Изследване установи, че пробиотиците не помагат на малки деца със стомашен вирус

Все по-често когато децата страдат от стомашен вирус, на тях им се дават пробиотици за облекчаване на симптоми като повръщане и диария. Но голямо американско изследване показва, че честото им използване ги прави неефективни при млади пациенти с гастроентерит. Пробиотиците са живи микроорганизми, за които се смята, че възстановяват баланса на чревните бактерии и стимулират имунната система.
Макар и рядко фатално, заболяването, наричано погрешно стомашен грип, предизвиква 1,7 млн. посещения в спешните кабинети от деца и повече от 70 000 хоспитализации всяка година в САЩ. Учени от Медицинския факултет към Вашингтонския университет включили в проучването си близо 1000 момчета и момичета от 3-месечна възраст до 4-годишна. Оплакванията им били воднисти изпражнения, повръщане и други признаци на остра чревна инфекция. Условието било да не са приемали пробиотици през последните две седмици. Децата били разпределени на случаен принцип и една част от тях получавали два пъти дневно от живите организми Lactobacillus rhamnosus GG в продължение на 5 дни. Останалата част приемали плацебо и нито родителите, нито специалистите знаели кои деца са употребили пробиотици. Независимо какво са приемали малките пациенти, симптомите и възстановяването им са почти идентични. Данните показват, че диарията и в двете групи продължила около 2 дни.
„Изпробвахме различни сценарии – различна възраст на децата, употреба на антибиотици, от какво е причинен гастроентерита – вирус или бактерия, времето на развитие на диарията преди лечението. Всеки път стигахме до едно и също – пробиотикът не помогна“, казва водещият автор на проучването Дейвид Шнадуер, преподавател и лекар в детската болница "Сейнт Луис".
"Пробиотиците стават все по-популярен начин за лечение на деца, страдащи от остър гастроентерит. Някои по-малки изследвания сочат, че тези живи микроорганизми могат да помогнат, но такива проучвания имат редица ограничения. Ние се стремихме да предоставим независими и убедителни доказателства за или против пробиотичната употреба при кърмачета и малки деца с остър гастроентерит", коментира още Шнадуер.
Учените оценявали пробиотика, известен като Lactobacillus rhamnosus GG, който се продава под името Culturelle. Някои версии са предназначени за бебета и деца. Резултатите показали, че пробиотиците нямат ефект върху децата и по-добре родителите да си спестят парите за тях и да им купуват плодове и зеленчуци . Няма лечение за педиатричния остър гастроентерит, освен да се дават течности на децата, за се предотврати дехидратацията, както и понякога лекарства за облекчаване на гаденето вършат работа.
Пробиотиците обикновено се считат за безопасни. Американската агенция за храните и лекарствата не регулират подобни добавки толково стриктно, колкото медикаментите с рецепта и без рецепта. "Поради популярността на пробиотиците беше важно да се уверим дали употребата им си струва цената. В този случай те не придават никаква измерима полза и следователно не струват допълнителните разходи", казва Шнадуер.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: sciencedaily.com
Снимка: ercare24.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАЗЕКТАН ДУО саше * 12 МОНТАВИТ
ДИОЛИН течност саше 15 мл * 6
СМИНДУХ + МАЩЕРКА (FENU - THYME) капсули * 100 NATURE'S WAY
МАГНАЛАБС БРАТИНОН капсули * 10
СИНИОР МУЛТИПРОБИОТИК 8 ЩАМА ФОРМУЛА капсули * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
НЕЙЧЪРС ПЛЮС АНИМАЛ ПАРАД ТЪМИ ЗИМ ЕНЗИМИ И ПРОБИОТИЦИ дъвчащи таблетки * 90
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Разстройство
- Воден кефир (Японски кристали) - с какво може да ни е от полза и как да го приготвим у дома
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
- Акупресура при синдром на раздразненото черво
- Чаена гъба комбуча - ползи и начин на употреба
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Бенгалска дюля, Егле мармелос, Баел, Каменна ябълка, Баил
- Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност
- Пробиотиците предпазват черния дроб
Коментари към Изследване установи, че пробиотиците не помагат на малки деца със стомашен вирус