Повишават ли изкуствените подсладители риска от рак
Според ново проучване изкуствените подсладители, които се използват широко в диетичните безалкохолни напитки, могат да причинят ракови заболявания. Експерти, които не участват в него обаче, твърдят, че доказателствата не са достатъчни, за да се инициира промяна в препоръчителния дневен прием на подсладители.
Милиони хора по света приемат синтетични заместители на захарта ежедневно чрез някои напитки като диетичната сода например, за да не напълнеят. Дълги години учените водят спор доколко полезна е консумацията им и дали рискът е оправдан.
13% по-висок риск от рак при хора, които редовно приемат подсладители
Изследването „NutriNet-Sante“ събира информация за начина на живот и хранене, както и за заболяванията на повече от 100 000 души във Франция в периода 2009 г. - 2021 г. Целта на изследователите е да изчислят вероятността от развитие на рак вследствие употребата на подсладители*.
След това експертите сравняват консумацията с честотата на ракови заболявания, коригирайки резултатите с други променливи величини като тютюнопушене, непълноценно хранене, възраст и физическа активност.
„Рискът при участниците, които приемат най-големи дози синтетичен заместител на захарта, е 13% по-висок отколкото при онези, които не приемат никакъв“, споделя Матилда Тувие, директор на френския институт „INSERM“ и супервайзор на проекта.
Аспартам и ацесулфам калий са сред най-опасните за здравето заместители на захарта
В проучването, публикувано в списание „PLOS Medicine“, се посочва, че употребата на аспартам и ацесулфам калий крие най-сериозен риск от раково заболяване, като и двата вида подсладител се използват при производството на повечето безалкохолни напитки.
От всички 103 000 души, които приемат изкуствени подсладители, 79% са жени, а 37% - мъже. Подсладителите се използват основно в безалкохолните напитки. Само 29% се добавят директно под формата на прах или таблетки.
Според френските учени най-голям е рискът от развитие на рак на гърдата и някои видове онкологични заболявания, резултат от затлъстяване. Все пак Тувие не изключва влиянието и на други фактори, свързани с начина на живот на доброволците, които биха могли да изиграят не по-малко важна роля.
Представителите на Американския национален институт по ракови заболявания и Центъра за изследвания върху рака във Великобритания са единодушни, че синтетичните заместители на захарта не водят до рак и припомнят, че Европейската агенция по храните е дала официално разрешение за тяхната употреба.
>>> Алтернативите на бяла захар - ползи и вреди
„Засега няма достатъчно доказателства в подкрепа на връзката между подсладителите и риска от рак“
Джеймс Браун, експерт по биомедицина в университета „Aston“, отбелязва: „Връзката между изкуствените подсладители и риска от рак предизвиква дискусии от десетилетия. През 70-те години на миналия век цикламатът бе забранен, след като стана ясно, че причинява рак на пикочния мехур при плъхове, но не и при хора.“
Според Браун проучването е “добре структурирано“ и обхваща „достатъчно голям брой участници“, но не предоставя достатъчно солидни доказателства, които Националната здравна служба във Великобритания да използва, за да промени стойностите на препоръчителния дневен прием.
Майкъл Джоунс от Центъра за изследвания на рака в Лондон твърди, че „посочената в настоящото изследване връзка не е причинно-следствена, тъй като не доказва, че консумацията на синтетични заместители на захарта води до онкологични заболявания.“ Джоунс е на мнение, че степента на риска зависи от самия човек, а не от вида подсладител, който използва.
Откритието на френския екип не означава, че хората трябва да се върнат към напитките със захар. Изследването „NutriNet-Sante“ разкрива, че те също повишават риска от няколко вида рак. Учените подчертават, че не всички подсладители са еднакви, като дават за пример стевията, чиито ползи за зравето са безспорни.
Изкуствените подсладители могат да помогнат на хората, които искат да заместят захарта, за да отслабнат или да задържат теглото си. Важно е да изберат най-подходящия.
* Debras C, Chazelas E, Srour B, Druesne-Pecollo N, Esseddik Y, Szabo de Edelenyi F, et al. Artificial sweeteners and cancer risk: Results from the NutriNet-Santé population-based cohort study. PLoS Med. 2022.
- Consuming artificial sweeteners linked to cancer risk: study: https://medicalxpress.com/news/2022-03-consuming-artificial-sweeteners-linked-cancer.html
- Artificial sweeteners and cancer risk: Results from the NutriNet-Sant? population-based cohort study: https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003950#abstract2
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕЙЧЪРС ФАЙНЕСТ БИО ЕРИТРИТОЛ 500 г
АКТИВ ОЗОН ГАСТ 120 250 мл
ОСТРОВИТ БЕТА АЛАНИН ОВКУСЕН прах 200 г
МИКОНАТУР БИО КСИЛИТОЛ ОТ БРЕЗОВА ЗАХАР 250 г
ВИЗИОБАЛАНС ДЖУНИЪР дъвчащи таблетки * 60
НовБЮТИ КОЛАГЕН ВКУС ЛИМОН 300 г ICONFIT
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Кленов сироп - ползи за здравето и употреба
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
Коментари към Повишават ли изкуствените подсладители риска от рак