Каква е разликата между родилната тъга и следродилната депресия
Раждането може да предизвика смесица от силни емоции, включително вълнение, радост, страх и безпокойство. Но може да доведе и до състояние, което младата майка не очаква – депресия. Голяма част от жените, които стават майки за първи път, изпитват следродилна потиснатост, известна още като бейби блус, която обикновено включва чести промени в настроението, плач, безпокойство и нарушения на съня. Около 1 на всеки 10 жени развива по-тежко и продължително разстройство на настроението, известно като следродилна депресия, а около 1 на 1000 – следродилна психоза, състояние, което е считано за напълно отделен здравословен проблем.
Следродилната депресия, както вече стана ясно, е проблем, който се среща често при младите майки, но още по-често се наблюдава родилната тъга.
Какво всъщност представлява родилната тъга?
Родилната тъга често се проявява още през първите няколко дни след раждането. Тя се изразява в резки промени в настроението на родилката, плач без видима причина, силен страх, който изпитват най-вече, когато мъжете им ги няма вкъщи. Страхът в повечето случаи се поражда от чувството за невъзможност за справяне с ангажиментите покрай новороденото.
Това състояние се среща много по-често от следродилната депресия. Проучванията показват, че над 80% от младите майки страдат от форма на родилната тъга в различен етап след раждането. Добрата новина е, че всички тези симптоми отшумяват от само себе си.
Кои са симптомите на родилна тъга?
• променливо настроение, най-вече негативно;
• раздразнителност;
• плач без причина;
• объркване;
• тъга;
• притеснение и тревожност;
• промени в съня и апетита;
• чувство за некомпетентност в грижите за новороденото.
Каква е причината за появата на родилната тъга?
Родилната тъга се предизвиква най-често от промяната в хормоналните нива на прогестерона и на естрогена. След раждането те много рязко спадат, а това неминуемо оказва негативно влияние върху настроението.
Друг фактор е напускането на болницата, където майката е била обгрижвана с внимание от сестрите и лекарите. Често, когато жената остане сама, изпада в състояние на безсилие и не знае как трябва да действа. Това буди у нея безпокойство и плач, дори заради най-малкото нещо.
Силен фактор е и внезапното осъзнаване на отговорността към новороденото. В този период родителите обстойно обмислят коренната промяна, която е настъпила в живота им след раждането на детето. Родилна тъга може да настъпи и при бащите, но заради психологически, а не хормонални промени.
Каква е разликата между следродилната депресия и родилната тъга?
Според периода на проява, тежестта и продължителността на депресивните промени при родилки следродилните нарушения в настроението се разделят на родилна тъга и следродилна депресия. Границата между двете състояния е много тънка.
Следродилната депресия може да се развие във всеки един етап от живота на майката след раждането, но симптомите не отшумяват от само себе си. За лечението й е необходима лекарска намеса, медикаментозно лечение или терапия.
Родилната тъга се появява най-често непосредствено след раждането и в следващите седмици преминава сама. Въпреки, че буди неприятни усещания у жените, те успяват сами или с помощта на близките си да се справят с нея.
Следродилната депресия предизвиква доста по-дълбоки и трудни за преодоляване симптоми, които пречат на майката да живее нормално.
webmd.com, mayoclinic.org, freepik.com
Коментари към Каква е разликата между родилната тъга и следродилната депресия