Как да се процедира с разклатените млечни зъби?
Смяната на временните зъби с постоянни е физиологичен процес, при който започва постепенно стопяване на костната пластинка между корена на временния зъб и коронката на постоянния, а след това и на самия корен на временния зъб. Този процес е бавен и продължава няколко години, макар и в началото незабележимо. В освободеното място от стопените структури става придвижването на зародиша на постоянния зъб.
От момента на първото разклащане може да минат няколко месеца до половин година до окончателното падане на временния зъб. Когато разклатеният зъб започне да става пречка по време на храненето, предизвиква болка или кървене, може да се пристъпи към изваждането му.
Ако обаче разклащането е минимално и не смущава храненето, то не е необходимо насилственото му отстраняване. Преждевременното изваждане на временния зъб ускорява пробива на постоянния, който все още не е получил окончателната си минерализация. Ето защо бързането в изваждането на временните зъби не се препоръчва.
В същото време обаче този акт зависи изключително много от времето, в което се извършва физиологичната смяна на временните зъби с постоянни. Сроковете за тази смяна може значително да се различават от стандартните в зависимост от индивидуални особености.
Ако забавянето на пробива се установи при прегледа от специалист, то може да се наложи изваждане на временни зъби, без да са се разклатили. Има и други случаи, когато зародишът на постоянния зъб е на различно място от обичайното и не е в състояние да стимулира разграждането на временния зъб.
Може да започне пробив на нетипично място, без да се е разклатил временният или разклащането да е незначително. В тези случаи се пристъпва към незабавна екстракция на временния зъб, за да се осигури място за пробива на постоянния.
Тъй като задължителните прегледи при специалист не трябва да са на по-голям период от 6 месеца, то необходимостта от екстракция на временните зъби ще може да бъде установена. Ако обаче не сте водили детето си на преглед скоро, то препоръчително е да го заведете, за да може да се прецени ходът на процеса и необходимо ли е да се пристъпва към изваждане, или има възможност зъбът да бъде запазен до реализиране на естествената смяна.
Проф. Милена Пенева, ръководител катедра по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОСАДЕНТ гел за зъби 20 г
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ КЮРАПРОКС CS 7600 СМАРТ
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БЕЗ ФЛУОРИД КЮРАПРОКС ЗА ДЕЦА 60 мл
БИГ ФРЕНДС ВИТАМИН D3 ЗА ДЕЦА дъвчащи таблетки 400 IU * 250 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ЗА ДЕЦА ЛЕДЕНА ЕПОХА
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БЕВЪРЛИ ХИЛС ЮНИКОРН СПАРКЪЛ 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Природни средства срещу зъбен камък
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
Коментари към Как да се процедира с разклатените млечни зъби?