Как се лекува междукамерен дефект
Междукамерният дефект е един от най-честите вродени дефекти при новородени (30-40% от вродените пороци). Често той се затваря спонтанно още в ранна детска възраст. Може да бъде локализиран на различни места и по различни начини по междукамерната преграда и от това зависи изборът на лечебния метод. Например най-често е в мембранозната преграда, но може да бъде и в мускулната част на преградата, да бъде единичен отвор или с много отвори.
Ключовото изследване за определяне на дефекта е ехокардиографията. Допълнително по преценка на специалистите могат да се използват за уточняване компютърен томограф, магнитен резонанс или сърдечна катетеризация при по-сложните случаи. При по-малките и невлияещи на сърдечната функция дефекти, при които болните нямат оплаквания, лечение не се налага.
Двата основни метода за лечение на междукамерния дефект са оперативното затваряне на отвора между двете камери на сърцето или транскатетърното затваряне със специално устройство, известно сред пациентите като "чадърче", без отваряне на гръдния кош. Затварянето по хирургичен път се извършва при повечето пациенти, защото рискът е малък (1-2% оперативна смъртност) и са добри резултатите за бъдещия живот.
Минимално инвазивният метод (транскатетърният) се препоръчва на пациенти с висок оперативен риск, с предхождащи хирургични интервенции и с подходяща анатомия на дефекта. Изборът на лечебния метод зависи и от възрастта, и от развитието на заболяването. Например има случаи, при които заболяването е много напреднало и оперативното лечение не може да се проведе поради огромния риск от фатален изход. Обратно, при новородени и малки деца може да се изчака времето, определено от детския кардиолог за интервенция. При всички случаи е необходимо често наблюдение и постоянен контрол от специалист, защото възникват усложнения-ритъмни (А-В блок), сърдечна слабост, инфекциозен ендокардит и др. Препоръчва се поне 1 път годишно за незатворените дефекти да се посети специалист. Когато е извършена успешна интервенция, контролните прегледи се препоръчват 1 път на 2-3 години.
Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Св. Екатерина"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНТИСТЕНОКАРДИН таблетки 25 мг * 60 СОФАРМА
МИКАРДИС ПЛЮС таблетки 80 мг / 25 мг * 28
ОСТЕОКАРДИКС таблетки 45 мг * 30
МИКАРДИС ПЛЮС табл. 80 мг. / 12.5 мг. * 28
КАРДИФРЕНД таблетки 5 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
АЦЕТИЗАЛ КАРДИО стомашно-устойчиви таблетки 100 мг * 30 ТЕВА
ФИТОКАРДИН капсули * 30 ФОРТЕКС
КАРДИФРЕНД таблетки 10 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
АЦЕТИЗАЛ КАРДИО стомашно-устойчиви таблетки 100 мг * 100 ТЕВА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Лечение на хемороиди при бременност
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Д-р Милена Ангелова Иванова
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Екстрасистоли
- Лечение на сърбеж
- Полезни свойства на хром
- Рифампицин
Коментари към Как се лекува междукамерен дефект