Прилагането на UV светлина може да направи дезинфектантите по-безопасни за хората и околната среда
По време на пандемията от COVID-19 започнахме да използваме по-големи количества дезинфектанти. Това е добра предпазна мярка, която определено помага да се избегнат бактериите, намиращи се на различните повърхности. Въпреки това много търговски марки дезинфектанти могат да бъдат вредни за хората и околната среда. Ново проучване на учени от Университета на Ватерло обаче разкрива, че ултравиолетовата светлина може да направи продуктите за дезинфекция по-безопасни за използване, дори в по-високи концентрации.
Известно е, че дезинфектантите убиват бактерии и вируси, като тази способност се дължи на токсичните химикали, използвани за направата им. Надали има човек, който да желае да нанася химични вещества върху кожата си или дори върху повърхности, които докосва. Това означава, че трябва да се ограничат концентрациите на суровите химикали в дезинфектантите, които през последната година се използват масово.
Редица дезинфектанти съдържат токсични химикали, вредни за здравето
Бензалкониевият хлорид (ВАК) е най-често срещаната активна съставка в редица дезинфектанти, редовно използвани в лечебни заведения, домакинства и хранително-вкусови предприятия за защита срещу широк спектър от вируси и бактерии, включително всички щамове на SARS-CoV-2. ВАК е тежък дразнител на кожата и очите, който ограничава полезността на продуктите за дезинфекция. В новото проучване обаче изследователите установяват, че токсичността на бензалкониевия хлорид може да бъде неутрализирана чрез прилагане на ултравиолетова светлина. Този метод може да подобри безопасността на над 400 дезинфектанта.
Проучването
За целите на проучването изследователите излагат разтвор на ВАК на UV бактерицидна лампа за дезинфекция на въздух и повърхности. Чрез анализ на култивирани човешки клетки, върху които е приложен разтвора в продължение на пет минути, изследователите потвърждават твърдението, че ултравиолетовата светлина е способна да понижи токсичността на химикала.
Също така UV бактерицидната лампа прави дезинфектантите на базата на ВАК безопасни, като същевременно не ограничава тяхната антимикробна ефективност. Според изследователите това е чудесна новина, защото продуктите с по-голяма концентрация на бензалкониев хлорид осигуряват по-добра защита срещу вредни вируси и бактерии.
Известно е, че остатъците от дезинфектантите, съдържащи ВАК, също са вредни и за околната среда, като са особено токсични за рибите, водните безгръбначни и птиците, но според изследователите ултравиолетова светлина решава и този проблем, като прави препаратите по-безопасни и екологични, независимо от концентрациите на химикала.
Дезинфекцията с двата антимикробни механизма е ефективна и срещу SARS-CoV-2
Ултравиолетовата светлина сама по себе си е добър дезинфектант. Използването на разтвори ВАК, последвано от прилагане на UV лъчение, би било изключително ефективно при различните микроби, включително вируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19. Според изследователите процедурата е много проста и евтина.
„Нашите резултати показват, че дезинфекцията, включваща използването на бензалкониев хлорид, последвано от прилагането на ултравиолетово лъчение, може да сведе до минимум вредното въздействие на остатъците от ВАК върху хората и околната среда. Тъй като пандемията от COVID-19 продължава, нашите открития са особено важни, защото осигуряват друг метод, който е способен да направи болниците и домакинствата по-безопасни места.“, споделя Дейвид Маккана, един от авторите на изследването. „Независимо от последиците, пандемията ще отмине. Важното обаче е да запомним уроците, научени през последната година, тъй като ще са ни необходими при евентуални нови пандемии.“, допълва той.
uwaterloo.ca/news/media/just-add-light
Снимка: freepik.com
Коментари към Прилагането на UV светлина може да направи дезинфектантите по-безопасни за хората и околната среда