Високите нива на тестостерон са свързани с тежки симптоми на депресия
Акценти
|
Проучване, изследващо връзката между половите хормони и голямото депресивно разстройство при мъжете, установява, че по-високите нива на тестостерон са свързани с по-тежки депресивни симптоми. Констатациите, публикувани в Neuroscience Applied, сочат също, че мъжете с по-ниски стойности на половите хормони преди започване на лечение с антидепресанти е по-вероятно да изпитат странични ефекти, като например еректилна дисфункция и ниско либидо.
Голямото депресивно разстройство, известно още като клинична депресия, е психическо и душевно разстройство, свързано с дълготрайно чувство на тъга, безнадеждност и отчаяние. Състоянието засяга мислите, емоциите и поведението, като често влошава качеството на живот и затруднява ежедневното функциониране. Честите симптоми включват умора, затруднена концентрация, промени в апетита или моделите на сън, а при по-тежки случаи – мисли за самонараняване или самоубийство.
Предишни проучвания показват, че селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин (SSRI) – често срещан клас антидепресанти – са по-малко ефективни при жените след менопауза и мъжете, отколкото при дамите в репродуктивна възраст. По-ниските нива на тестостерон при по-възрастните мъже се свързват с депресия и е доказано, че заместителната терапия със стероидния хормон намалява симптомите на психичното разстройство. Тези открития предполагат, че половите хормони могат да играят важна роля при клиничната депресия.
Проучването
Авторът на изследването Кристиан Йенсен и колегите му имат за цел да проучат дали нивата на тестостерон и естрадиол при мъже с клинична депресия са свързани с тежестта на техните симптоми, какъв е отговорът им на лечението със SSRI и какви са потенциалните странични ефекти от този тип антидепресанти.
>>> Лечението с виндебурнол намалява симптомите на депресия при мишки
Проучването включва 26 мъже с умерена до тежка депресия, чиито нива на тестостерон и естрадиол са измерени преди започване на лечение с антидепресанти. Участниците са лекувани с 10-20 милиграма есциталопрам дневно. В случаите, в които лечението не дава желаните резултати, то е заменено с 60-90 милиграма дулоксетин – инхибитор на обратното захващане на серотонин-норепинефрин (SNRI).
Тежестта на депресивните симптоми е изчислена с помощта на Скалата на Хамилтън за оценка на депресията преди започване на лечението и отново след осем седмици. Страничните ефекти са оценени в пет времеви точки до третия месец от лечението, като за целта учените използват Udvalg for Kliniske Undersоgelser – скала, при която клиницистът оценява докладваните нежелани реакции и определя доколко е вероятно те да бъдат предизвикани от приеманите лекарства.
Констатациите
Резултатите показват, че мъжете с по-високи нива на тестостерон е по-вероятно да имат по-тежки симптоми на депресия*, включително загуба на тегло, стомашно-чревни проблеми и безсъние. Въпреки това ефективността на антидепресантите не изглежда да е свързана с нивата на половите хормони.
Мъжете с по-ниски нива на тестостерон и естрадиол преди лечението са по-склонни да получат странични ефекти от приема на есциталопрам, включително еректилна и еякулаторна дисфункция и намалено либидо.
„Открихме положителна връзка между тестостерона и тежестта на депресивните симптоми. Нивата на половите хормони преди лечението с антидепресанти не са свързани с резултатите, но са причина за странични ефекти, като еректилна дисфункция и ниско либидо. Нашите констатации подчертават възможността плазмените нива на половите хормони да служат като потенциални прогностични биомаркери за индуцирана от SSRI сексуална дисфункция при мъже, която трябва да бъде оценена при по-големи групи пациенти.“ заключават авторите на изследването.
Настоящото проучване дава представа за ролята на половите хормони при клиничната депресия. Въпреки това е важно да се отбележи, че размерът на извадката е малък и ограничен до мъже, така че констатациите може да не се отнасят за жени. Освен това дизайнът на изследването не позволява причинно-следствени заключения.
*Jensen Kristian et al. Psychoneuroendocrine profiles of unmedicated men with major depressive disorder and associations to treatment effects and sexual side-effects. Neuroscience Applied. 2024.
Testosterone and estradiol levels linked to depression symptoms and SSRI side effects in men: https://www.psypost.org/testosterone-and-estradiol-levels-linked-to-depression-symptoms-and-ssri-side-effects-in-men/#google_vignette
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОТЕЧ ТРИБУСТЕР таблетки * 60
ВИ-ШЕЙП ТЕСТ БУЛ таблетки * 180
АМИКС МИОСТЕРОН капсули * 90
ДАБЪЛ УУД ТРИБУЛУС ТЕРЕСТРИСТ (БАБИНИ ЗЪБИ) капсули * 210 00798
НовДЖАРОУ ФОРМУЛАС КРИЗИН капсули 500 мг * 30
ВИТАМИКС ЦИНК + ВИТАМИН А, С, Е таблетки * 60 ФОРТЕКС
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лесни начини и техники за уголемяване на мъжкото достойнство
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Страдам ли от депресия?
- Кодеин
- Литий
- Депресия
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Изследване на тестостерон
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- 5-хидрокситриптофан
Коментари към Високите нива на тестостерон са свързани с тежки симптоми на депресия