Използването на дезинфектанти по време на бременност увеличава риска от астма и екзема при децата
Използването на дезинфектанти по време на бременност може да увеличи риска от развитие на астма и екзема при децата, сочи проучване, публикувано онлайн в Occupational & Environmental Medicine.
Дезинфектантите се използват често в болници и други медицински центрове, а пандемията от COVID-19 доведе до увеличаване на употребата им както в лечебните заведения, така и в домакинствата.
Проучването
Излагането на дезинфектанти на работното място е свързано с астма и дерматити, но малко проучвания разглеждат въздействието на употребата им по време на бременност и последващото развитие на алергични заболявания при деца.
Настоящото изследване проучва дали излагането на жените на дезинфектанти на работното място е свързано с повишен риск от алергични заболявания при децата им до навършване на три години. За целта учените използват данни за 78 915 двойки майка-дете, които са участвали в проучването за околната среда и децата в Япония.
Констатациите показват, че шансовете децата да имат астма или екзема са значително по-високи*, ако техните майки използват дезинфектант един до шест пъти седмично, в сравнение с вероятността при децата на жени, които никога не са използвали подобни почистващи продукти.
Също така е наблюдавана зависимост между пренаталната експозиция на дезинфектанти и шансовете за развитие на тези алергични състояния, като децата на майки, изложени на почистващи препарати всеки ден, са с по-висок риск – 26% за астма и 29% за екзема.
Не са отчетени значителни връзки между употребата на дезинфектанти и хранителни алергии.
Пренаталната експозиция на дезинфектанти увеличава риска от алергични заболявания
Проучването е наблюдателно и като такова не може да установи причината. Авторите отбелязват и някои ограничения, включително, че информацията за употребата на дезинфектанти и наличието на алергии е докладвана от участниците.
Независимо от това, авторите заключават: „Нашите открития показват, че излагането на дезинфектанти по време на бременност оказва влияние върху алергиите при потомството, независимо от това кога майката се връща на работа. Шансовете за развитие на алергични заболявания се увеличават само след експозиция по време на бременност.“
Те добавят: „Като се има предвид настоящата увеличена употреба на дезинфектанти за предотвратяване на вирусни инфекции, от голямо значение за общественото здраве е да се прецени дали пренаталната експозиция представлява риск за развитието на алергични заболявания.“
Вероятни причини за повишената вероятност от алергични заболявания
Авторите на проучването предлагат няколко механизма, които биха могли да обяснят повишения риск от развитие на алергично заболяване при децата след излагане на техните майки на дезинфектанти по време на бременността. Те включват:
- микробно медиирани състояния – дезинфектантите въздействат върху чревната и кожната микрофлора на майката и впоследствие на детето;
- имунно медиирани състояния – излагането на някои химични съединения по време на бременност влияе върху имунния отговор на плода;
- постнатално излагане – новородените вдишват или докосват химични съединения, съставящи дезинфектантите, върху кожата на техните майки;
- предубеденост – майките, които често използват медицински дезинфектанти, вероятно имат повече познания и по-добър достъп до здравни грижи.
*Kojima Reiji et al. Prenatal occupational disinfectant exposure and childhood allergies: the Japan Environment and Children’s study. Occupational & Environmental Medicine.
Disinfectant use during pregnancy linked to childhood asthma and eczema: https://medicalxpress.com/news/2022-03-disinfectant-pregnancy-linked-childhood-asthma
Коментари към Използването на дезинфектанти по време на бременност увеличава риска от астма и екзема при децата