Как да укрепим защитните си сили
Една относително нова наука - психоневроимунология, изследва точно тези зависимости. Получени са интересни резултати - невероятно е как съвсем обикновено на пръв поглед неща играят важна роля за здравето ни.
Хората, които в ежедневието си се определят по-скоро като щастливи и доволни, имат в кръвта си доста по-ниско ниво на стрес хормона кортизол от тези, които се чувстват нещастни. А високите нива на кортизол отслабват в дългосрочен план имунната система и благоприятстват появата на високо кръвно и диабет.
Това означава, че ние сме в състояние да влияем в много голяма степен на имунната си система с нашите мисли и чувства. Звучи добре, но невинаги е лесно да се направи. За щастие има правила, при спазването, на които можем да се справим.
1. Най-важният метод за релаксация е сънят
Той играе изключително голяма роля за вътрешния баланс и защитните сили на организма. Доста често се подценява факта, че сега спим по-малко от времената, когато ритъмът се е определял от природата. При липса на сън за по-дълъг период се покачва нивото на кортизола, кръвната захар и кръвното налягане. При достатъчно сън имунната система се отблагодарява, като се активизира. Това е доказано с експерименти - след имунизация против хепатит на една група хора е разрешено да си лягат, докато други са държани будни. Първите са образували два пъти повече антитела и са по-добре защитени в бъдеще. Изследователите предполагат, че по време на сън се регенерират важни функции на имунната система, подобни на паметта.
2. Стресът може да е и полезен
Кой не си мечтае понякога за живот или поне почивка под палмата на някой южен остров? Това обаче невинаги е здравословно. Трябва да знаем, че напрежението и вълнението за кратко време, т.е. акутният стрес, активират защитните ни сили. Това показват резултатите от едно британско изследване, проведено с 19 000 участници. Когато обаче липсва компенсация, почивка, тогава стресът става хроничен и опасен. Важи особено когато не се вижда краят на натоварването - например при постоянна безработица или при грижа за тежко болни възрастни роднини. Тогава хормоните на стреса кортизол, адреналин и норадреналин са постоянно повишени и вредят на имунната система и обмяната на веществата.
Много е важно как ние оценяваме положението си, който има чувството, че е полезен, понася по-леко и десетчасовия работен ден, и многото ангажименти у дома. Затова правилото е - не се страхувайте от стреса! Ако реалистично оценяваме натоварването и спазваме границите на възможностите си, той няма да ни навреди.
3. Да внесем порядък в ежедневието си
Не можем да сме в добро настроение и да имаме позитивно мислене по поръчка. Желанието да сме винаги във форма може дори да ни натовари повече психически. Никой не е в състояние да си заповяда да вижда чашата наполовина пълна, а не наполовина празна. Ако сте по-скоро меланхолични, трябва да потърсите нещо, което ви разведрява. Първото правило в това отношение е в ежедневието ви да има известен ред и твърди правила. Добре е да планирате ежедневни ритуали - кратки паузи, редовни разходки, посещения на заведение с приятели или половин час за интересна книга. Това държи в шах и още един потенциален враг на здравето - стреса.
4. Любовта лекува
Има много изследвания, които показват, че най-здрави са хората, които живеят с партньор и са щастливи или поне доволни. Хората, живеещи сами и без социални връзки, са много по-склонни към диабет, атеросклероза и инфаркт. Но, внимание! Една нещастна връзка е още по-опасна. най-лошите резултати показват хората, които са в непрекъснат конфликт с партньора си. Всъщност оказва се, че основното е качеството на връзката, която поддържаме. Важно значение имат и социалните контакти - хората с редовен социален живот се разболяват значително по-рядко.
5. Изберете си начин на разтоварване
Ако сте постоянно сред колеги в работата си, ще искате спокойствие след това. Ако сте по-скоро затворени като характер, ще се чувствате по-добре в тесен кръг от хора, а не в голяма компания. Здравословно е именно това, което ни допада най-много.
Важно е също така да приемаме болестите като нещо, което е нормално да се случи. Децата трябва да изкарат инфекциите, за да си създадат имунитет.
Всъщност може да погледнем на тялото си като на партньор в дълготрайна връзка - с нас е в добро и лошо, понякога може да ни нервира ужасно, но ще съумеем да сме пак щастливи заедно.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 15 от най-красивите стихове от световната поезия
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Масаж на дланите за спокойствие и красота
- Мирта
- Син лотос, Син египетски лотос
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Акупресурни точки за бързо заспиване
Коментари към Как да укрепим защитните си сили