За ползата и вредата от ванилията
За медицинските качества на ванилията се говори още в родината й. На нея се приписват качества на афродизиак, антиконвулсивно действие, на лек срещу треска и т.н. Особено известна става след едно проучване на немец през XVII в., според което лекува импотентността.
В съвременния свят ванилията се използва главно в сладкарството и в козметиката. Въпреки това ванилията е доказан антиоксидант, афродизиак, антидепресант.
Има свойството да понижава температурата, покачва катехоламините, в това число и адреналина, действа седативно, като успокоява и регулира функцията на дихателната, храносмилателната, кръвоносната, нервната и екскреторната система. Регулира температурата, намалява конвулсиите, безпокойството, стреса, алергиите. Има данни, че е полезна при лечението на сърповидната анемия.
Като отрицателни страни на ванилията могат да се изтъкнат свойствата й, които водят до леко пристрастяване, както и при честа и продължителна употреба възможността да се развие ванилизъм, изразяващ се с главоболие и кожни зачервявания, най-често наблюдаван при работниците във ваниловата индустрия.
В денталната медицина ванилията няма голямо приложение. Единствено се използва в ароматизирането на лекарства и орално-хигиенни материали. Самостоятелното използване на пръчки от ванилия (изсушени и обработени плодове на ванилията) не е възможно. Факт е, че ванилията премахва лошите миризми и за целта се използва в кухнята, шкафовете, гардеробите, хладилника или прахосмукачката. Може да се ползва и в устата, но за премахването на миризмата в устата има много различни по-ефективни и по-евтини средства от ванилията. Още повече че миризмата в устата може да се дължи на най-различни причини, които е правилно да бъдат открити и премахнати. Ванилията може да има само временен и козметичен ефект.
Тя не е в състояние да излекува причините, които довеждат до лош дъх. В последни изследвания на ванилията се открива, че тя пречи на една специална система, която се установява между микроорганизмите, организирани в плакови биофилми. Такъв биофилм представлява зъбната плака, която се натрупва по зъбните повърхности. Там микроорганизмите се организират в сложно устроени общества и една от осигуряващите ги системи е производство и изпращане на специални сигнали, показващи, че микроорганизмите в този биофилм са достатъчно количество, за да могат да противостоят на атаките от макроорганизма, в който живеят. Атакуването на този мехнизъм би бил важен за борбата със зъбната плака, но все още ванилията не е навлязла широко в производството на средства на тази основа.
Не трябва да се забравя, че ако има проблем с дъха, преди всичко трябва да се потърсят причините за това и да се отстранят.
Проф. Милена Пенева, ръководител катедра по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВОДАТА ЖИВОТ И ЗДРАВЕ - ИВАН НЕУМИВАКИН
ОРИЗОВ ПРОТЕИН прах 250 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
ЛИОФИЛИЗИРАНИ СУШЕНИ МАЛИНИ 100 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
ЧАЙ ФИЛТЪР БОРОВИНКА И ВАНИЛИЯ * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
ЕМПЕР ДАМСКА ТОАЛЕТНА ВОДА EMPER 100 мл
ГРЕЙС КОЛ УСПОКОЯВАЩ ДУШ ГЕЛ С ВАНИЛИЯ И БОЖУР 300 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- 5 рискови лекарствени комбинации
- Полезни свойства на цинк
- Хрупкави маслени бисквити с ванилия
- Полезни свойства на хром
- Астаксантин: мощен природен антиоксидант
- Ванилия
Коментари към За ползата и вредата от ванилията