Какво да направите при внезапно спукване на вена
Акценти
|
Разкъсването или нарушаването на целостта на стената на вената се наблюдава най-често при травми. Венозният кръвоизлив обикновено може да бъде спрян лесно с притискаща превръзка, така както спираме кръвотечение след вземане на венозна кръв или венозна инжекция.
Спонтанното разкъсване на венозен съд с последващ кръвоизлив се счита за болестно явление, което се среща при определени заболявания на вените.
Вътрекожни кръвоизливи при леки травми на кожата
Спонтанно или при незначителна травма на кожата, например при лек удар в мебел, се получават малки сини петна или вътрекожни кръвоизливи. Това тъмносиньо петно се нарича суфузия (кръвонасядане) и е ограничено в кожата. В рамките на 1-2 седмици то променя своя цвят към зелен, жълт и след това изчезва, без да оставя белези. Среща се по-често при жени в млада и средна възраст. Според специалистите то се дължи на действието на женските полови хормони – естрогени, които правят малките кръвоносни съдове като капиляри и венули по-раними и крехки. В такива случаи е необходимо лабораторно изследване на показателите на кръвосъсирването, за да се изключи т.нар. хеморагична диатеза или склонност към кървене.
В повечето случаи тези показатели са нормални с изключение на удълженото време на кървене, което е признак за ранимостта на малките венозни съдове. Тяхната здравина може да бъде подобрена с помощта на съдоуплътняващи медикаменти като витамин С, рутин, калциев добезилат, дицинон и др. и на хепарин-съдържащи гелове или маз, които се прилагат локално.
Заболявания на вените, които причиняват разкъсване на вена и кръвоизлив
При някои венозни заболявания, водещи до хронична венозна недостатъчност, може да се получи спонтанно разкъсване на по-голям венозен съд, което е съпроводено с кървене в тъканите (образува се колекция от кръв или т.нар. хематом) или външно кървене, при което понякога може да се загуби над 1 л кръв. Основна причина за възникването на по-големи кръвоизливи е повишеното налягане в тези вени (достигащо до 60-70 mm Hg), вследствие на хроничната венозна недостатъчност – разширени вени, клапна недостатъчност, стари тромбози във вените и т.н. Друга причина може да бъде променената кожа, която изтънява, пигментира се и се склерозира. С други думи, развива се т.нар. венозен дерматит.
Първа помощ при масивно кървене
При масивно кървене е необходимо бързо поставяне на пациента в хоризонтално положение с максимално повдигнат нагоре крак. Кървящият съд се притиска силно с топче стерилни марли, върху които се налага превръзка с еластичен бинт. Поради променената кожа прошиването на съда е трудно и има опасност от нов кръвоизлив.
Профилактика на масивен кръвоизлив
Като профилактика на такива кръвоизливи се явява насоченото лечение на хроничната венозна недостатъчност. То включва почивка с повдигнат крак, носене на еластични чорапи, грижи за кожата и омазняването с подходящ козметичен крем, оперативно лечение, ако са ангажирани само повърхностните вени.
Всеки пациент, преживял такъв кръвоизлив, трябва да носи със себе си стерилни марли и еластичен бинт, за да може да спре ново кървене при нужда. Загубилите много кръв пациенти се приемат в болница за кръвоспиране и при нужда кръвопреливане.
Какво можете да направите при спукване на вена на крака
Ако имате съмнение, че имате спукана вена, потърсете незабавно медицинска помощ и в никакъв случай не подценявайте състоянието, отлагайки лечението. По-долу ще ви предложим седем лесни стъпки, които може да следвате в случай че получите такова разкъсване.
1. Запазете спокойствие
Когато сте спокойни, мозъкът ви работи по-ефективно и взема по-добри решения. Дишайте бавно и дълбоко, за да се отпуснете максимално.
2. Потърсете медицинска помощ
Ако изпитвате силна болка, забележите подуване или кървене от вената, не се бавете и се свържете с лекар. Както стана ясно, подценяването на състоянието може да причини тежка кръвозагуба, а оттам и други сериозни последици за вашето здраве.
3. Притискайте мястото
Докато чакате лекаря, притискайте директно мястото с помощта на чисто парче плат или бинт. Така ще спрете кървенето и ще предотвратите загубата на повече кръв.
4. Поставете лед
Ледът върху засегнатото място ще намали подуването и болката.
5. Почиствайте мястото
Използвайте стерилна марля, за да не се замърси мястото, което крие риск от инфекция.
6. Вдигнете крака
Ако е възможно, вдигнете краката над нивото на сърцето, което също ще помогне да ограничите подуването и да облекчите болката.
7. Посетете лекар
Ако подуването и болката не изчезнат или се влошат след проведеното лечение, е най-добре да посетите лекар. Той може да ви предпише медикаменти за облекчаване на симптомите или да ви назначи терапия за варикозни вени като например радиочестотна аблация, склеротерапия или пък операция.
7 Important Steps To Take If A Varicose Vein Bursts: https://www.veinenvy.com/blog/can-varicose-veins-burst
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО БЕДРОТО СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ 20 - 30 mm.Hg 911
ХЕРБАЛКАН ХЕМОРОХЕРБ тинктура 50 мл
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО ПОД КОЛЯНОТО СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ 20 - 30 mm.Hg 912
ВЕИНОФИТОЛ капсули * 30
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗДРАВИ ВЕНИ 100 мл
СТИКС ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ ЗА ВЕНИ 150 мл
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Венозен пулс
- ХРОНИЧНАТА ВЕНОЗНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ – БОЛЕСТТА НА СЪВРЕМЕННАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ
- Защо отичат краката
- Движение на кръвта във вените
- Шведските лекари вече успешно присаждат вени, отгледани от стволови клетки на пациента
- д-р Ангел Петров Маринов
- Българско дружество по ендоваскуларна терапия
- При флеботробмозата може да се развие хронична венозна недостатъчност
- Тромбофлебитът е опасен за сърцето, когато са засегнати дълбоките вени на долните крайници
- Coumadin
Коментари към Какво да направите при внезапно спукване на вена