от чревните бактерии.

Видове анализ по време на експериментите

В новото проучване на екипа се прилага „transkingdom“ мрежови анализ, при който се проследяват взаимодействията между различните видове микроорганизми, и мултиорганен мрежови анализ. Експертите провеждат експерименти върху лабораторни мишки, като следят най-вече промените в червата, черния дроб, мускулите и бялата мастна тъкан. На следващия етап те разглеждат молекулните процеси (или кои гени се експресират) в макрофагите на бялата мастна тъкан при хора, страдащи от затлъстяване.

Моргун добавя: „Диабетът, който се отключва вследствие на западния начин на хранене, се характеризира с увреждане в митохондриите, причинено от промени в микробиотата*. Бялата адипозна тъкан играе основна роля за придобиването на системна инсулинова резистентност. По време на експериментите успяхме да разберем също така кои гени се експресират и как се регулират процесите в макрофагите, които се асоциират с инсулиновата резистентност. Открихме, че бактерията Oscillibacter, чиято популация нараства при повишена консумация на високомазнинни и богати на рафинирана захар продукти, увеличава броя на макрофагите с инсулинова резистентност в бялата мастна тъкан.“ Изследователите обаче уточняват, че едва ли единствено Oscillibacter отговаря за регулиране експресията на ключовия ген Mmp12, който те идентифицират.

Шулценко споделя, че по-рано екипът й открива друга бактерия - Romboutsia ilealis, която влияе негативно на толерантността към глюкоза и вероятно е една от причините за диабет тип 2 в напреднал стадий.

* Zhipeng Li et al. Microbiota and adipocyte mitochondrial damage in type 2 diabetes are linked by Mmp12+ macrophages. Journal of Experimental Medicine. 2022. 

Как да контролираме кръвната захар - видео

 

 


 

Източник:
  • Research sheds light on why not all obese patients develop type 2 diabetes: https://medicalxpress.com/news/2022-06-obese-patients-diabetes
  • Microbiota and adipocyte mitochondrial damage in type 2 diabetes are linked by Mmp12+ macrophages: https://rupress.org/jem/article/219/7/e20220017/213260/Microbiota-and-adipocyte-mitochondrial-damage-in
Още по темата:
  • Катарците са най-засегнати от затлъстяване и диабет Катарците са най-засегнати от затлъстяване и диабет
  • Червеното вино помага при затлъстяване и диабет Червеното вино помага при затлъстяване и диабет
  • Мандарините пазят от диабет Мандарините пазят от диабет
  • Кръвен тест за диабет без гладуване през нощта помага при скрининг на юноши Кръвен тест за диабет без гладуване през нощта помага при скрининг на юноши
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
70.70лв.

ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60

АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
88.00лв.

АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138

ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
26.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60

АКТИСЛИМ капсули * 60
61.50лв.

АКТИСЛИМ капсули * 60

Нов
ТРИМАРТ ЕРИТРИТОЛ 1000 г
29.20лв.

ТРИМАРТ ЕРИТРИТОЛ 1000 г

ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВ ПРОТЕКТОР ЗА СТЪПАЛО модел 874
27.50лв.

ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВ ПРОТЕКТОР ЗА СТЪПАЛО модел 874

Коментари към Защо не всички хора със затлъстяване развиват диабет тип 2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо не всички хора със затлъстяване развиват диабет тип 2
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 03:17
    Коментирайте "Защо не всички хора със затлъстяване развиват диабет тип 2"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
  • Диабет
  • Калкулатор индекс на телесната маса
  • Сярна гъба
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Затлъстяване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 41 дни, 12 часа и 48 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 107 дни, 11 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 6 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 6 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 6 часа и 40 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 6 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival