Изкуствените подсладители затрудняват пречистването на черния дроб
Резултатите от ново проучване на експерти от Уисконсин разкриват, че някои нискокалорични заместители на захарта (наричани още изкуствени захарни заместители) нарушават функцията на протеина P-glycoprotein (PGP), който играе съществена роля за пречистването на черния дроб и усвояването на медикаментите.
Лаура Данър от медицинския колеж в Уисконсин пояснява: „Близо 40% от американците приемат изкуствени подсладители без калории. Затова е толкова важно да разберем какъв е ефектът им върху човешкото тяло. Много хора дори не осъзнават, че такива заместители на захарта има и в диетичните плодови млека, пакетираните закуски, някои течни лекарства и козметиката.“
Заключенията от проучването бяха представени по време на годишната среща на Американското дружество по биохимия и молекулярна биология.
Как се отразява приемът на калиев ацесулфам и сукралоза на черния дроб?
Екипът изследва два нискокалорични подсладителя - калиев ацесулфам (acesulfame potassium) и сукралоза (sucralose), като използва клетки от черен дроб и инвитро метод, известен като cell-free assay, при който всички компоненти, участващи в реакцията са извлечени от нестимулирани клетки в покой. По този начин учените имат възможността да проследят отблизо как протичат някои клетъчни процеси, сред които и пренасянето и изхвърлянето на вредните вещества.
Ролята на P-glycoprotein
Оказва се, че калиевият ацесулфам и сукралозата спират действието на P-glycoprotein (PGP), който е представител на група транспортери с основна задача да пречистят организма от токсини, лекарства и техните метаболити.
Стефани Оливие Ван Стихлен, която е ръководител на изследователския екип, споделя: „Открихме, че дори в дози по-малки от препоръчаните от FDA, заместителите на захарта оказват влияние върху гликопротеина PGP в чернодробните клетки. Мисля, че преди нас никой не е успявал да разгадае молекулния механизъм, по който диетичните подсладители възпрепятстват процеса на детоксикация в черния дроб.“
Научните експерименти доказват, че заместителите на захарта стимулират дейността, свързана с преноса на вредни вещества, и вероятно се свързват с гликопротеина, като по този начин спират изхвърлянето на други отпадни продукти като ксенобиотици, лекарства и техните метаболити, късоверижни мастни киселини и жлъчни киселини.
За кого са най-опасни изкуствените заместители на захарта?
Учените все пак признават, че проучването е в предварителен етап и тепърва предстои да бъдат проведени предклинични и клинични изпитания. Едва тогава може да се твърди със сигурност, че нискокалоричните подсладители са опасни за пациенти, които приемат определен вид лекарства като антидепресанти, антибиотици и такива за регулиране на кръвното налягане например. Причината е, че човешкият организъм разчита основно на гликопротеина PGP, за да се пречисти от вредните им отпадни вещества.
Данър допълва още: „Ако намерим солидни доказателства в полза на нашето твърдение, ще бъдем изправени пред още една важна задача – да определим в какви количества изкуствените подсладители са безопасни за пациентите от рисковите групи. Добре би било стойностите да бъдат изрично посочени и на етикетите на хранителните продукти и напитките, което ще им позволи по-лесно да контролират приема им.“
>>> Повишават ли изкуствените подсладители риска от рак
Количеството захарни заместители трябва да е изписано на етикета със съдържанието
От Американската агенция за контрол на храните и лекарствата призовават гражданите да консумират по-малко изкуствени подсладители от количеството, което е заложено като безопасно. За калиевия ацесулфам то се равнява на общо 35 диетични соди, а за сукралозата – на осем. Въпреки това засега от производителите не се изисква да уточняват техните стойности върху етикетите.
На следващия етап от проучването екипът смята да използва по-сложни модели, с които да демонстрира начина на пречистване от опасни вещества, с цел да разбере до каква степен калиевият ацесулфам и и сукралозата възпрепятстват процеса по детоксикация и ефективно усвояване и разграждане на медикаментите.
В момента се извършва анализ и върху действието на няколко подсладителя едновременно, тъй като много често в хранителните продукти се съдържа повече от един.
Изследователите смятат, че би било полезно да се изследва ефектът от нарушената функция на гликопротеина PGP върху работата на клетките в други органи, тъй като той е експресиран в повърхности, където се осъществяват различни форми на обмяна в тялото.
Researchers uncover how sugar substitutes disrupt liver detoxification: https://medicalxpress.com/news/2022-04-uncover-sugar-substitutes-disrupt-liver
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУОНСЪН СТЕВИЯ течна без алкохол 59 мл SW1215
ПРОМОФИТОВАЛ капсули * 60 KRKA
НОРДЕЙД ЛИПОЗОМЕН ВИТАМИН D3 ЗА ДЕЦА спрей за уста 30 мл 011109
НовСУИТЛИ СТЕВИЯ ТРАПЕЗЕН ПОДСЛАДИТЕЛ гранули 125 г
ЕРИТРИТОЛ НИСКОКАЛОРИЧЕН ПОДСЛАДИТЕЛ 200 г ЗДРАВНИЦА
ТЕЧЕН L - КАРНИТИН 1500 мг + ХРОМ с вкус на манго 450 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- Кленов сироп - ползи за здравето и употреба
- Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
- Диета № 5а - при хепатити, холецистит, цироза и др.
- Лечение при цироза
- Алкална фосфатаза (АФ, ALP)
Коментари към Изкуствените подсладители затрудняват пречистването на черния дроб