Истината за киселото мляко
Разнообразието от млечни продукти на пазара невинаги е плюс
Млякото и млечните продукти имат безспорни качества и са незаменима храна за всички възрасти. Те са най-добрият източник на лесно усвоим калций, съдържат пълноценни белтъци, витамини А, D и B. Това са съставки обаче, които притежават качественото мляко и изделията от него. Ето защо все по-често се сблъскваме с въпроса: останаха ли истинско кисело мляко, кашкавал, сирене? Или продуктите на пазара са смес от пълнители, консерванти и други химикали, които само имитират качествените млечни изделия.
Киселото мляко е едно от нещата, с които българина трябва да се гордее. Уникалната бактерия Lactobabacillus bulgaricus се среща свободна в природата на България. При попадане в млякото и при определени условия, Lactobabacillus bulgaricus, както и Streptococcus thermophilus причиняват естествена млечно-кисела ферментация, водеща до получаване на това, което наричаме кисело мляко. В научната литература Lactobabacillus bulgaricus е описана като антиоксидантно и детоксикиращо средство. На нея се дължи до голяма степен и киселия вкус на млякото. „Ето защо една от индикациите за истинското кисело мляко е то да вкисва" - обяснява Асен Ненов - експерт по храните в Българската национална асоциация на потребителите. Много от нас си спомнят с умиление за киселото мляко в бурканчета с капачки от алуминиево фолио, истината обаче е, че то има подчертан кисел вкус именно заради живите клетки. Днес, с навлизането на все повече търговски марки на пазара, навиците на потребителя се променят. Той-предпочита по-сладкия вкус на киселото мляко, а това няма как да се постигне, ако в продукта не са вложени подсладители и други химикали. Мит, който разбули Асен Ненов, е този за плодовото кисело мляко. Повечето от нас си мислят, че приятния розов или бледолилав цвят на млякото, идва от плодчетата, които са вътре в него. Реалността обаче е друга. Този ефект се постига благодарение на боичката кохинил /Е120/, която се прави... от какво, мислите? От бръмбари, кармизин или други подобни оцветители.
Истина е, че тези неща ги пише на етикета, но трябва да има кой да ги прочете и да ги разбере. Например честа е практиката за заблуда на клиентите с надписите „обезмаслено кисело мляко 0,1%" на капачката на млечното изделие. Девойките го купуват, защото искат да хапнат здравословно или са на диета, а всъщност продуктът съдържа 0,1% млечна киселина и 3,5% растителна мазнина и това го пише на етикета отзад. Затова четете внимателно малките буквички." - посъветва А. Ненов. Очевидно производителят счита, че растителната мазнина не е мазнина и следователно може да си позволи да напишете с големи букви, че продуктът му е нискомаслен и е 0,1%.
За да проверят доколко реалното съдържание на киселото мляко съвпада с етикета му и да го приведат на разбираем език за потребителите, от БНАП правят сравнителен тест на български кисели млека.
Така те показват на потребителя безпристрастно предимствата и недостатъците на киселото мляко, продавано на пазара под различни търговски марки. Изследвани са водното съдържание, отклоненията в маслеността, съдържанието на живи клетки, а резултатите от теста са публикувани на страницата на организацията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Какво е скир, състав и ползи за организма
- Същност и ползи от консумацията на натурално кисело мляко
- Веган кисело мляко
- Кисело мляко с бисквити, сушени плодове, ядки и мед
- Почистете лицето с маска от активен въглен и кисело мляко
- Д-р Стамен Григоров - откривателят на бактерията Лактобацилус булгарикус
- Консумирането на кисело мляко на гладно активира метаболизма
- Защо са полезни млякото и млечните продукти?
- Кисело мляко с орехи за стройна фигура
- Киселото мляко - един от най-здравословните продукти
Коментари към Истината за киселото мляко